رئیس اتاق بازرگانی ایران خطاب به تصمیم گیران:

تا كی مقرر است مسیر غلط اقتصادی ادامه یابد؟

تا كی مقرر است مسیر غلط اقتصادی ادامه یابد؟

به گزارش متخصص فلز رئیس اتاق تجاری ایران می گوید زمان آن رسیده تا در اقتصاد ایران یک تغییر فکری مبنایی صورت گیرد و شعارهای توزیعی کنار بروند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در نشست هیئت نمایندگان اتاق تجاری ایران اظهار نمود: پیام مشخص بخش خصوصی به سیاست گذاران این است که با تغییر پارادایم فکری، توجه به بحث تولید کارآمد و واگذاری امور به مردم را جایگزین شعارهای توزیعی کنند.
وی افزود: هیچ تحولی رخ نخواهد داد مگر آنکه نخست مشخص شود که از دید حکومت، بخش خصوصی چه وظیفه ای در قبال توسعه ملی دارد و برای ایفای این نقش حکومت و نهادهای حاکمیتی چه فرصت ها و امکاناتی به بخش خصوصی می دهند و از چه حمایت های اطمینان بخشی آنرا سیراب خواهند کرد.
رئیس اتاق تجاری ایران با اشاره به عملکرد این اتاق در سالهای گذشته، بیان کرد: نگاهی به عملکرد اتاق ایران در ابتدای سال آخر قرن حاضر بیان کننده آنست که در طول این صدسال باوجود افت وخیزهای فراوان و دوران فرازوفرود، فعالان اقتصادی بخش خصوصی در کنار انجام کسب وکار خود و حفظ و ارتقای توان اقتصادی کشور در حدی که ممکن بود یک دستاورد بزرگ داشتند و آن هم حفظ کیان اتاق، جلوگیری از دخالت های نامطلوب دولت ها در تصمیم گیری ها بوده و حفظ استقلال این نهاد برای نمایندگی از خواسته های فعالان اقتصادی تا حد امکان است.
شافعی افزود: به رغم تحولات عظیمی نظیر انقلاب اسلامی و روی کار آمدن دولت ها و مجالسی که تعدادی از آنها حتی با واژه بخش خصوصی مشکل داشتند، فعالان اقتصادی بخش خصوصی در دوران جنگ و دوران صلح و دوران تحریم، بازهم حداکثر همکاری را با حاکمیت کشور داشتند و خودرا متعهد به تامین نیازهای مردم داشته اند. مسئولان اتاق در تمامی این دوران اهتمام کرده اند، خواسته های به حق اعضای خودرا نمایندگی کنند و با اتخاذ رویکرد مناسب تا اندازه ای موفق شده است تا نگرش های افراطی را تعدیل کرده و الان بخش خصوصی حتی از جانب عالی ترین مقام کشور حمایت می شود.
وی با انتقاد از نادیده گرفتن نظرات بخش خصوصی در عرصه تصمیم گیری های اقتصادی، اشاره کرد: ۹۰ سال است که دولت ها قرار گذاشته اند درباره تصمیمات اقتصادی نظر اتاق ها و فعالان اقتصادی را پیش از اتخاذ تصمیم گیرند؛ اما همچنان در تصمیم گیری های اقتصادی آنرا نادیده می گیرند. سال هاست که تغییر و تحول سریع در عرصه قوانین و مقررات هرسال چندین بار دستخوش تغییر می شود. بیش از ۷۰ سال است بنگاه ها از لحظه تولید با مسائل گمرکی، ارزی و مالیاتی دست به گریبان هستند و هنوز این مشکلات نه فقط پابرجا است بلکه روبه تزاید است. برنامه های مختلف اقتصادی دولت ها و مجالس با گرایش های مختلف زمام امور را به دست گرفته اند؛ اما دریغ از حل ریشه ای مشکلات.
رئیس اتاق تجاری با تاکید بر لزوم تغییر گفتمان اقتصادی در ایران، اظهار داشت: نیم قرن اخیر سالهای تسلط اندیشه های توزیعی در کشورها بوده است. توزیع پول نفت بطور مستقیم و توزیع منابع آب وخاک و معادن و غیره بطور غیرمستقیم. حالا آیا به صرف تمرکز بر توزیع ثروت، وضع اقتصادی اقشار لطمه پذیر بهتر شده است؟ آیا حالا اقتصاد ایران مقاوم تر از قبل شده است؟ آیا حالا پایداری محیط زیستی در کشور در حد لازم موجود است؟ از دید ما و خیلی از کارشناسان پاسخ منفی است. مشکل نظام تدبیر و ساختار سیاسی فعلی این است که اصولاً تکلیف آن با بخش خصوصی معلوم نیست. آیا وقتی تجربه ۳۰ سال خصوصی سازی به این نتیجه انجامیده است که اقتصاد در همین دوره سهم دولت در اقتصاد افزایش یافته است، نشان گویایی از این نیست که اصولاً نیروهای پشت پرده علاقه ای به ارتقا و تقویت بخش خصوصی ندارند؟
شافعی اشاره کرد: پیام مشخص فعالان اقتصادی و اتاق ایران بعنوان نماینده بخش خصوصی رسمی به همه سیاست گذاران کشور و خصوصاً کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یک جمله روشن است: حالا زمان تغییر پارادایم فکری و توجه بیشتر به بحث تولید کارآمد بجای شعارهای توزیعی رسیده است. زمان واگذاری امور به مردم و بخش خصوصی است.
منبع:

1399/12/17
23:46:22
769
0.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات