معاون گمرك به متخصص فلز اعلام كرد

جزئیات مصوبات جدید برای ترخیص فوری كالا

جزئیات مصوبات جدید برای ترخیص فوری كالا

به گزارش متخصص فلز برپایه مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تصمیماتی در ارتباط با تسهیل ترخیص كالاهای دپو شده در گمرك و بنادر دریافت شده كه در اهم آن با رفع موانع ارزی ترخیص كالا از محل ارز متقاضی صادراتی، ارز اشخاص یا به صورت صادرات مقابل واردات هم صورت خواهد گرفت.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، پس از آن که با وجود مصوبات بسیار در ارتباط با رفع مشکلات در ارتباط با ترخیص کالاها از گمرک و بنادر همچنان برخی موانع همچون مسائل در ارتباط با تأمین ارز وجود داشت و امکان ترخیص را برای گمرک ایجاد نمی کرد، به تازگی با شدت گرفتن انتقادات و تبعات ناشی از دپوی کالاها که عمده آن کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید است، در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که با حضور نمایندگان دستگاههای مربوطه برگزار گردید در ارتباط با ترخیص کالاهای اساسی و ضروری و مواد اولیه موجود در گمرک و بنادر تصمیماتی اتخاذ شده است.
آن چه در ارتباط با ترخیص کالاها تصمیم گیری شده موضوعی است که پیگیری آن از مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی ایران - با توضیحاتی همراه بود.

ترخیص فوری کالاهای اساسی فاقد اسناد
وی با اشاره به جزئیات این جلسه، به ایسنا اظهار داشت: در ارتباط با کالاهای اساسی قرار بر این شده تأمین ارز کالاهای اساسی فاقد اسناد صورت گیرد و بانک مرکزی با قید فوریت نسبت به تأمین ارز ترجیحی این کالاهای موجود در گمرک که اسناد آن به خریدار منتقل نشده است اقدام نماید.

ترخیص کالاهای با خرید اعتباری بدون کد رهگیری
ارونقی افزود: بخشی از کالاهای اساسی به صورت اعتباری یعنی با اعتبار صاحب کالا خریداری و به گمرک و بنادر منتقل شده است و با عنایت به این که صاحب کالا اسناد مالکیت را در اختیار دارد باید نسبت به ترخیص اقدام و ارز آنرا بانک مرکزی برعهده می گیرد. براین اساس بدون احتیاج به تأمین ارز، صاحب کالا می تواند برای پیشگیری از فساد کالای خویش را ترخیص و وارد کند؛ به صورتی که بانک مرکزی با صدور اعلامیه تأمین ارز با نرخ ارز ترجیحی به صورت اعتباری تعهد تأمین آن ظرف سه ماه از تاریخ ترخیص کالا را برعهده خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در اسرع وقت نسبت به تأمین ارز این اقلام بر مبنای اولویتی که وزارت صمت اعلام می کند اقدام خواهد نمود.

ترخیص کالای غیر اساسی با ارز اشخاص و صادرات مقابل واردات
معاون گمرک با اشاره به آنچه به گمرک تکلیف شده هم اظهار داشت: گمرک باید نسبت به ترخیص کالاهای موجود در گمرک که با ارز اشخاص صورت پذیرفته و تأمین ارز بانکی نشده است با بیان اولویت وزارت صمت و بدون کد رهگیری بانک با رعایت مقررات مربوطه اقدام نماید.
به قول او، ویرایش ثبت سفارش جهت استفاده از ارز اشخاص و تغییر نوع ارز در صورت دریافت مجوزهای قبلی احتیاج به تمدید مجوزهای در رابطه با ثبت سفارش نخواهد داشت.
ارونقی خاطرنشان کرد: گمرکات کشور می توانند نسبت به ادامه تشریفات گمرکی کالاهایی که ردیف تعرفه استنباطی آنها در یکی از گروه های ۲۱ لغایت ۲۴ بوده و جزو کالاهای ممنوع الورود یا دارای ساخت داخل نمی باشند بدون احتیاج به ویرایش ثبت سفارش اقدام نماید.
وی این را هم اظهار داشت که انجام تشریفات در ارتباط با رفع تعهد ارزی واردات در مقابل صادرات طبق روال قبل صورت خواهد گرفت.
آن طور که معاون فنی گمرک اعلام نموده، بانک مرکزی موظف شده ظرف ۲۴ ساعت کد رهگیری واردات در قبال صادرات خود و غیر وارد کنندگان را صادر کند.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، هم اکنون حدود هشت میلیون تن کالا در گمرک و بنادر موجود است که ۳.۵ میلیون تن آنرا کالاهای اساسی و حدود چهار میلیون تن دیگر را کالاهای غیر اساسی تشکیل می دهد که تا ۸۰ درصد آن در ارتباط با اقلام ضروری و مواد اولیه تولید و کالاهای واسطه است که مشکل عمده در ترخیص این کالاها به موانع ارزی و تأمین ارز برمی گشت و با وجود نیازی که در داخل به این اقلام وجود داشت امکان ترخیص فراهم نبود.1399/08/12
19:32:40
1694
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , ترخیص , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات