مخالفت قاطع اتاق بازرگانی با مالیات بر عایدی سرمایه

مخالفت قاطع اتاق بازرگانی با مالیات بر عایدی سرمایه

به گزارش متخصص فلز در حالیكه به نظر می آید تحت تأثیر كاهش دسترسی به درآمدهای نفتی، دولت در تلاش است سایر گزینه های خویش را فعال كند، اتاق بازرگانی ایران لااقل با یكی از گزینه های مالیاتی دولت مخالفت كرده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته دولت در جریان همکاری با مجلس، از ضرورت افزایش درآمدهای مالیاتی سخن گفته و یکی از اصلی ترین راه های افزایش این درآمد استفاده از بخش هایی است که تابحال چندان مورد توجه نبوده اند.
مالیات بر عایدی سرمایه یکی از شیوه های درآمدی است که دولت ها در طول دهه های گذشته در خیلی از کشورهای توسعه یافته آنرا اجرایی کرده اند و در کنار درآمدزایی، عدالت اقتصادی را هم افزایش داده اند. عایدی سرمایه اختلاف بین قیمت خرید دارایی به اضافه برخی هزینه ها در طول دوره نگهداری دارایی و قیمت فروش آن دارایی است که می تواند شامل خیلی از حوزه ها شود که در ایران ماهیت خویش را از دست داده اند و افراد صرفاً برای سود آوری به آنها وارد می شوند.
با این حال، مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی ایران در جدید ترین گزارش خود به بررسی نحوه پیگیری این شاخص در ایران پرداخته و اعتقاد دارد در صورتیکه تمام مقدمات لازم برای اجرای درست این مالیات فراهم نشود، ضررهای آن بیشتر از منافعش خواهد بود.
ازجمله ایرادهایی که در این گزارش به کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه وارد شده این است که در این طرح حداقل باید ۵ مبحث جدی شامل «تمایز بین عایدی سرمایه غیرواقعی و واقعی»، «توجه به زیان های سرمایه ای»، «تعدیلات در ارتباط با تورم»، «تعدیلات در ارتباط با استهلاک» و «تمایز بین عایدی کوتاه مدت و بلندمدت» مدنظر قرار می گرفت اما در عمل در مورد اغلب این اصول ۵ گانه به درستی رعایت نشده است.
همینطور عدم وجود زیرساخت های نهادی، اطلاعاتی، فنی و حقوقی موردنیاز برای اعمال مالیات بر عایدی سرمایه در کشور برای پیاده سازی این پایه مالیاتی، از مشکلات اساسی محسوب شده که می تواند این نوع مالیات را از کارکرد اصلی خود دور کند و نتایج منفی از قبیل خروج سرمایه از کشور، افزایش بازارهای غیرشفاف و ایجاد انواع مفسده ها و اعتراضات گسترده را به دنبال داشته باشد.
دیگر نکته مهمی که در این گزارش به آن پرداخته اند این است که ایران نمی تواند بدون توجه به شرایط کشورهای همسایه اش مبادرت به تدوین قوانین جدید کند و در شرایطی که کشورهایی مانند ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس، در حال جذب سرمایه گذار هستند، در صورتیکه ایران نسنجیده یک قانون مالیاتی جدید را اجرایی کند، می تواند به افزایش سرعت فرار سرمایه گذاران از کشور منجر شود که بطور قطع در شرایط فعلی به نفع ایران نخواهد بود.
منبع:

1399/09/01
16:27:39
1355
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات