واگذاری باند فركانسی 3500 مگاهرتز برای توسعه 5G

واگذاری باند فركانسی 3500 مگاهرتز برای توسعه 5G

معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز برای توسعه شبکه ۵G در ایران اطلاع داد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، نسترن محسنی در پنل واگذاری باندهای فرکانسی ۵G در اولین روز ششمین نمایشگاه اینترنت اشیاء ضمن اشاره به واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز برای توسعه شبکه ۵G در ایران از راه مزایده، اظهار داشت: چون بار اصلی ارتباطات اینترنتی ایران روی شبکه های موبایل است و واگذاری فرکانس ملاحظات خاصی می طلبد و اگر این واگذاری با مباحث فناوری های نو مانند ۵G همراه شود، دقت ها و ملاحظات مضاعف خواهد بود.
او اضافه کرد: رگولاتوری چند ماهی است که کار تخصصی و کارشناسی روی واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز برای توسعه ۵G را شروع کرده و تلفیقی از باندهای مختلف است اما باند طلایی به باند ۳۵۰۰ مگاهرتز اختصاص داده شده است.
معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی توضیح داد: از آنجاییکه دسترس پذیری به تجهیزات در باندهای ۳۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مگاهرتز محدود است و باتوجه به شرایط تحریم محدودیت ها مضاعف می شود و بهره مندی از باند را به تاخیر می اندازد، تمرکز سازمان در واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز روی ۲۰۰ مگ انتهایی است.
محسنی با تکیه بر اینکه رگولاتوری در واگذاری باند فرکانسی باید نقطه بهینه را پیدا کند، اظهار داشت: امروز وقتی از ۵G صحبت می نماییم، به چهار سال زمان تجاری نیاز داریم و تمام مطالعات و مباحث فنی روی مبحث همگرایی تاکید دارند.
وی ادامه داد: برگزاری مزایده، شفاف سازی را به دنبال دارد و تمام باندهای فرکانسی واگذار شده در سال ۲۰۲۰ از مسیر مزایده اتفاق افتاده است و ITU هم همین روش را سفارش کرده است. یافتن ارزش واقعی طیف فرکانسی که نهایتا به یکی از ابزارهای استفاده بهینه از طیف منتج می شود، موضوعی است که رگولاتوری توامان با نگاه توانمندسازی و تشویق گری به آن توجه دارد.
رگولاتوری واسطه گری در فرکانس را ترویج نکند
همینطور مرتضی طاهری بخش -معاون فنی شرکت ارتباطات سیار ایران- در نشست واگذاری باند فرکانسی ۵G، با انتقاد از رویکرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در واگذاری باندهای فرکانسی توسعه ۵G اظهار داشت: رگولاتوری واسطه گری در فرکانس را ترویج نکند. چرا همراه اول بعنوان یک اپراتور بخاطر توزیع نادرست فرکانس باید سراغ یک اپراتور دیگر برود.
وی افزود: در دوران اخیر، رگولاتوری می خواهد یکی از تصمیمات بسیار حیاتی و اثرگذار را برای اپراتورها بگیرد که حتی با وجود پنج درصد خطا در تصمیم گیری رگولاتوری، سمت اپراتور درصد خطای بزرگی خواهد شد. بعنوان نماینده همراه اول از رگولاتوری می خواهم حتما از مشاوران قوی استفاده نماید.
معاون فنی شرکت ارتباطات سیار ایران اظهار نمود: حالا فضای باندهای فرکانسی ۳۴۰۰ تا ۳۶۰۰ و ۳۸۰۰ بسیار پیچیده است و عوامل فنی زیادی اثرگذار هستند. همه اپراتورها امروز در پشت خط مسابقه به صورت یکسان ایستاده اند و اگر رگولاتوری تصمیم درستی برای واگذاری باند نگیرد، امکان دارد اپراتورها مجبور به جمع کردن کسب و کار خود در فناوری ۵G شوند.
شبکه ۵G تجاری همراه اول راه اندازی می شود
طاهری بخش با اشاره به اینکه طی چند روز آینده شبکه تجاری و واقعی ۵G همراه اول راه اندازی خواهد شد، اظهار داشت: با برنامه تدوین شده در همراه اول نسبت به راه اندازی شبکه ۵G اقدام خواهیم کرد. در قدم اول هات اسپات، سپس مشتریان سازمانی و صنعتی و در نهایت طبق سندی که با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نهایی شده، پوشش وسیع ۵G به بهره برداری خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه وندورها تولید تجهیزاتی برای باندهای فرکانسی ۳۳۰۰ تا ۳۸۰۰ را ندارد، اظهار داشت: ما در همراه اول از وندورهای نوکیا، هواوی و اریکسون صحبت می نماییم که تجهیزاتی برای این باند فرکانسی ندارند. ضمن اینکه پهنای باند کمتر از ۸۰ مگ هیچ کارآیی ندارد.
معاون فنی شرکت ارتباطات سیار ایران با اشاره به اینکه باندهای فرکانسی ۳۴۰۰ تا ۳۴۶۰ مگاهرتز در اختیار مبین، از ۳۴۶۰ تا ۳۵۰۰ مگاهرتز در اختیار رگولاتوری، از ۳۵۰۰ تا ۳۵۴۰ مگاهرتز در اختیار فرابرد و های وب و از ۳۵۴۰ تا ۳۶۰۰ مگاهرتز در اختیار ایرانسل قرار دارد، اظهار داشت: اگر همین امروز واگذاری صورت گیرد، عدالت رقابتی بهم می خورد. از همین رو با این رویکرد، با برگزاری مزایده باند فرکانسی ۵G موافق نیستم. اول باید نقشه انتهایی فرکانس مشخص شود و رگولاتوری سه سال مهلت بدهد تا کاربردهای ۵G راه بیفتند.
طاهری بخش همینطور از مصرف روزانه ۱۳.۵ پتابایت دیتا و برقراری روزانه نیم میلیارد دقیقه مکالمه در شبکه همراه اول اطلاع داد.
کاهش درآمد اپراتورها به۲۰ هزار تومان به ازای هر مشترک
همینطور یاسر رضاخواه -مدیرعامل رایتل- هم در این پنل، با اشاره به اینکه درحال حاضر با افزایش قیمت ارز در کشور، قیمت موثر هر گیگ دیتا به دو هزار تومان و متوسط درآمد اپراتورها از هر مشترک به ۲۰ هزار تومان کاهش یافته است، اظهار داشت: در اروپا باند تلویزیون آنالوگ را برای توسعه ۵G خالی کردند اما در ایران این باند دست صدا و سیما است و جرات نمی نماییم حرفی بزنیم. در صورتیکه اگر فرکانس به صورت غلط تقسیم شود، هزینه اپراتورها سر به فلک می کشد و با قیمت ارز اقتصادی نیست.
وی ضمن اشاره به روند واگذاری مزایده باندهای فرکانسی ۵G اظهار داشت: تنها برنده برگزاری این مزایده وندورها هستند و چنین اشتباه مشابهی را هم رگولاتوری در زمینه صدور پروانه اپراتورهای وایمکس داشت و بعدها آنرا جبران کرد اما از دعوای حیدری و نعمتی ما وندورها برنده می شوند. کشور باید به سمت توسعه شبکه ۵G حرکت نماید و در نهایت اگر از مسیر غلط هم شروع نماییم باز بهتر از این است که شروع نکنیم.
مدیرعامل رایتل اظهار نمود: اقتضای شرایط کشور به صورتی بوده که نتوانستیم تصمیم درستی بگیریم. در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ روی همین فرکانس راجع به وایمکس صحبت می کردیم و در آن زمان با دلار هزار تومانی چند هزار دلار روی وایمکس سرمایه گذاری کردیم درحالی که وایمکس تکنولوژی آینده داری نبود اما رگولاتوری می خواست توسعه یابد.
رضاخواه افزود: هم اکنون نمی دانیم این فناوری کجاست و مملکت چقدر از آن استفاده می نماید. حتما کسانی از توسعه وایمکس منتفع شدند اما کشور منتفع نشد. برگزاری مزایده واگذاری باند فرکانسی ۵G کار درستی است اما نصفش اشتباه است اما باز هم نیمی از تصمیم درست را گرفتن بهتر از کلا تصمیم اشتباه گرفتن است.
وی اظهار داشت: اگر دولت به هر طریقی خسارت بازیگران قبلی دارنده پروانه را بدهد، باز هم به نفع کشور است تا روی رنج دیگری از فرکانس برویم که قیمت آن بالا است و تجهیزات گران بخریم بعد باردیگر وارد باندهای مرسوم شویم. فرکانس ها دارایی های کشورها هستند، این درحالیست که در کشور دوست داریم منابع منحصر به فرد را از بین ببریم.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، ششمین نمایشگاه اینترنت اشیاء روزهای ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه ۹۹ در سالن ۲۷ نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می گردد.
منبع:

1399/11/27
14:25:15
372
0.0 / 5
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , تخصص , تدوین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات