پیشبینی برای افزایش قیمت آب نشده است

پیشبینی برای افزایش قیمت آب نشده است

به گزارش متخصص فلز معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی اظهار داشت: تابحال پیشبینی برای افزایش تعرفه آب در سال آینده نشده است و گمانه زنی هایی که در این خصوص انجام می شود تایید نمی نماییم.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، مسعود خشایی امروز در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص جریمه مشترکان پرمصرف در سال ۱۳۹۹، اظهار داشت: برپایه مصوبه هیات وزیران بهای آب مشترکان خانگی هفت درصد افزایش یافت و مشترکان پرمصرف و بدمصرف ۱۶ درصد اضافه تر هم پرداخت کرده اند که هزینه آن برای پروژه های هدررفت آب هزینه می شود.
به قول وی آنچه برای ما مهم می باشد نگاه درآمدی نیست بلکه بحث بازدارندگی است و تابحال هم توانسته ایم نتیجه مثبتی دریافت نماییم به صورتی که حدود ۴ الی ۵ درصد تعداد مشترکان بد مصرف کاهش پیدا کرده است.
وی ضمن اشاره به تعداد مشترکان خوش مصرف و پرمصرف در کل کشور اظهار نمود: شش درصد مشترکان بدمصرف، ۳۴ درصد پرمصرف و ۶۰ درصد خوش مصرف هستند.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی در مورد حذف قبوض کاغذی هم اظهار نمود: نزدیک به ۱۰۰ درصد زیرساخت ها برای این مسئله انجام شده و ۹۵ درصد قبوض کاغذی را حذف کردیم و برای سال آینده برپایه دستورالعمل ها هیچ قبض کاغذی صادر نمی گردد.
کاهش ۳۰ درصدی بارندگی ها در کشور
حمیدرضا کشفی - معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور - اظهار داشت: با تمام توان آماده شدیم تا به سراغ سال ۱۴۰۰ برویم، تابحال ۳۰ درصد از بارندگی ها نسبت به سال قبل کمتر بوده و آن طور که برآورد می شود شاید این کمبود چندان جبران نشود و بطور قطع در بعضی مناطق گرفتار کمبود خواهیم شد.
وی ضمن اشاره به اهمیت تصفیه خانه فیروزبهرام اظهار نمود: این پروژه یکی از برترین پروژه های عمرانی است که یک تونل شمال به جنوب در شرق تهران را شامل می شود و یکی از منحصربه فردترین تونل های دنیا است. برای وصل انشعاب فاضلاب احتیاج به زیرساخت است تا شبکه های فرعی تشکیل نشود جاری سازی فاضلاب در شبکه امکان پذیر نیست و با راه اندازی این تونل امکان جمع آوری این فاضلاب ممکن می شود و اکیپ های ما مبادرت به رفع انشعاب خواهند کرد و ما در تهران در شبکه از تصفیه خانه جلوتر هستیم.
طرح مشکل فاضلاب اهواز به کجا رسید؟
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ضمن اشاره به آخرین وضعیت فاضلاب اهواز اظهار داشت: بحث فاضلاب سطحی در اهواز همزمان با جمع آوری فاضلاب نیازمند زیرساخت های اساسی است که در جمع آوری آب های سطحی بسیار عقب تر هستیم البته در بحث فاضلاب هم شرایط چندان مطلوب نمی باشد.
کشفی با بیان اینکه رقم ۵۰ میلیون یورو را برای این کار در نظر گرفته شده که یک سوم آن پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: مناقصات در حال انجام می باشد و فرایند انجام کار هم پیش می رود و امیدواریم زمستان سال آینده مشکل کمتری داشته باشیم. اما اگر جمع آوری آب سطحی توسط شهرداری انجام نشود سیستم فاضلاب به تنهایی قادر به ساماندهی و حل مشکل نیست، بنابراین وزارت کشور هم پیگیر این مسئله شده و امیدواریم این مسئله بزودی برطرف شود.
افزایش تعداد شهرهای دارای تنش آبی
وی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده برای مقابله با کم آبی اظهار داشت: در دو ماه گذشته جلسات کارگروه کم آبی را برگزار و سندهایی را در این عرصه تدوین کردیم که بلافاصله در سال ۱۴۰۰ ابلاغ می شود و نقشه راهی برای تأمین آب خواهد بود.
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: سال قبل ۱۵۰ شهر دارای تنش آبی در کشور داشتیم که سال جاری این عدد به حدود ۲۵۰ شهر می رسد، اما امیدواریم با اقداماتی که صورت می گیرد تاب آوری شهرها افزایش یابد.
کشفی با بیان اینکه بیشتر از ۲۲۰ شهر ما با تنش آبی مواجه می شوند، خاطرنشان کرد: اگر در پیک مصرف تا ۱۰ درصد کمبود داشته باشیم رنگ زرد ۱۰ تا ۲۰ درصد، رنگ نارنجی و بیشتر از ۳۰ درصد رنگ قرمز اتلاق می شود و این مورد بدین معناست که در پیک مصرف با ۳۰ درصد کمبود مواجه هستیم اما این مسئله لزوما به مفهوم قطعی آب نیست و امکان دارد کاهش فشار و یا قطعی های مقطعی را شامل شویم.
وی با بیان اینکه برای مقابله با تنش ها باید سامانه ها را ارتقاء دهیم، اظهار داشت: باید اقداماتی صورت گیرد تا پایداری و ارتقاء کیفی منابع آب در نقاط مختلف شهر افزایش یابد و از این طریق می توانیم میزان تلفات را کاهش دهیم.
کشفی ضمن اشاره به میزان آب بدون درآمد اظهار نمود: برپایه آمار سال ۱۳۹۸ حدود ۲۵.۴ درصد آب بدون درآمد است که از این میزان ۱۳ درصد هدررفت ظاهری، ۱۱ درصد هدررفت واقعی و ۱.۴ درصد مجاز بدون درآمد است که دولت برای ساماندهی به این مسئله بودجه خاصی را در نظر نگرفته و از محل منابع جاری شرکت ها را موظف به پرداختن به این مسئله می نماییم.
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ضمن اشاره به میزان فرسودگی شبکه آب کشور اظهار نمود: میانگین سرانه مصرف خانگی حدود ۱۷۰ لیتر در شبانه روز است که در کشورهای توسعه یافته این عدد ۱۲۰ لیتر به ازای هر نفر در شبانه روز تخمین زده می شود. در ایران برخی شهرها مانند تهران سرانه بالاتر و برخی شهرها مثل مشهد و یزد سرانه کمتری دارند.
به قول وی ۲۴ درصد طول شبکه های لوله کشی شهری عمری بالای ۲۵ سال دارد و درصدی از آنها فرسوده می باشند و هرسال باید چهار تا پنج درصد شبکه ها مورد بازسازی قرار گیرند که این اتفاق نمی افتد، چون که قیمت تمام شده از مشترکان دریافت نمی گردد.
منبع:

1399/12/25
01:55:33
818
0.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , تدوین , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات