تصویب عرضه خودرو در بورس كالا در كمیسیون صنایع

تصویب عرضه خودرو در بورس كالا در كمیسیون صنایع

متخصص فلز: سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس از مصوبه این کمیسیون برای عرضه خودرو در بورس کالا جهت متعادل سازی عرضه و تقاضا آگاهی داد.


حجت الله فیروزی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به جلسه بعدازظهر امروز(یکشنبه) کمیسیون صنایع که جهت بررسی و تصمیم گیری درباره ماده ۴ طرح ساماندهی بازار خودرو ارجاعی از شورای نگهبان برگزار شده بود، اظهار داشت: این جلسه با حضور نمایندگان دولت و مرکز پژوهش های مجلس تشکیل و بعد از تبادل نظر، ایراد شورای نگهبان که در جلسه قبل مرتفع شده بود، مورد تاکید قرار گرفت و در ذیل این ماده، با توجه به پیشنهادهای دریافتی از برخی از نمایندگان مجلس متنی به عنوان مصوبه کمیسیون مورد تصویب قرار گرفت.
وی ادامه داد: بر طبق پیشنهاد کمیسیون قرار شد در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل مواجه و تقاضا برای انواع خودرو بنا به تشخیص شورای رقابت بیشتر از عرضه آنها باشد، خودروسازان باید خودرو های تعیین شده توسط شورای رقابت را فقط بوسیله بورس کالا عرضه نماید. قیمت پایه عرضه خودرو در بورس در این پیشنهاد توسط شورای رقابت تعیین می شود؛ شورای رقابت مکلف است قیمت مبنا مورد استفاده در قیمت گذاری نهایی خودرو های مشمول این ماده را مستقیما برمبنای محاسبه قیمت تمام شده در همان سال، با لحاظ هزینه های تحقیق و توسعه، هزینه های مالی موضوع تبصره ۲ ماده (۹ مکرر) و هزینه های مالی تولید با تایید حسابرس رسمی در قیمت تمام شده اعمال و تصویب کند.
نماینده مردم فسا در مجلس همین طور اظهار داشت: مابه التفاوت حاصله از قیمت مصوب شورای رقابت و فروش خودرو ها در بورس کالا، به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز و در اختیار ستاد نهضت قطعه سازی متشکل از یک عضو نماینده وزارت صمت، یک عضو نماینده معاونت علمی ریاست جمهوری، یک عضو نماینده شورای رقابت، یک عضو نماینده شورای عالی عتف و یک عضو انجمن قطعه سازان قرار می گیرد.
سخنگوی کمیسیون صنایع افزود: ۳۰ درصد از منابع مذکور برای توسعه حمل و نقل عمومی با اولویت خرید داخل و جایگزینی خودرو های فرسوده و ۷۰ درصد باقی مانده به طور تسهیلات قرض الحسنه با ترتیب اولویت طرح های افزایش شمارگان تولید خودرو های مشمول این ماده، اعطای مشوق های صادراتی، طرح های اعلامی خودروسازان بمنظور کاهش وابستگی به واردات قطعات خودرو صرف می شود.
منبع:

1400/01/29
21:03:45
421
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , بورس , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات