تورم عربستان بالا ماند

تورم عربستان بالا ماند

به گزارش متخصص فلز نرخ تورم عربستان بار دیگر در آستانه عبور از ۶ درصد قرار گرفت.


به گزارش متخصص فلز به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط شاخص بهای مصرف کننده در بزرگترین اقتصاد جهان عرب تا آخر ماه ژانویه به ۵.۷ درصد رسید که نسبت به بازه مشابه منتهی به ماه قبل ۰.۴ درصد افزایش یافته و بالاترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر در این کشور بوده است.
در میان بخش های مختلف، بیشترین تورم در ارتباط با بخش مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۲.۳ درصد بوده است و بعد از این بخش، ارتباطات با ۱۱.۴ درصد و حمل و نقل با ۹.۶ درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین تورم در ارتباط با آموزش با منفی ۹.۸درصد بوده است و بعد از این بخش، آب و برق با منفی ۰.۹ درصد درصد قرار دارد.
جسون تووی- کارشناس بازارهای نوظهور در موسسه " کپیتال اکونومیکس" اظهار داشت: نرخ تورم در بخش مواد غذایی کماکان در سطح بالایی باقی مانده که احیانا بخشی از آن به خاطر قرنطینه ها و تمایل مردم برای ذخیره سازی گسترده این اقلام است. انتظار داریم که با عنایت به اجرایی شدن لایحه افزایش مالیات بر ارزش افزوده، نرخ تورم در سطح بالای فعلی بماند.
با عنایت به کاهش درآمدهای دولت و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی، عربستان اعلام نموده نرخ مالیات بر ارزش افزوده را به ۱۵ درصد افزایش داده است. کسری بودجه دولت عربستان در ماه های اخیر همواره صعودی بوده و میزان ذخایر ارزی این کشور هم در ماه می به یکی از پایین ترین سطوح خود در طول یک دهه اخیر رسید.
بر اساس ماهانه، نرخ تورم عربستان در ماه ژانویه ۰.۲ درصد اندازه گیری شده است که نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد بیشتر شده است. متوسط نرخ تورم عربستان در بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ معادل ۲.۴۹ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده در ارتباط با ژوئیه ۲۰۰۸ با ۱۱.۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده در ارتباط با فوریه ۲۰۱۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.
منبع:

1399/12/02
10:01:30
868
0.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات