روند نزولی نفت ادامه یافت

روند نزولی نفت ادامه یافت

به گزارش متخصص فلز قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه که سرمایه گذاران در آستانه انتشار آمار هفتگی ذخایر آمریکا به سودگیری اقدام نمودند، برای سومین روز متوالی کاهش پیدا کرد.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ماه مه ۵۶ سنت معادل ۰.۸ درصد کاهش پیدا کرد و به ۶۶ دلار و ۹۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در آوریل ۴۵ سنت معادل ۰.۷ درصد کاهش پیدا کرد و به ۶۳ دلار و ۵۶ سنت در هر بشکه رسید.

معاملات نفت برنت روز سه شنبه با ۱.۰۶ درصد کاهش و شاخص نفت آمریکا با ۱.۶ درصد کاهش بسته شده بود.

قیمتها هفته گذشته به دنبال تصویب عدم افزایش تولید در آوریل از جانب وزیران گروه اوپک پلاس صعود کرده و روز دوشنبه جهش پیدا کرده بودند. قیمت نفت برنت روز دوشنبه بعد از حملاتی که به قلب تاسیسات نفتی عربستان سعودی انجام گرفت، به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه صعود کرد اما با فروکش کردن نگرانیهای بازار نسبت به احتمال مختل شدن صادرات این کشور، تا آخر روز عقب نشینی کرد.

ویرندرا چوهان، تحلیلگر شرکت انرژی اسپکتس در سنگاپور اظهار داشت: درک این که حملات مذکور هیچ تاثیری روی عرضه نفت سعودی نداشته است، سبب عقب نشینی قیمتها شد. عوامل دیگری مانند برداشت چین و هند از ذخایر نفت با عنایت به قیمتهای بالای فعلی و انتظارات برای بازگشت نفت ایران به بازار هم مانع رشد قیمتها شد.

موسسه امریکن پترولیوم روز سه شنبه گزارش کرد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به پنجم مارس، ۱۲.۸ میلیون بشکه رشد کرده است در حالیکه تحلیل گران در نظرسنجی رویترز رشد این ذخایر به میزان حدود ۸۰۰ هزار بشکه را پیشبینی کرده بودند. آمار رسمی از جانب اداره اطلاعات انرژی آمریکا بعدازظهر روز جاری منتشر می شوند.

در این بین، انتظار می رود قیمتهای بالاتر سبب احیای میزان زیادی از تولید نفت آمریکا شود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدید ترین گزارش ماهانه اش اعلام نمود تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۲۱ به میزان ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۱۱.۱۵ میلیون بشکه در روز می رسد در حالیکه در گزارش ماهانه قبلی خود میزان کاهش تولید سال جاری را ۲۹۰ هزار بشکه در روز پیشبینی کرده بود.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیل گران بانک EFG اظهار کردند: گروه اوپک پلاس امکان دارد قربانی موفقیت خود شوند چونکه قیمتهای بالاتر که ناشی از محدودیت عرضه آنهاست، می تواند عرضه بیشتر آمریکا را تشویق کند. قیمت فعلی وست تگزاس اینترمدیت بسیار بالاتر از سطحی است که تولید نفت آمریکا را سودآور می کند. بر اساس نظرسنجی های بانک های فدرال رزرو دالاس و کانزاس سیتی، تولید نفت آمریکا در حدود ۵۶ دلار در هر بشکه سودآور است. هر چه قیمت نفت بالاتر از این سطح بماند، تولیدکنندگان آمریکایی و سایر تولیدکنندگان خارج از اوپک پلاس برای افزایش تولید تشویق می شوند.

منبع:

1399/12/20
11:17:32
709
0.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات