بذرهایی كه مقرر است آرد و نان شود، خوراك دام و طیور می شود!

بذرهایی كه مقرر است آرد و نان شود، خوراك دام و طیور می شود!

به گزارش متخصص فلز رئیس نظام صنفی كشاورزی اظهار داشت: بسیاری حاضر نیستند بذر گندم و جویی كه ذخیره كرده اند را وارد بازار كنند چون قیمت تعیین شده  برایشان صرفه اقتصادی ندارد. از طرفی چون قیمت خوراك دام و طیور بالا رفته برایشان به صرفه تر است كه به جای  فروش بذر گندم به كشاورز و تبدیل آن به گندم، آرد و نان... آنرا با قیمت بالاتر به دامداران و مرغداران بفروشند  تا غذای دام و طیور شود.محمد شفیع ملک زاده در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که آیا کشاورزان با کمبود بذر مواجهند یا خیر؟ اظهار نمود: باوجود اینکه خیلی از کشاورزان هیچ تصمیمی برای کاشت گندم و محصولات استراتژیک ندارند اما همان درصد کمی هم که می خواهند برای کاشت محصولات استراتژیک اقدام نمایند در تأمین بذر گرفتار مشکل شده اند.

وی افزود: توزیع کننده ها یعنی تعاونی ها و مراکز خدمات کشاورزی نتوانستند بذر مورد نیاز کشاورزان را تأمین کنند. از طرفی نرخ تعیین شده ۳۵۰۰ تا ۳۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو بذر گندم که قرار بود به کشاورز تحویل داده شود هم رعایت نمی گردد و کشاورزان مجبور هستند بذر مورد نیاز خویش را از بازار سیاه به قیمت هر کیلو ۶۰۰۰ تومان تهیه کنند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی با اشاره به اینکه کمبود بذر گندم و جو و گرانی آن در بازار سیاه به تازگی کشاورزان را گرفتار مشکل کرده است، اظهار داشت: کشاورزی که می خواهد جو بکارد باید بذر اصلاح شده با قیمت مناسب در اختیار داشته باشد اما بذر با قیمت مناسب در بازار نیست. همینطور در بازار، جو کمتر ازکیلویی ۴۵۰۰تومان وجود ندارد و این در حالیست که دولت نرخ خرید تضمینی جو را برای سال آینده ۲۳۷۰تومان تعیین کرده است.

به گفته وی بسیاری حاضر نیستند بذر گندم و جویی که ذخیره کرده اند وارد بازار کنند چون قیمت تعیین شده برایشان صرفه اقتصادی ندارد. از طرفی چون قیمت خوراک دام و طیور بالا رفته برایشان به صرفه تر است که به جای فروش بذر گندم به کشاورز و تبدیل آن به گندم و آرد و نان...آن را با قیمت بالاتر به دامداران و مرغداران بفروشند تا غذای دام و طیور شود که این معامله برای خریدار و فروشنده دو سر سود است.

ملک زاده در انتها اظهار داشت: نیازمند اصلاح قیمت خرید تضمینی هستیم تا به این وسیله انگیزه کشاورزان برای کاشت محصولات استراتژیک بالاتر رود و نقدینگی آنها تامین گردد و بتوانند از پس افزایش هزینه های تولید بر آیند. در غیر این صورت خودکفایی در بعضی محصولا ت همچون گندم از بین می رود و دولت مجبور است سال جاری بین ۸ تا ۱۰میلیون تن گندم وارد کند.
منبع:

1399/08/27
13:01:06
1709
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تعاونی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات