مجلس تصویب كرد

عرضه ۱۰ میلیارد متر مكعب گاز طبیعی در بورس انرژی در سال آینده

عرضه ۱۰ میلیارد متر مكعب گاز طبیعی در بورس انرژی در سال آینده

متخصص فلز: نمایندگان مجلس در مصوبه ای وزارت نفت را مکلف به فراهم کردن امکان عرضه و انجام معامله حداکثر 10 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در بورس انرژی در سال 1400 کردند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی بعدازظهر امروز یکشنبه مجلس و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه در بخش هزینه ای بند الحاقی ۴ تبصره یک را به تصویب رساندند که بر طبق آن به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اجازه داده می شود از محل این بند مبلغ سیصد هزار میلیارد (۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۳۰۰) ریال از سهمیه نفت خام، میعانات گازی را بوسیله پالایش در پالایشگاه های غیر دولتی که نسبت به افزایش ظرفیت تولید خود اقدام نموده اند، به مصرف برساند. معادل فرآورده های ناشی از اجرای این بند جهت صادرات آن در اختیار نیروهای مسلح قرار می گیرد.
طبق بند الحاقی ۵ تبصره یک، در امتداد تجاری سازی و افزایش سهم بخش خصوصی در حوزه انرژی، وزارت نفت مکلف است بوسیله شرکت تابعه ذیربط زیرساخت های فیزیکی و نرم افزاری لازم را جهت عرضه و انجام معامله حداکثر ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در بورس انرژی در سال ۱۴۰۰ فراهم آورد. بخشنامه اجرائی این بند ظرف مدت سه ماه بعد از ابلاغ این قانون، توسط وزرات نفت با همکاری وزارتخانه های نیرو و امور اقتصادی و دارائی و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد.
به سبب بند الحاقی۶ تبصره یک:
۱- دولت مکلف است در امتداد اصلاح ساختار بودجه رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت را اصلاح کرده و اقدام لازم را برای عقد قرارداد به تفکیک میدان/ مخزن نفت و گاز و در قالب شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفتی و گازی مصوب هیئت وزیران، به عمل آورد.
۲- شرکت ملی نفت ایران مکلف است برای تعیین سهم خود از تولید نفت و گاز کشور به تفکیک هر میدان برمبنای اجزای ذیل ظرف مدت دو ماه جهت تصویب در شورای اقتصاد اقدام نماید.
۱-۲- ارائه دقیق هزینه های جاری و سرمایه ای میادین در حال تولید و در حال توسعه کشور به روش دستمزد به ازای هر بشکه نفت و هر مترمکعب گاز تولیدی و در چهارچوب یاد شده در جزء(۱) این بند و تصویب آن در شورای اقتصاد که مبنای دریافت سهم شرکت ملی نفت خواهد بود.
۲-۲- ارائه هزینه های ناشی از عملیات صادرات نفت خام و سایر محصولات با احتساب هزینه حمل و بیمه (سیف) اکتشاف و بیمه خسارت زیست محیطی
۳-۲- بازپرداخت اصل و فرع بدهی و تعهدات، همچون تعهدات سرمایه ای و بیع متقابل بر طبق برنامه تدوین شده ای که به تصویب هیات عالی نظارت بر منابع نفتی می رسد.
۴-۲- ارائه هزینه های نوسازی تأسیسات و تجهیزات، انتقال، ذخیره سازی، تخلیه، بارگیری نفت خام و سایر محصولات
۵-۲- هزینه های اکتشاف، پژوهش، فناوری و پشتیبانی از ساخت اقلام پرکاربرد نفت
۶-۲- هزینه های بالاسری و ستادی وزارت نفت
۷-۲- این سهم از نظر مالیاتی با نرخ صفر و معاف از سود سهام محاسبه می شود.
۸-۲- مبنای تسویه حساب شرکت ملی نفت با دولت، خزانه داری کل کشور است که حداکثر سه ماهه و تسویه نهایی آن تا اختتام خرداد ماه سال آینده خواهد بود.
۳- تا زمان اجرائی شدن روابط مالی جدید مقرر در این بند، روال مقرر قانونی جاری در روابط مالی بین شرکت ملی نفت ایران و دولت به صورت علی الحساب اجراء می شود. ترتیبات اجرائی این بند حداکثر تا اختتام خرداد ماه سال ۱۴۰۰ به تصویب هیات وزیران می رسد.
۴- دولت موظف است پیش بینی لازم را جهت تسویه فروش داخلی نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی به صورت فروش نقد یا اعتبار اسنادی (LC) بعد از کسر ارزش فرآورده های تحویلی حسب مورد به پالایشگاه های خصوصی و دولتی و مجتمع های پتروشیمی برمبنای رابطه مالی جدید شرکت ملی نفت ایران و دولت و سایر شرکتهای تابعه و شرکتهای مذکور، بعمل آورد.
۵- دولت موظف است برای اعمال وظایف حاکمیتی وزارت نفت حداکثر تا ۶ ماه بعد از ابلاغ این قانون ساختار حاکمیتی وزارت نفت را با همکاری دستگاه های اجرائی ذیربط بازبینی و تصویب کند بطوریکه بودجه وزارت نفت به طور کامل از شرکت ملی نفت ایران منفک شده و وظایف نظارتی و حاکمیتی خودرا با رعایت قواعد حاکمیت شرکتی در شرکتهای تابعه وزارت نفت همچون شرکت ملی نفت ایران اعمال نماید.
۶- در سال ۱۴۰۰، سهم شرکت ملی نفت ایران در اجرای مفاد این بند، در هر صورت از چهارده و نیم درصد( ۵/ %۱۴) از مجموع تولیدات نفت و گاز مقرر در بند (الف) این تبصره تجاوز نکند.
۷- شرکت ملی نفت ایران موظف است لیست کلیه طرح (پروژه) های سرمایه گذاری خودرا حداکثر تا اختتام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ به کمیسیون های برنامه و بودجه و محاسبات و انرژی مجلس شورای اسلامی ارسال نماید.
منبع:

1399/12/10
22:24:06
1176
0.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات