معاون وزیر راه و شهرسازی:

خانه های خالی ایران 10 برابر انگلیس است

خانه های خالی ایران 10 برابر انگلیس است

به گزارش متخصص فلز معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه سرمایه های هنگفتی از کشور در 2.5 میلیون واحد خالی از سکنه حبس شده است اظهار داشت: ایران 10 برابر کشور انگلیس خانه خالی دارد.


محمود محمودزاده در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: عدد هنگفتی از سرمایه های کشور در ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی حبس شده است. تعداد قابل توجهی زمین مسکونی هم بدون استفاده رها شده است. این در حالیست که برای ساخت هر واحد مسکونی، سرمایه های کشور مصرف می شود. از جانب دیگر یک خانه تا بخواهد قابل سکونت باشد برای زیرساختهای آن همچون خطوط انتقال آب، برق، گاز، مدرسه، بیمارستان، راه، سد و غیره هزینه می شود. بدین سبب نباید بگذاریم که واحدها خالی بماند.
وی ادامه داد: اگر خانه ها خالی بمانند حاکمیت باید شهرها را توسعه دهد و محل جدید برای ساخت و ساز نیازهای جدید بوجود آورد که هزینه مضاعفی از منابع عمومی می طبد. بدین سبب منطق اصلاحیه ماده ۵۴ قانون مالیاتهای مستقیم این است که واحدهای مسکونی را خالی نگه نداریم تا کسانی که متقاضی مسکن هستند بتوانند استفاده کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه هرکس می تواند هرچقدر که می خواهد ملک داشته باشد اظهار داشت: اینکه ۱۰۰۰ واحد مسکونی در اختیار یک نفر باشد به هیچکس ربطی ندارد و اگر خالی نماند مشمول مالیات نمی گردد. بدین سبب هموطنان دغدغه ثبت املاک خودرا نداشته باشند. در حقیقت فقط واحدهای اجاری با متراژ بیش از ۱۵۰ متر در تهران و بیشتر از ۲۰۰ متر در شهرستانها مشمول مالیات اجاره است که رقم آن کمتر از مالیات واحدهای خالی است.
محمودزاده اشاره کرد: ساکنان روستاها و شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در صورتیکه اطلاعات ملکی خودرا ثبت کنند مشمول مالیات نیستند. این در حالیست که بخش زیادی از شهرهای کشور کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند. این نشان میدهد که نیت قانون گذار، مدیریت کردن بازار مسکن می باشد. بدین سبب همه مردم باید از این مساله استقبال ویژه کنند که موضوع مسکن قابل حل شود.
بدین سبب گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه (۱۹ فروردین) شروع شده است. کلیه سرپرستان خانوار شامل شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ در سامانه املاک و اسکان درج کنند.
در مرحله اول زمان بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان برمبنای آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار است اما از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد تمامی کدهای ملی قابلیت ثبت نام دارد. از روز ۱۹ فروردین تا ۹ اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کد ملی آنها به ترتیب ۹، ۸، ۷، ۶، ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام نویسی دارند. سپس همانطور که گفته شد از روز ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خردادماه تمامی افراد می توانند اطلاعات ملکی خودرا ثبت کنند.
منبع:

1400/01/28
15:32:36
569
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات