رونمایی از بازار تأمین مالی جمعی و شاخص سیندكس

رونمایی از بازار تأمین مالی جمعی و شاخص سیندكس

به گزارش متخصص فلز امروز از بازار تأمین مالی جمعی و شاخص جدید در ارتباط با اوراق با درامد ثابت (سیندکس) با حضور معاون علمی و فناوری، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و جمعی تز فعالان بازار سرمایه رونمایی گردید.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، امیر هامونی در آیین رونمایی از بازار تأمین مالی جمعی و شاخص جدید در ارتباط با اوراق با درامد ثابت(سیندکس) ضمن اشاره به تاریخچه راه اندازی تأمین مالی جمعی اظهار نمود: از سال ۹۴ بیشتر از ۳۰ جلسه کارگروه تدوین پیش نویس دستورالعمل اجرایی تأمین مالی جمعی در دفتر مدیرکل کارآفرینی وزارت کار برگزار شد تا در سال ۹۷ از جانب سازمان بورس دستورالعمل آن به تصویب رسید.

وی اضافه کرد: برای نخستین بار موافقت اصولی به یک شرکت با مسولیت محدود داده شده تا از بستر تأمین مالی جمعی مبادرت به تأمین مالی کند. همینطور به یک پلت فرم که در بستر بلاک چین است مجوز فعالیت داده شده تا بتواند در این عرصه نقش آفرینی کند.

مدیرعامل عامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه درخواست های بررسی شده برای موافقت اصولی به سکوهای عامل تأمین مالی جمعی در سامانه www.cf.ifb.ir تابحال ۷۲ مورد و تعداد درخواست های بررسی شده ۲۸ مورد بوده است، اظهار داشت: همینطور به هفت متقاضی تأمین مالی جمعی موافقت اصولی داده شده و چهار مجوز فعالیت به شرکتهای آتنا، کارن، پارس فاندینگ و فاینتک اعطا شده است.
مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه ضمن اشاره به شاخص صکوک فرابورس ایران (Sindex)، اظهار نمود: این شاخص، معیاری برای نمایش بازدهی و ریسک بازار اوراق بدهی در فرابورس ایران است. شاخص صکوک فرابورس ایران علاوه بر اینکه امکان مقایسه بازارهای مالی مختلف را فراهم می آورد، با عرضه کرده از روند کلی بازار بدهی به تحلیل های سرمایه گذاران و سیاست گذاران کمک می نماید.

هامونی افزود: همینطور ایجاد زیرساخت جهت تولید ابزارهای پوشش ریسک در بازار بدهی مانند آتی شاخص و اختیار خرید و فروش شاخص از دیگر مزیت های این شاخص است.

وی اهداف شاخص صکوک فرابورس ایران (Sindex) را فراهم کردن امکان ایجاد صندوق های مبتنی بر شاخص، انجام تحقیقات علمی و دانشگاهی، ساده کردن تحلیل برای سرمایه گذاران خرد جهت تصمیم در مورد سرمایه گذاری در بازار بدهی و دقیق تر کردن ارزشگذاری ها به کمک تعیین معیاری برای نرخ بازده بدون ریسک عنوان نمود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تکیه بر اینکه باید از ابزارهای مختلف برای تأمین مالی شرکتهای کوچک و متوسط در بازار سرمایه بهره برد، توضیح داد: چونکه خیلی از شرکت ها امکان عرضه اولیه سهام را ندارند اما می توانند از ابزارهایی همچون تأمین مالی جمعی کمک بگیرند.

به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، علی دهقان دهنوی در مراسم رونمایی از بازار تأمین مالی و شاخص سیندکس ضمن اشاره به اینکه دانش و نوآوری در بازار سرمایه بسیار مورد توجه بوده و درواقع پیش برنده آن است، اظهار داشت: برای پیشبرد فعالیتهایی که در حوزه علم و فناوری انجام می شود که به توسعه اقتصادی هم منجر می شود، احتیاج به تأمین مالی این فعالیت ها داریم.

دهقان اضافه کرد: بازار سرمایه آمادگی دارد در کنار معاونت علمی و فناوری به تأمین مالی فعالیتهای نوآورانه و دانش بنیان کمک نماید و در این راه از ابزارهای نوآورانه مختلف همچون تأمین مالی جمعی استفاده می نماییم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تکیه بر اینکه تأمین مالی جمعی به مردمی سازی اقتصاد هم کمک می نماید، توضیح داد: چونکه افراد مختلف با منابع اندک می توانند در کسب و کارها سرمایه گذاری کنند. این بازار همینطور با عنایت به تجمیع سرمایه های عمومی به بحث تعاون هم مرتبط می باشد.

دهقان افزود: باید از ابزارهای مختلف برای تأمین مالی شرکتهای کوچک و متوسط در بازار سرمایه بهره ببریم چونکه خیلی از شرکت ها امکان عرضه اولیه سهام را ندارند اما می توانند از ابزارهایی همچون تأمین مالی جمعی کمک بگیرند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار آموزش و فرهنگسازی در زمینه بازارها و ابزارهای نوآورانه را ضروری دانست و اظهار داشت: با عنایت به ماهیت شفاف بازار سرمایه باید تمامی شرایط و قوانین سرمایه گذاری از راه این بازارها به صورت شفاف به عموم مردم اطلاع رسانی شود.

دهقان در ادامه درمورد شاخص صکوک فرابورس ایران بعنوان شاخصی برای سنجش اوراق با درآمد ثابت، اظهار داشت: امروزه تأمین مالی از راه صکوک در بازار سرمایه به حجم و عمق بالایی رسیده و ازاین رو طراحی شاخص برای دسته های مختلف صکوک برای سرمایه گذاران، تحلیل گران و محققان بازار سرمایه بسیار کاربردی خواهد بود و از سویی به شفافیت اطلاعات در بازار بدهی می انجامد.

1399/11/26
15:45:01
898
0.0 / 5
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات