ایران از واردات كاتالیست های اوره و آمونیاك بی نیاز می شود

ایران از واردات كاتالیست های اوره و آمونیاك بی نیاز می شود

به گزارش متخصص فلز مدیرعامل شرکت پتروشیمی هنگام از واگذاری ساخت آخرین کاتالیست مصرفی محصولات زنجیره اوره و آمونیاک به شرکت های دانش بنیان ایرانی آگاهی داد و اعلام نمود: به زودی ایران از واردات تمامی کاتالیست های محصولات اوره و آمونیاک خودکفا خواهد شد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، علیرضا جوانمردی در حاشیه برگزاری دومین رویداد تخصصی پشتیبانی از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در جمع خبرنگاران با اشاره به امضای قرارداد طراحی و ساخت کاتالیست مصرفی واحدهای آمونیاک با شرکت های سازنده ایرانی، اظهار داشت: در زنجیره تولید محصولات اوره و آمونیاک هشت کاتالیست مصرف می شود که تا حالا هفت کاتالیست بومی سازی و ایرانی سازی شده است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی هنگام با بیان اینکه تفاهم نامه ساخت آخرین کاتالیست مصرفی واحدهای اوره و آمونیاک امضا شده و امیدواریم به زودی ایران به جمع دارندگان دانش فنی تولید کاتالیست «سنتز آمونیاک» بپیوندد، اشاره کرد: با ساخت این کاتالیست مجموعه کاتالیست های مصرفی زنجیره اوره و آمونیاک ایرانی خواهد شد و از واردات کاتالیست های مصرفی این زنجیره بی نیاز خواهیم شد.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای بهره برداری واحد آمونیاک پتروشیمی هنگام در سال ۱۴۰۰، اشاره کرد: امیدواریم پس از راه اندازی واحد آمونیاک، به فاصله چند ماه واحد اوره این طرح پتروشیمی هم در مدار بهره برداری قرار بگیرد.
ساخت پیچیده ترین کاتالیست پتروشیمی به ایرانیها واگذار شد
همین طور سید رضا قاسمی شهری- مدیرعامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان نیز در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران از امضای تفاهم نامه ساخت کاتالیست انحصاری «پالادیوم» به شرکت های دانش بنیان ایرانی آگاهی داد و اظهار داشت: قرارداد ساخت افزایش و متنوع سازی گرید بطری این شرکت پتروشیمی هم با فاینانس ایرانی به امضا رسید.
وی با اشاره به امضای قرارداد ۳۰ میلیون یورویی طرح افزایش ظرفیت تولید گرید بطری در پتروشیمی شهید تندگویان، اظهار داشت: قرارداد این پروژه با هدف افزایش ۵۰ تنی ظرفیت تولید گریدهای مختلف محصولات زنجیره پلی اتیلن ترفتالات با شرکتی ایرانی امضا شده است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان با بیان این که در کنار افزایش ظرفیت تولید، متنوع سازی گریدهای تولید با هدف تغییر کاربری یکی از واحدهای تولید پت گرید نساجی به گرید بطری از دیگر اهداف اجرای این پروژه است، اشاره کرد: به عبارت دیگر با اجرای این پروژه متناسب با وضعیت عرضه و تقاضای بازار شرایطی از نظر تولید فراهم می شود که در ماه هایی از سال که تقاضا برای گرید بطری بالا است نسبت به تولید این گرید اقدام گردد و در روزهایی از سال که تقاضا برای پت نساجی بالا بوده برای تولید این گرید اقدام خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه اجرای این پروژه با فاینانس ۳۰ میلیون یورویی بانک تجارت در مدت زمان حدود ۱۸ ماه اجرا می گردد، بیان کرد: در کنار امضای قرارداد افزایش ظرفیت تولید پت گرید بطری، تفاهم نامه دیگری با یک شرکت دانش بنیان ایرانی در حاشیه نمایشگاه پشتیبانی از ساخت داخل صنعت پتروشیمی و با هدف تولید بومی یکی از پیچیده ترین کاتالیست های صنعت پتروشیمی به امضا رسید.
قاسمی شهری با بیان این که هم اکنون انحصار تولید کاتالیست پالادیوم در انحصار چند شرکت بزرگ اروپایی همچون باسف آلمان و کلارینت ایتالیا است، تبیین کرد: با امضای تفاهم نامه ساخت این کاتالیست با یک شرکت دانش بنیان ایرانی برای اولین بار امکان تامین آن در داخل کشور فراهم می شود.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان همین طور از امضای تفاهمنامه و قراردادهای دیگری با هدف تامین کالا و تجهیزات پروژه های رفع موانع و گلوگاه های تولید در حاشیه نمایشگاه ساخت داخل پتروشیمی آگاهی داد و اشاره کرد: در مجموع حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان تفاهمنامه و قرارداد با شرکت های دانش بنیان و سازندگان تجهیزات صنعت پتروشیمی ایرانی امضا شده است.
دومین رویداد تخصصی پشتیبانی از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی با مشارکت بیش از ۲۰۰ شرکت دانش بنیان، سازنده تجهیزات، پتروشیمی ها، بانک ها و موسسات مالی و اعتباری بازار سرمایه از بیست و هفتم بهمن ماه شروع به کار کرده است.
منبع:

1399/11/29
14:24:13
768
0.0 / 5
تگهای خبر: بازار , پتروشیمی , تجارت , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات