جزئیات نخستین تامین مالی تولیدكنندگان برق دولتی از بورس انرژی

جزئیات نخستین تامین مالی تولیدكنندگان برق دولتی از بورس انرژی

متخصص فلز: شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی بعنوان پیشتاز در استفاده از روشهای تامین مالی، به استناد تبصره 5 قانون بودجه سال 1399 موفق به انتشار اوراق مالی اسلامی از نوع سلف موازی استاندارد برق شده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، اتکا شرکتهای دولتی به منابع عمومی دولتی با اهمیت ترین عامل توقف یا افزایش دوران ساخت پروژه های دولتی بوده به صورتی که بعضاً طرح یا پروژه دولتی دیگر توجیه پذیری اقتصادی ندارد بدین جهت تمرکز بر سایر روشهای تامین مالی یکی از الزامات پیشرفت و توسعه ظرفیت در هر بخشی است. بر این اساس عرضه اولیه اولین تامین مالی صنعت برق در بخش دولتی در نماد معاملاتی «سحرا» و طی دو مرحله انجام می شود.
بگفته محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی در امتداد تامین مالی طرح های توسعه ای خود بنا دارد طی دو مرحله نسبت به انتشار و عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد برق به ارزش ۱۳ هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال در بازار مشتقه بورس انرژی ایران اقدام نماید که در گام نخست برابر با ۶ هزار ۵۷۹ میلیارد ریال از این اوراق روز سه شنبه در این بازار با موفقیت عرضه اولیه شد.
عرضه بیش از ۲ میلیون قرارداد سلف موازی برق
بر این اساس روز گذشته دو میلیون و ۴۲۰ هزار و ۷۴۳ قرارداد سلف موازی استاندارد برق توسط شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی به ارزش ۶ هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال در نماد "سحرا ۰۲۱" به روش حراج ناپیوسته در حالی ارائه شد که تعهد پذیره نویسی این اوراق به گروه خدمات بازار سرمایه سهم آشنا و شرکت تامین سرمایه امین اختصاص یافته است.
صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم نیز نقش بازارگردان را برای این اوراق طی دوره عرضه ثانویه ایفا خواهدنمود که برمبنای امید نامه این عرضه اولیه، بازدهی سالانه این اوراق حداقل ۱۷.۵ درصد خواهد بود. همین طور این اوراق منضم به قراردادهای اختیار خرید و فروش تبعی بوده و دوره زمانی این قراردادها، دو سال بعد از تاریخ شروع عرضه اولیه است.
بگفته مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی، اوراق سلف موازی استاندارد از سود بین دوره ای برخوردار نیست و در آخر دوره، خریدار می تواند باتوجه به قیمت اوراق در سررسید و بر طبق قیمت اختیار خرید یا فروش تبعی نسبت به تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی اقدام نماید. این اوراق بوسیله کارگزاری امین آوید عرضه می شود و کارگزار بازار گردان نیز شرکت کارگزاری سهم آشنا است.
نحوه تامین مالی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی
در این راستا، خادم الملّه، مدیرعامل تامین سرمایه امین با تاکید بر اینکه تمرکز این شرکت بر صنعت انرژی، نفت گاز و پتروشیمی شامل بالادست، میان دست و پایین دست قرار گرفته است تا بتواند جریان عمده سرمایه را به سمت حوزه انرژی سوق دهد، اظهار نمود: شرکت تامین سرمایه امین در ادامه پروژه های خود در تامین مالی بخش انرژی کشور، بمنظور تامین منابع مالی توسعه بخش نیروگاهی، برای شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی مبادرت به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق کرده است.
وی ادامه داد: باتوجه به نقش اساسی شرکت برق حرارتی در تامین برق کشور و مشکلات مالی دولت در پرداخت مطالبات بخش نیروگاهی، استفاده از راهکارها و منابع مالی جایگزین برای رفع نیازمندی های این بخش متناسب با ابزارهای مالی بازار سرمایه همچون وظایف نهادهای مالی به خصوص شرکت­های تامین سرمایه به شمار می­رود. در این خصوص تامین سرمایه امین برای نخستین بار از اوراق سلف موازی استاندارد برای تامین مالی بخش دولتی و حاکمیتی در تامین نیروی برق کشور بهره برده و منابع مالی پایدار، به صرفه و طولانی مدت را در اختیار ناشر قرار داده است.
خادم الملّه با اعلان اینکه شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، حدود ۴۲ درصد از ظرفیت نیروگاه های تولید برق حرارتی کل کشور را به خود مختص کرده است، عنوان کرد: این شرکت بمنظور تامین بخش از منابع مالی مورد نیاز جهت اجرای طرح های توسعه خود مبادرت به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق به مبلغ ۱۳ هزار و ۵۷۹ میلیون ریال کرده است که مرحله اول این انتشار به مبلغ ۶ هزار و ۵۷۹ میلیون ریال از تاریخ ۲۳ دی ماه شروع شده است. قیمت اعمال اختیار خرید تبعی و اختیار فروش تبعی اوراق مذکور با دوره عمر دو ساله به ترتیب ۱۳۸ درصد و ۱۳۷ درصد قیمت پایه عرضه اولیه در سررسید اوراق است.

منبع:

1399/10/24
13:06:33
1053
0.0 / 5
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات