مزایا و معایب بانكداری الكترونیك در بحران كرونا

مزایا و معایب بانكداری الكترونیك در بحران كرونا

خراسان رضوی به سبب کنترل بیماری همه گیر کووید-19 خیلی از شعب بانک ها نیمه تعطیل شدند و خیلی از افراد برای انجام امور بانکی خود به تکنولوژیهای جدید روی آوردند.


به نقل از نیوز، با در نظر گرفتن نتایج کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۱ خدمات بانکداری الکترونیکی و هوش مصنوعی موجب می شود تا با بهبود کیفیت خدمات بانکی، تجربه مشتری در بانکداری ازراه دور هموارتر شود. بااینکه شعب بانک ها کماکان بسته می شوند و دسترسی به پول نقد را دشوارتر می کنند، اما دیدن آینده بانکداری که با نیازهای دولت و جوامع سازگار باشد، بسیار دلگرم کننده است.
خودپردازها
هم اکنون، به سبب کاهش ارائه خدمات حضوری در شعب بانکی اروپا شاهد افزایش خودپردازهای بانکی (ATM) هستیم و برخی دولت های اروپایی نیز قصد دارند هزینه های مورداستفاده در صنعت بانکداری را بوسیله فناوری ابر (Cloud)، ادغام سایر خدمات و سرمایه گذاری کاهش دهند. به سبب این که میزان مالیات برمبنای منطقه شعبه بانکی و دستگاه های خودپرداز متفاوت می باشد، برخی بانک ها ممکنست برای کمک به حل این مسائل نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در فناوری خودپرداز احساس کنند و حتی اگر این روش لزوما به مفهوم کاهش هزینه ها نباشد، هدف کلی آن بهبودی اقتصادی بوسیله خودپردازها خواهد بود که از اهداف ایجاد چنین سیستمی بیان شده است.
ظهور هوش مصنوعی
موسسات مالی در جستجوی روش های جدیدی جهت استفاده از هوش مصنوعی در سرمایه گذاری های تجاری خود هستند. به طورکلی از هوش مصنوعی برای انجام فرایندهای قابل تکرار و قابل پیش بینی استفاده می شود و نیاز به پول نقد را در مواقع ضروری برآورد می کند. علاوه بر این، ازآنجاکه استفاده از ابزارهای پیش بینی کننده موجب صرفه جویی در وقت و هزینه می شود می توان با مهندسی این موارد خرابی زمان استفاده از تجهیزات را نیز پیش بینی و از هرگونه زیان جلوگیری کرد. یکی دیگر از کاربردهای ابتکاری هوش مصنوعی که در سال ۲۰۲۱ مشاهده خواهد شد، کاربرد تشخیص چهره بعنوان روشی برای رمزگشایی احساسات مشتریان و تاثیر آن در زمان انجام خدمات بانکی با فرض اولویت با مشتری، خواهد بود.
تلفن بانک
سیستم عامل های دیجیتال، غیرقابل اعتماد هستند برای اینکه ممکنست اختلالات فنی در آنها رخ دهد؛ بنابراین، بانک ها باید موارد مختلفی را در بانکداری الکترونیک درنظر بگیرند. یکی از گزینه های مناسب تلفن بانک است، برای اینکه در صورت شکست همه مسیرها راه نجات خواهد بود، بااین حال بانک ها تنها نباید به این مورد اکتفا کنند برای اینکه مشتریان مختلف روش های مختلف ارتباطی را ترجیح می دهند. البته با این روش تعاملات چهره به چهره مشتری و خدمات حضوری بانکی تحت تاثیر قرار می گیرد و درنهایت می تواند منجر به از دست دادن مشتری شود بنا بر این بانک ها باید ارزش هر کانال و نحوه استفاده از آنرا توسط مشتریان ارزیابی کنند.


معایب بانکداری آنلاین
در دوران همه گیری، بانکداری آنلاین بوسیله کامپیوتر های شخصی و برنامه های تلفن همراه موجب راحتی و دسترسی بانکی در ۲۴ ساعت شبانه روز شده است. بااین حال، برخی موارد منفی در بانکداری آنلاین وجود دارد. بااینکه این معایب ممکنست شما را از استفاده از خدمات آنلاین بازدارد، اما با وجود نگرانی های کنونی استفاده از آن در اولویت قرار گرفته است.
توقف در خدمات و فناوری
هر زمان که ما از کامپیوتر یا خدمات اینترنتی استفاده می نماییم، در معرض پایداری و کارایی سیستم هستیم. اگر سرویس اینترنت برای مدتی آهسته یا کاملا خاموش باشد، توانایی دسترسی آنلاین به حساب ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت یا اگر سرورهای بانک به سبب تعمیر و یا خرابی بطور موقت در دسترس نباشند، نمی توانید به صورت آنلاین یا بوسیله تلفن همراه به اطلاعات بانکی خود دسترسی پیدا کنید.
نگرانی های امنیتی و سرقت هویت
به طورکلی، سایت های بانکی آنلاین و برنامه های تلفن همراه به شکلی طراحی شده اند که ایمن باشند و بانک ها بطور مستمر پروتکل های امنیتی به روز را اجرا می کنند. بااین حال، هیچ سیستمی کاملا بی خطر نیست و ممکنست که حساب ها هک شوند؛ بدین سبب درحالی که می توانید با اطمینان از بانکداری همراه یا آنلاین استفاده کنید، مراقب باشید از شبکه هایی که ایمن نیستند، استفاده نکنید و مراقب تغییر رمزهای عبور و محافظت از اطلاعات ورود خود باشید.
راحت اما نه همیشه سریع
بااینکه ممکنست زمان کمی برای واریز چک بوسیله برنامه تلفن همراه لازم باشد، اما شما همچنان باید منتظر دسترسی به حساب خود باشید. بانکداری آنلاین ازنظر میزان صرفه جویی در رفت و آمد به بانک یا انتظار در صف راحت باشد اما همه سپرده ها بررسی می شوند و طبق سیاست بانک ممکنست مدت زمانی در مراحل واریز و برداشت وقفه ایجاد شود.
فقدان رابطه با بانکدار
در بیشتر موارد ممکنست بتوانید نیازهای عمومی بانکی خودرا برطرف کنید و سایت های بانکی آنلاین نیز دارای دپارتمان خدمات مشتری هستند اما شما اغلب باید کار بانکی خودرا بوسیله تلفن انجام دهید و پیش از صحبت با کسی که هیچ شناختی از نیازهای شما یا سابقه بانکی شما ندارد، در انتظار بمانید. در مقابل، یک بانکدار محلی انگیزه دارد که به مشتریان خود خدمت کند و روابط بین خود و مشتری را تقویت کند.
دامنه محدود خدمات
بااینکه می توانید کارهای زیادی را با یک حساب بانکی آنلاین انجام دهید، مانند سپرده گذاری، موجودی چک و پرداخت قبض، اما محدودیت در انواع خدمات دسترسی وجود دارد. ممکنست برای افتتاح حساب جدید یا درخواست وام یا رهن درخواست اولیه از این طریق ارائه دهید، اما در بیشتر موارد برای امضاء فرم ها و ارائه اسناد هویتی و یا در صورت نیاز به پول نقد باید به شعبه بانک یا خودپرداز نزدیک مراجعه کنید.
مزایای بانکداری آنلاین
باز کردن یک حساب آنلاین ساده و کار با آن آسان است. به آسانی می توانید قبض های خودرا پرداخت کرده و وجوه خودرا بین حساب ها منتقل کنید. برای پرداخت قبض ها نیازی نیست که در صف بایستید همین طور لازم نیست رسید کلیه صورتحساب های خودرا نگه دارید، برای اینکه با بانکداری آنلاین می توانید معاملات خودرا به آسانی مشاهده کنید. همیشه دردسترس است و شما می توانید وظایف خودرا از هرکجا و در هر زمان انجام دهید، حتی زمانی که بانک تعطیل می باشد. تنها چیزی که باید در اختیار داشته باشید اتصال به اینترنت فعال است. بانکداری آنلاین سریع و کارآمد است و وجوه از یک حساب به حساب دیگر خیلی سریع منتقل می شوند. همین طور می توانید بوسیله بانکداری اینترنتی چندین حساب را به آسانی مدیریت کنید. شما می توانید همیشه معاملات و مانده حساب خودرا مشاهده کنید. همین طور می توانید از هرگونه تهدیدی پیش از اینکه لطمه جدی به حساب شما وارد شود، باخبر شوید.
بانکداری آنلاین در جهان
در نروژ میزان استفاده از خدمات بانکداری آنلاین ۹۲ درصد است، بعدازآن دانمارک با ۹۰ درصد و فنلاند با ۸۷ درصد قرار گرفتند. به ترتیب سوئد با ۸۶ درصد، انگلستان با ۶۸ درصد، ایالات متحده با ۶۷ درصد، هند با ۵۱ درصد، چین با ۴۲ درصد، یونان با ۲۵ درصد و بلغارستان با ۵ درصد در مقام های بعد قرار دارند.
منابع

smallbusiness.chron.com

toughnickel.com

thefintechtimes.com1399/10/23
20:35:47
1049
0.0 / 5
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات