در گزارش متخصص فلزمطرح شد؛

بخشی از زنجیره فولاد درگیر رانت است

بخشی از زنجیره فولاد درگیر رانت است

به گزارش متخصص فلز رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران اظهار داشت: هم اکنون در بخشی از زنجیره فولاد رانت وجود دارد ازاین رو لزوم دارد که با ایجاد توازن قیمتی، سود را در تمام زنجیره تقسیم کرد.بهرام شکوری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه قیمت کنسانتره که خود ناشی از فولاد است بر سنگ آهن اثر می گذارد، عنوان کرد: با قیمت دستوری که قبلاً تعیین شده بود خریداران سنگ آهن این محصول را با ۲۵ درصد پایین تر از قیمت نهایی می خرند. همینطور بررسی قیمت های جهانی هم نشان داده است که از سنگ آهن تا آهن اسفنجی که مواد اولیه فولاد هستند بین ۴۵، ۵۰ تا ۷۰ درصد قیمت جهانی در کشور معامله می شوند؛ این مسئله اجحاف در حق تولیدکنندگان بالادستی فولاد از سنگ آهن تا آهن اسفنجی است.
ورود سنگ آهن به بورس، مشکل است
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: در همین راستا در شیوه نامه دولت مقرر شده بود که همه محصولات زنجیره در بورس ارائه شود تا قیمت عادلانه ای برای محصولات از محل عرضه و تقاضا تعیین شود؛ برای عرضه کنسانتره گندله و آهن اسفنجی در بورس مشکلی نداریم اما ورود سنگ آهن به بورس به لحاظ کیفیت های مختلف و عناصر مزاحمی که دارد مشکلاتی را بوجود می آورد چونکه خیلی از کنسانتره سازان کارخانه خویش را بر مبنای سنگ آهن خاص طراحی نموده اند.
وی افزود: البته انجمن سنگ آهن در تلاش است که این مشکل را بگونه ای حل کند که برای سنگ آهن قیمت عادلانه ای تعیین شود؛ به این شکل که برای عرضه سنگ آهن قراردادهای لانگتر (بلندمدت) طراحی شود یا اینکه با موازینی در بورس ارائه شود.
شکوری اظهار داشت: هم اکنون کنسانتره به صورت دستوری پایین تر از نرخ نهایی و ۱۶ درصد قیمت شمش فولاد است ازاین رو کنسانتره سازان نمی توانند سنگ آهن را گران تر بخرند و با عنایت به عدم صادرات سنگ آهن و وضع عوارض ۲۵ درصدی روی این محصول، امکان اینکه قیمت بالاتری برای سنگ آهن تعیین کنند وجود ندارد چونکه در این صورت کنسانتره از توجیه اقتصادی خارج می شود.
وی اضافه کرد: اگر محصولات کنسانتره به بعد را به بورس ببریم، مشکلات سنگ آهن حل می شود چونکه در این صورت به قیمت های جهانی نزدیک می شود و خریداران سنگ آهن، توان خرید این محصول را به قیمت بالاتر خواهند داشت که در این صورت مشکلات همه بخش های زنجیره حل می شود.
فولادی ها برای حل مشکلات زنجیره همراهی نکردند
شکوری ضمن اشاره به ورود مجلس به حوزه فولاد، خاطرنشان کرد: مسئولیت دولت می باشد که به این بخش ها ورود کند اما اگر تشکل های صنفی بین خودشان این مشکلات را حل می کردند بهتر بود.
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: در اتاق بازرگانی تلاش کردیم بین تشکل ها اتفاق نظری ایجاد نماییم اما به علت زیاده خواهی بعضی از تشکل ها بخصوص عدم همراهی فولادی ها، کار به اینجا رسید که دولت و مجلس ورود کنند؛ در حالیکه تشکل ها باید با هم همکاری می کردند تا بتوانیم تعادل قیمتی را در زنجیره فولاد با خود فعالان زنجیره ایجاد نماییم.
باید در زنجیره فولاد توازن قیمتی ایجاد شود
وی افزود: می توان اظهار داشت که هم اکنون چالش خاصی در حوزه فولاد نیست و اگر اجازه دهند محصول تولیدی در این زنجیره متناسب با قیمت های جهانی در داخل ارائه شود هم رانت برای بخش های دیگر زنجیره و دلالان تمام می شود و هم توازن قیمتی در تمام زنجیره ایجاد می شود تا بتوانند با درآمدهایشان حوزه خویش را توسعه دهند که همین مساله زمینه تولید و اشتغال را فراهم می آورد.
شکوری اظهار داشت: اگر تولیدکننده سنگ آهن درآمد خوبی داشته باشد به سمت توسعه اکتشاف و تقویت ذخایر حرکت می کند که این مورد هم سبب اشتغالزایی می شود و هم دغدغه فولادی ها را در تأمین مواد اولیه پاسخ می دهد.
باید در کنار آب، فولادسازی ایجاد کنیم
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: تا سال ۱۴۰۴ باید ظرفیت تولید فولاد کشور به ۵۵ میلیون تن برسد که طبق برآوردها ۸۰ درصد این عدد یعنی ۴۴ میلیون تن محقق می شود؛ از این ۴۴ میلیون تن هم ۲۶.۲ میلیون تن صرف تأمین نیاز داخل می شود و ۱۷.۷ میلیون تن باید صادر شود؛ اگر هیچ اتفاقی در کشور نیفتد از سال ۱۴۰۴ تا ۱۹ سال پس از ان در کشور سنگ آهن داریم، اما اگر ۱۷.۷ میلیون تنی که بناست صادر نماییم را به سواحل جنوبی ببریم و کنار آب فولادسازی را ایجاد نماییم هم می توانند ۵۰ میلیون تن سنگ آهن را از استرالیا هند و برزیل تأمین نماییم و هم به سادگی می توانند محصول را صادر کنند که در این صورت تا ۳۵ سال پس از ۱۴۰۴ مشکلی در سنگ آهن نخواهیم داشت و در صورت توسعه صادرات تا ۵۰ سال آینده هم مشکلی نخواهیم داشت.
وی اظهار داشت: هم اکنون ظرفیت تولید سنگ اهن در کشور، ۸۰ میلیون تن است منتهی تا سال ۱۴۰۴ باید این ظرفیت به ۱۳۰ میلیون تن برسد تا جوابگوی تولید فولاد باشد؛ اگر متولیان همراهی کنند به این عدد می رسیم اما با این دست فرمانی که وجود دارد تحقق آن ممکن نیست.


منبع:

1399/12/09
14:46:27
798
0.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات