قیمت پرتقال در باغ ۲۰۰۰ تومان فروش در بازار۲۰ هزار تومان!

قیمت پرتقال در باغ ۲۰۰۰ تومان فروش در بازار۲۰ هزار تومان!

به گزارش متخصص فلز مشاور نظام صنفی کشاورزی اظهار داشت: چه دلیلی دارد باغداری که پرتقالش را بر روی درخت  ۲ تا ۳۰۰۰ تومان فروخته و قیمت آن داخل انبارهای سورتینگ و سردخانه ها کیلویی ۶ تا ۷۰۰۰ تومان  شده به دست مصرف کننده کیلویی ۲۰ هزار تومان برسد؟محمد جواد خاکزاد در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه بحث گرانی در بازار ارتباط مستقیمی با حضور دلالان و سوداگران درخلال تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دارد، اظهار نمود: دولت بایستی در این میان تعیین و تکلیف کند. یعنی یا ساماندهی بازار میوه را به تشکل ها و تولیدگنندگان مرتبط واگذار کند و خودش نقش نظارتی داشته باشد یا اینکه مستقیما وارد عرصه شود و بازار را کنترل کند، چونکه دلیلی ندارد باغداری که محصول پرتقالش را بر روی درخت ۲تا ۳۰۰۰تومان فروخته و داخل انبارهای سورتینگ و سردخانه ها ۶ تا ۷۰۰۰ تومان شده به دست مصرف کننده کیلویی ۲۰ هزارتومان برسد.

وی افزود: صاحبان سردخانه و سورتینگ داران به دنبال منافع جزیرهای خودشان هستند و وظیفه خویش را در تقسیم سود با کشاورز انجام نمی دهند و با وجود اینکه تولیدکننده یکسال تمام برای کود، سم و آب هزینه پرداخت می کند و سختی زیادی می کشد ولی سود اصلی به جیب سورتینگ داران می رود و به تازگی هم سود به دلالانی می رسد که بازار را شناسایی کرده و در مواقعی وارد بازار می شوند.

مشاور نظام صنفی کشاورزی ضمن اشاره به اینکه از گرانی میوه در بازار آگاه هستیم ولی این پول به جیب تولیدکننده نمی رود، اضافه کرد: متاسفانه سود اصلی حاصل از فروش محصولات کشاورزی به جیب عده ای سوداگر رفته و به جای بازگشت به بخش کشاورزی و توسعه آن، در بخش های دیگر سرمایه گذاری می شود.

خاکزاد خاطرنشان کرد: اوج تولید میوه در آبان و آذر است و پس از آن بایستی کل تولیدات بخش کشاورزی از روی زمین جمع آوری شود. بیشتر کشاورزان به علت اینکه یکسال هزینه کرده اند بدهکار بانک، بیمه و فروشگاه های سم یا کارگزاران نهاده ها هستند و بنابراین مجبورند محصولاتشان را هرچه زودتر بفروشند که بیشترین صدمه را هم می بینند. از آن طرف کشاورزانی هم که محصولاتشان را در انبار برای شب عید نگهداری می کنند هم با پایین ترین قیمت محصولاتشان را عرضه می کنند و سودی از فروش آن نمی برند.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان مازندران با اشاره به اینکه گاهی دیده می شود اختلاف قیمت میوه از زمین تا کف بازار به حدود ۱۰۰ درصد می رسد، اظهار داشت: تعدد دلالان و شناسایی بازار در مقاطع مختلف منجر به گرانی میوه شده است و دولت بایستی هرچه زودتر در این بخش تعیین تکلیف کند.منبع:

1399/12/18
10:22:17
789
0.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات