اخطار نایب رئیس مجلس به شركت های حقوقی فعال در بازار بورس

اخطار نایب رئیس مجلس به شركت های حقوقی فعال در بازار بورس

به گزارش متخصص فلز نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تبیین بسته پیشنهادی مجلس برای بهبود وضعیت بازار بورس اظهار داشت: بورس اولویت مجلس است؛ امیدواریم ثبات ساماندهی در این بازار ایجاد شود و دوستان حقوقی هم همراهی كنند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، امیرحسین قاضی زاده هاشمی در نشستی با نمایندگان شرکت های حقوقی بازار بورس اظهار نمود: مجلس شورای اسلامی تابحال چهار جلسه با نمایندگانی از بانکهای دولتی و خصوصی، بخش خصوصی بازار، بخشی از فعالان رسانه ای و حقیقی بازار بورس، مسؤلان سازمان بورس و وزارت اقتصاد جهت بررسی وضعیت بورس برگزار کرده که این جلسات داخل مجلس شورای اسلامی و در کمیسیون اقتصادی و یا با رئیس مجلس بوده و بنده هم پیگیری هایی داشتم. پس از جلسات شورایعالی بورس مصوباتی داشته اما با عنایت به بحران اجتماعی پیش رو ما وظایفی داریم.
وی توضیح داد: ما هم معتقدیم که باید وضعیت اقتصادی اصلاح گردد منتهی با عنایت به مشکلات بازار سرمایه احتیاج به ورود جدی تر داریم. پیشنهاداتی به شورایعالی بورس همچون تسریع در صدور مجوز سبدگردانی، تشکیل مجمع سهام داران حقیقی، تشکیل بازارگردان موثر الزامی برای هر سهم داده شده که برخی از آنها به تصویب رسیده است. امروز وجود بازارگردان موثر با ابلاغیه سازمان بورس الزامی شد همه موظف می باشند بخشی از منابع را به بازارگردان بدهند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت اصلاح قانون بازار سرمایه اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی بعنوان بسته ای پیشنهاداتش را برای اصلاح بازار بورس عرضه کرده که بخشی بعنوان مصوبه شورایعالی بورس است که پیگیر اجرای آن هستیم. بخشی هم به قانون گذاری نیاز دارد که نخستین آن تشکیل مجمع سهامداران حقیقی است. درست است که حقیقی های بازار بورس 10 درصد کل بازار را می سازند ولی همین تعداد بدون آموزش وارد شده و به قول دوستان از تلگرام و اینستاگرام سیگنال گرفته و سهام خریداری نموده و با رفتار گله ای وارد بازار شدند.
وی افزود: منافع آنها را شورایعالی بورس هم در نظر نمی گیرد بنابراین وجود مجمع سهامداران حقیقی ضروریست تا آنها جزو شورایعالی بورس قرار گیرند. وظایفی همچون آموزش و مهارت آفرینی سرمایه گذاران حقیقی را باید عهده دار باشند هیات مدیره هفت نفره ای تشکیل گردد که دارای تخصص، حرفه و صلاحیت عمومی باشند این افراد در انتخاباتی تعیین می شوند؛ ناظر بر عملکرد آنها هم مجلس شورای اسلامی است که گزارش ها و تخلفات مربوطه را پیگیری می کند. در این طرح وظایفی از راه قوه قضاییه و کمیسیون اصل90 پیشبینی شده است.
قاضی زاده هاشمی افزود: در این طرح وظایفی برای صداوسیما تعریف شده که به باعث آن با تبلیغ، فرهنگ درست سرمایه گذاری در بورس را ترویج دهند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره مبحث مصوبه جدید شورایعالی بورس در خصوص اجبار به حضور بازارگردان موثر اظهار نمود: پیشنهاد شده حداقل بازارگردانی 20 درصد میانگین خرید و فروش موثر ماه گذشته باشد تا اثرگذار شود.
وی تصریح کرد که مجلس به صورت قوی و موثر بازار بورس را پیگیری می کند با عنایت به شرایط ویژه، کشور دیگر تحمل ایجاد بحران دیگری مانند بحران های گذشته را ندارد و مردم هم تحمل نمی کنند. درست است که به قول دوستان رئیس سازمان بورس کسی را مجبور به ورود به این بازار نکرده اما وقتی مسئولی صحبت از حمایت و کمک بازار را می کند این یک کد برای مردم بشمار می رود و وارد بورس می شوند. بطور قطع باید در بیان صحبت ها منافع عمومی مردم را در نظر گرفت که حفظ منافع مردم اولویت مجلس شورای اسلامی است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مبحث بازار بورس برای مجلس شورای اسلامی اولویت دارد امیدواریم ثبات و ساماندهی در بازار بورس ایجاد نماییم دوستان حقوقی هم همراهی کنند. اگر نقدی به مصوبات دارید آنرا در شورایعالی بورس مطرح کنید که در آن دو نفر از نمایندگان مجلس بعنوان ناظر حضور دارند وقتی مصوبه حتمی شد ملزم به اجرای آن هستیم و همه باید آنرا اجرا کنید نه این که منافع یک دستگاه یا یک شرکت را در نظر بگیریم. اینجا منافع ملی در بین است امکان دارد منافع ملی با منافع اقتصادی مجموعه حقوقی متضاد باشد و یا آنرا به صورت کامل تأمین نکند ولی قابل قبول نیست که به خاطر منافع اقتصادی شرکت منافع ملی نادیده گرفته شود.
وی در انتها اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه به صورت جدی به این مورد ورود کرده و آیت الله رئیسی هم دستور دادند؛ ما این جلسه را برگزار کردیم تا به حرف های شما دوستان حقوقی گوش نماییم و نکات مان را به شما گفته و تاکیدات لازم را داشته باشیم پس بعدا گلایه نکنید که چرا مجلس شورای اسلامی برخورد می کند.
منبع:

1399/07/10
13:15:07
1709
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات