نقش موثر كاریابی ها در معرفی شغل مناسب به كارجویان

نقش موثر كاریابی ها در معرفی شغل مناسب به كارجویان

طبق گزارش ها بیش از 50 درصد نیروی کار مورد نیاز در کشورهای توسعه یافته توسط کاریابی ها جذب می شوند در صورتیکه این میزان در کشور ما حدود 20 تا 25 درصد است، با این وجود کاریابی ها سهم به سزایی در تامین نیروی کار مورد نیاز و معرفی فرصتهای شغلی مناسب برای جوانان و جویندگان کار دارند.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، بی شک ورود به عرصه کار در زندگی هر فردی یکی از با اهمیت ترین مراحل زندگی او شمرده می شود و افراد برای بقای خود به کار و تلاش نیاز دارند. در این بین یافتن شغل مناسب که بتواند ضمن تامین درآمد و رفع نیاز مالی، رضایت شغلی فرد را برانگیزد، دغدغه ای است که غالب افراد با آن روبه رو هستند؛ پس شناسایی استعدادها، توانایی ها و شرایط روحی و جسمی فرد برای پذیرش یک شغل از اهمیت بالایی برخوردارست و در این راستا مشاوره شغلی می تواند با بررسی و انطباق خاصیت های فردی با شغل مورد نظر در یافتن شغل مناسب نقش موثری داشته باشد.

کشورهای پیشرفته از بدو ورود نیروی کار به بازار، تا کاریابی و سپس سازگاری با محیط کار و به انتها رساندن مسیر شغلی را مورد مطالعه قرار داده و پژوهش های بسیاری دراین زمینه صورت داده اند؛ در کشور ما نیز رشته مشاوره شغلی با این هدف شکل گرفته اما به دلیلهای مختلفی از ارائه خدمات به متقاضیان بازمانده و بهره گیری از توانمندی ها و پتانسیل های بالای مراکز مشاوره شغلی و کاریابی ها مغفول مانده است بدین جهت شایسته است مراکز کاریابی با ایجاد تحول و تغییر رویکرد نقش فعالتری در بازار کار کشور ایفا کنند.

تخصصی شدن مراکز مشاوره شغلی و کاریابی سبب می شود تا کارفرمایان برای تامین نیروی کار مورد نیاز خود به دفاتر کاریابی مراجعه کنند و تمایل بیشتری به جذب نیروی کار بوسیله موسسات مشاوره شغلی و کاریابی ها نشان بدهند.

به اعتقاد کارشناسان، مشاوره شغلی نه فقط در زمان کاریابی بلکه در افزایش راندمان و تثبیت نیروی کار نیز به کمک کارفرمایان می آید و تخصصی شدن دفاتر کاریابی به تمرکز فعالیت کاریابی ها در یک حیطه شغلی خاص و شناخت دقیق تر از بازار کار منجر می شود.

در واقع تخصصی شدن مراکز مشاوره شغلی و کاریابی، افزایش اطلاعات شغلی، ارتباط مناسب با کارفرما و در عین حال کسب فرصتهای شغلی و سود بیشتر را به دنبال دارد و سبب می شود تا کارفرما نیز برای تامین نیروی کار مورد نیاز خود به دفاتر کاریابی مراجعه کند و تمایل بیشتری به جذب نیرو بوسیله موسسات مشاوره شغلی و کاریابی ها نشان بدهد.

حسین محمودی سفیدکوهی ـ مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار با اشاره به افزایش ورود نیروهای جوان به بازار کار طی سال های گذشته می گوید: این مساله موضوع اشتغال جوان را بیش از پیش مهم و ضروری کرده است. خوشبختانه بازار کار ایران فضای خوبی برای فعالیت کاریابی ها دارد بدین جهت موسسات مشاور شغلی و دفاتر کاریابی باید نیازهای بازار کار را بطور مستمر شناسایی و رصد کنند و از ظرفیتها و توانایی های خود برای جذب و بکارگیری نیروی مورد نیاز بازار استفاده کنند.به گفته وی وزارت کار سامانه ملی اشتغال و کسب وکار را بطور آزمایشی راه اندازی کرده که در این سامانه اطلاعات شغلی همه شاغلان، جویندگان کار و مشاغل و کسب وکارها درج می شود و بوسیله نتایج حاصله امکان تصمیم گیری و برنامه ریزی در سیاستگذاری ها فراهم می شود.

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار درباره سهم کاریابی ها از بکارگماری نیروی ها کار در سال قبل نیز می گوید: مطابق آمارهای موجود در سامانه اشتغال بازار کار، در سال قبل بیش از ۱۰۸ هزار نفر از کارجویان بوسیله کاریابی های خصوصی و دولتی جذب بازار و بیش از ۷۷ هزار نفر از جویندگان کار بوسیله دفاتر کاریابی مشغول کار شدند که از این تعداد ۳۶ درصد را زنان و ۶۴ درصد را مردان تشکیل داده اند.

سال گذشته بیش از ۷۷ هزار نفر از جویندگان کار بوسیله دفاتر کاریابی مشغول کار شدند که ۳۶ درصد آنها را زنان و ۶۴ درصد را مردان تشکیل داده اند.

به گفته وی بیش از ۴۸۴ هزار فرصت شغلی نیز توسط مراکز کاریابی شناسایی شده و ۳۶۰ هزار و ۵۵۸ نفر از جویندگان کار برای یافتن شغل به کاریابی های غیر دولتی مراجعه و ثبت نام کرده اند.

آمارهای موجود از سامانه اشتغال بازار کار نشان میدهد که طی ۹ ماهه امسال دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی های غیردولتی بیش از ۱۸۶ هزار و ۵۹۰ نفر از بیکاران را ثبت نام کرده و سبب جذب ۴۶ هزار و ۶۵۱ نفر به بازار کار شده اند.

بر اساس آخرین آمارها بیش از۸۲۰ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی داخلی و ۱۷۳ مرکز کاریابی خارجی در کشور مشغول فعالیت هستند که شیوع ویروس کرونا همچون بخشهای دیگر بر فعالیت آنها اثرگذار بوده است به نحوی که امسال حدود ۵۰ مرکز کاریابی به دلیلهای گوناگون همچون غیر فعال بودن کسب وکار، کم کاری، کرونا و... گرفتار رکود و تعطیلی شده اند.

وزارت کار در سال های گذشته موضوع شناسایی و ارائه فرصتهای کسب وکار بوسیله مراکز مشاوره شغلی و کاریابی ها با هدف ایجاد شغل مناسب برای جویندگان کار را در دستور کار قرار داده است. در این راستا از طرف معاونت اشتغال وزارت کار با هدف پشتیبانی از کاریابی ها و بمنظور اجرای برنامه های اشتغال و پیشبرد اهداف مورد نظر در سیاستهای فعال بازار کار، اهتمام ویژه ای جهت استفاده از ظرفیت کاریابی ها به شکل مطلوب صورت گرفته است.

به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، کاریابی ها و مراکز مشاوره شغلی بازوی توانمندی برای دولت در شناسایی فرصتهای شغلی و تامین نیروی کار به شمار می روند و سهم بالایی در ایجاد اشتغال، کاهش بیکاری و برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار دارند بدین جهت باتوجه به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم اشتغالزایی برای جوانان و مقابله با بیکاری و اهمیت مراکز کاریابی در برنامه های توسعه، شایسته است در بکارگیری توان و ظرفیت کاریابی ها و موسسات مشاوره شغلی به شکل مطلوبتر، معرفی بهتر این مراکز به جامعه هدف، کارجویان و کارفرمایان و افزایش سهم آنها در اقتصاد ملی بوسیله توسعه کمی و کیفی این بنگاهها اقدامات لازم صورت گیرد.
1399/11/24
23:10:40
697
0.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات