سرمایه های خاموش صنعت انرژی فراموش نشود

سرمایه های خاموش صنعت انرژی فراموش نشود

به گزارش متخصص فلز کارشناس ارشد حوزه انرژی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی حالا سرمایه های خاموش صنعت انرژی کشور هستند، اظهار داشت: باید ساز و کاری در کشور لحاظ شود تا بعد از باز شدن درهای کشور به روی سرمایه گذاران خارجی از بخش داخلی فعال غفلت نشود و با ترکیب بخش داخل و سرمایه گذار خارجی به دنبال هم افزایی و توسعه کشور بود.


میر محمد اسلامی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه اگر آمریکا به برجام بازگردد و یا این اتفاق نیفتد به هر حال می بایست روابط کشور با دنیا عادی شود، به عبارت دیگر باید از موضع اقتدار یا تفاهم همراه با اقتدار روابط جهانی ایران بازگردد و محدودیت های موجود برداشته شود.
وی ادامه داد: برداشته شدن این محدودیت ها حق مسلم ایران است و صادرات و واردات ایران باید عادی شود در این شرایط طبیعی است که صاحبان سرمایه یا فناوری و شرکت های خارجی به ایران بازگردند. به جهت اینکه مسیر درستی در نظر گرفته شود پیش نیاز هایی لازم است که باید پیش از تحقق این مساله در کشور عملیاتی شود.
این عضو هیات مدیره و دبیره انجمن شرکتها و موسسات پژوهشی و دانش دبنیان صنایع نفت گاز پالایش و پتروشیمی با تاکید بر اینکه به اعتقاد من مشکل فعلی صنعت نفت و گاز تقسیم بازار و تبعیض است بنابر این باید از این شرایط تبعیض آمیز و تقسیم بازار رها شویم، اشاره کرد: در درجه اول می بایست در داخل شرایط عادلانه و منصفانه ای را برای شرکتها و کسب و کارهای فعال در داخل در صنعت انرژی نفت، گاز و پتروشیمی پیش بینی نماییم و به آن برسیم.
اسلامی اظهار نمود: متاسفانه هم اکنون در داخل هیچ شرایط منصفانه و عادلانه ای نداریم و ساز و کاری به وجود آمده که تبعیض حاکم است و شرکتها بطور منصفانه و آزاد وارد بازار نمی شوند. شاهد یک شرایط تبعیض آمیز و شبه انحصاری در تقسیم بازار هستیم به شکلی که در بخش های مختف تلاش شده است منابع و فرصت ها در انحصار گروه های خاصی قرار بگیرد و در بعضی مواقع کارتل های اقتصادی با حمایت های خاص و رانت زیاد سازمان داده شود. آنچه پس از سال ۱۳۸۴ در صنایع نفت و گاز ایران صورت گرفت این بود که ساز و کاری برای برای تخصیص درست شرکتها صورت نگرفت و الان شاهد یک شرایط تبعیضانه در تقسیم بازار هستیم.
وی با اعلان اینکه نخستین شرط برای رسیدن به هم افزایی این است که یک شرایط عادلانه، رقابتی، منصفانه و شفاف برقرار شود در غیر این صورت شاهد یک هم افزایی میان شرکتها و موسسات رانتی داخلی که از تبعیض استفاده کردند با شرکت های سرمایه گذار خارجی خواهیم بود، اظهار داشت: این مساله برضد اقتصاد مردمی است و اقتصاد خصوصی یا آزاد واقعی را زیر سوال می برد.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اعلان اینکه در درجه دوم باید ساز و کاری تعریف شود تا شرکت و سرمایه گذار خارجی را تشویق کند تا به سمت کارآفرین و فعال داخلی هدایت شود، اظهار نمود: در شرایطی که باتوجه به تحریم ها افرادی همت گماشته اند و صنعت کشور را سروپا نگه داشتند چه در بخش مشاوره، تحقیقاتی، ساخت تجهیزات و پیمانکاری می بایست مورد حمایت قرار بگیرند و قواعد و قوانینی وجود داشته باشد تا ضمن اینکه شرکت داخلی صاحب فناوری فعالیت دارد، شرکت خارجی نیز مشارکت کنند و شرایط به شکلی پیش نرود که سبب بی رغبتی شرکت های خارجی شود و از طرف دیگر سبب بی توجهی به شرکت های داخلی شود.
اسلامی با اعلان اینکه شرایط باید به شکلی باشد تا شرکت های داخلی که در چند سال اخیر زحمات زیادی برای اقتصاد ملی کشیده اند و گام های خوبی نیز در عرصه ساخت داخل و خدمات فنی و مهندسی برداشتد حقوقشان حفظ شود و اینطور نباشد که با گشوده شدن درهای کشور به روی سرمایه گذار خارجی، بخش داخلی فراموش شود، نباید مانع ورود سرمایه گذار خارجی شویم و از آن طرف باید بخش داخل حمایت شود.
بگفته عضو هیات مدیره و دبیره انجمن شرکتها و موسسات پژوهشی و دانش دبنیان صنایع نفت گاز پالایش و پتروشیمی هم اکنون صنعت نفت کشور توسط بخش خصوصی واقعی تامین مالی می شود، زمانی که این بخش هزینه های خودرا دریافت نمی کند و حاضر هستند با قیمت های پایین و حتی خیلی اوقات بدون چشم داشت مالی در این شرایط سخت ایستادگی می کنند یعنی از خودشان هزینه می کنند تا صنعت کشور را تامین مالی و فنی کنند.
منبع:

1399/11/01
12:49:27
1098
0.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات