مقصر گرانی مرغ كیست ارز 4200 تومانی یا نبود وزارت بازرگانی؟

مقصر گرانی مرغ كیست ارز 4200 تومانی یا نبود وزارت بازرگانی؟

متخصص فلز: رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تجاری تهران می گوید تجربه ارز 4200 تومانی در سالهای گذشته باید به ما نشان می داد که با این سیاست نمی توان قیمت مواد غذایی مصرفی مردم را پایین نگه داشت.


احمدرضا فرشچیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: آنچه که با قاطعیت می توانم از آن صحبت کنم این است که تمام تشکل های بخش خصوصی واقعی در هر حوزه ای که فعالیت می نمایند به شکل یک صدا با تداوم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالفند و این مساله را در ماه های گذشته در هر جلسه و موقعیتی که ممکن بوده بیان کرده اند.
وی در پاسخ به این پرسش که باتوجه به تداوم تخصیص ارز ترجیحی در سال آینده و قرار گرفتن نهاده های طیور در لیست کالاهای دریاف کننده این ارز، آیا می توان به کاهش قیمت مرغ امیدوار بود؟ پاسخ داد: متاسفانه خیر. لااقل صرف اجرای این سیاست نمی تواند کمکی به کاهش قیمت مرغ کند. ما بارها گفته ایم که ارز دولتی تنها به افزایش فساد و رانت و عدم شفافیت در اقتصاد ایران کمک می نماید و جز آن گره ای باز نخواهد کرد اما متاسفانه بنظر می رسد نهادهای تصمیم گیر نظر دیگری دارند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تجاری تهران، با اعلان اینکه عملکرد دقیق این ارز را تنها دولت و بانک مرکزی در اختیار دارند، اظهار نمود: ما در بیان آمارها باید میان دو موضوع ارز تصویب شده و ارزی در که واقعیت تامین شده است فاصله بگذاریم. اینکه بانک مرکزی بگوید که ما میزان ارز ۴۲۰۰ تومانی برای مرغ را افزایش دادیم، لزوما به مدلول افزایش تامین قطعی در بازار نیست و برای آنکه مشخص شود چه میزان ارز به چه افرادی رسیده باید اطلاعات به شکل شفاف ارائه شود.
فرشچیان درباره صحبت های اخیر رئیس جمهور که نبود وزارت تجاری را عامل بر هم خوردن نظم در توزیع برخی کالاها دانسته بود نیز بیان کرد: دراین زمینه نیز ما باید دست به عصا برخورد کنیم؛ یعنی صرف تفکیک وزارتخانه ها در یک چارچوب تحلیل شود و اینکه ما از این تفکیک چه انتظاری داریم در یک چارچوب دیگر.
وی اشاره کرد: از نظر من ایجاد وزارت تجاری می تواند به چالاک شدن ساختار، تخصصی شدن تصمیمات و سرعت گرفتن انتقال خواسته ها از بخش خصوصی به مدیران دولتی کمک نماید و ما در جلسات ماه های گذشته نیز موافقت خود با این مساله را اعلام کردیم اما اینکه توقع داشته باشیم با صرف تاسیس یک وزارتخانه ناگهان تمام مشکلات حل شود و بازارها نظم پیدا کنند این طور نیست و باید چاره کار را در دیگر بخش ها نیز جست و جو کرد.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، با وجود آنکه نهاده های طیور از ابتدا در لیست دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار داشته اند اما قیمت مرغ در ماه های گذشته تحت تاثیر افزایش هزینه تولید و البته نقش آفرینی دلال ها بسیار بالا رفته است.
چند روز قبل رئیس جمهوری با انتقاد از تفکیک نشدن وزارت تجاری از وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلی، نبود وزارتخانه ای که مستقیما امور توزیع را زیر نظر داشته باشد، عاملی برای بر هم خوردن نظم بازارها دانسته بود.
منبع:

1399/12/24
22:49:05
1063
0.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات