عضو اتاق بازرگانی تهران تشریح كرد

طرحی برای حمایت مستقیم از كم درآمدها

طرحی برای حمایت مستقیم از كم درآمدها

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، طرح هایی كه تا حالا برای حمایت غیر مستقیم از اقشار كم درآمد اجرائی شده، راه به جایی نبرده اند و در این راه باید برنامه ای جدید در دستور كار قرار داد.


عباس آرگون، در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: با عنایت به شرایط سخت اقتصادی، امروز فشار قابل توجهی بر اقشار کم درآمد جامعه وارد شده و ازاین رو به نظر می آید پشتیبانی از آنها باید بعنوان یکی از اولویت های مهم اقتصادی در نظر گرفته شود اما در این میان، اینکه نحوه اجرای این حمایت چگونه باشد، بیشترین اهمیت را دارد.
وی با اشاره به اجرای نظام پرداخت یارانه ها در ایران، بیان نمود: در ایران، دولت در طول سال چند صد هزار میلیارد تومان یارانه غیر مستقیم و پنهان پرداخت می کند و این در شرایطی است که بخش عمده جامعه هدف یارانه، نمی توانند از آن بهره مند شوند. این طرح جز اینکه فشاری جدی بر منابع هزینه ای دولت وارد می کند، نتیجه ای جز افزایش بی عدالتی ندارد.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: وقتی ما به انرژی و سوخت یارانه پنهان می دهیم، اقشار پردرآمد از آن اصلی ترین استفاده را می برند. خانواده ای که چند خودرو دارد، از سویی سهمیه ۶۰ لیتری بنزین دریافت می کند و از طرفی قیمت نهایی سوخت نیز با یارانه به این خانوار می رسد. این در شرایطی است که اقشار کم درآمد عملا خودرویی ندارند که از این یارانه بهره ببرند.
آرگون با اشاره به انتقاداتی که به عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد، بیان نمود: این ارز با هدف پشتیبانی از اقشار کم درآمد به اجرا در آمد اما در عمل محلی برای کم شدن شفافیت اقتصادی شد و در بستر آن، افرادی که از رانت بهره می بردند، توانستند سودجویی شخصی قابل توجهی داشته باشند.
وی ادامه داد: در کنار آن، ارز فقط به مواد اولیه و برخی کالاها تعلق می گیرد و سایر هزینه ها را شامل نمی گردد. به این ترتیب، قیمت این کالاها در نهایت افزوده می شوند و حمایتی از اقشار کم درآمد صورت نمی گیرد.
آرگون تصریح کرد: برای عبور از این شرایط، باید طرح هایی را در دستور کار قرار داد که مستقیما از اقشار کم درآمد حمایت کند و آنها امکان آنرا داشته باشند که با استفاده از منابع، هزینه های خودرا مدیریت کنند. تا زمانی که حمایت ها غیر مستقیم باشد، نه عدالتی به وجود می آید و نه این اقشار توان استفاده از منابع را دارند.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، با وجود انتقادات بخش خصوصی، دولت اعلام نموده که برنامه ای برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ندارد.
این ارز زمان آغاز دور جدید تحریم ها و بمنظور پشتیبانی از اقشار کم درآمد برای دسترسی به کالاهای اساسی اجرائی شد.
مجلس در هفته های اخیر طرح جدیدی را برای تامین کالاهای اساسی بررسی نموده و احتمال نهایی شدن در صورت تصویب مجلس وجود دارد.1399/07/15
23:00:32
1709
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات