وزیر راه و شهرسازی:

واحدهای مسكن ملی ۲ ساله تمام می شوند

واحدهای مسكن ملی ۲ ساله تمام می شوند

به گزارش متخصص فلز وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: هر پروژه اقدام ملی مسکن باید در زمان مشخص شده مرحله آماده سازی آن صورت گیرد تا مردم بتوانند خانه هایشان را تحویل بگیرند و نباید از این زمان بندی تجاوز کند.به گزارش متخصص فلز به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی امروز ۳۰ فروردین در حاشیه بازدید از پروژه های طرح اقدام ملی مسکن شهر جدید پرند در جمع خبرنگاران اظهار نمود: پرند یکی از شهرهای جدید و با کیفیت است که توانسته است پاسخ خوب و روشنی به قشری از جامعه در کنار کلان شهر تهران بدهد.
حرکت پرند به سمت نیم میلیون نفری شدن
وی اظهار داشت: حالا این شهر به سمت یک شهر نیم میلیون نفری حرکت کرده است و ما برای این شهر دو موضوع مهم را در دستور کار قرار دادیم. یکی از این مسائل، مربوط به راه های دسترسی و توسعه ظرفیت راه ها بود که هم قطار حومه ای برقرار شد و مسافر را جابه جا می کند و هم اتصال به مترو برقرار شد که با شهرداری تهران به تعامل رسیدیم و امیدواریم که بتوانیم با مشارکتی که آنها انجام خواهند داد و نقشی که ایفا می کنند، سریع تر به پایان برسند و دسترسی ریلی برقرار شود و اتصال راه دسترسی که وجود داشته است، بهبود پیدا کند.
امکانات رفاهی، آموزشی و فرهنگی در پرند ایجاد شود
اسلامی عنوان کرد: نکته دیگر این است که در شهر امکاناتی جهت زندگی مردم در فضاهای مورد نیاز شامل بهداشتی، درمانی، فرهنگی، ورزشی، تفریحی، تجاری، خدماتی و آموزشی به وجود آید که همه این ها جز مواردی هستند که در دستور کار قرار دارند و بخش زیادی از آن در دست اجراست و بخش دیگر از آن نیز تا حالا به بهره برداری رسیده است.
برنامه ساخت ۲۶ هزار مسکن ملی در پرند / ‬ ساخت ۱۱ هزار واحد شروع شد
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: موضوع دیگر بحث مسکن می باشد که ۲۶ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی برای این شهر به میزانی که برای مردم ثبت نام صورت گرفته برنامه ریزی شده است و تفاهم نامه ای که با دستگاه های مختلف اجرائی کشور داشتیم برای تولید مسکن، اکنون حدود ۱۱ هزار واحد آن شروع شده که امروز از بیشتر این پروژه ها بازدید به عمل آمد. حدود ۱۵ هزار واحد دیگر نیز در برنامه است و در فاز دوم که در آینده در این شهر ثبت نام انجام خواهد گرفت، کار عملیاتی آن وارد اجرا خواهد شد.
وی ضمن برشمردن پیشرفت های فیزیکی انجام گرفته در پروژه های پرند، اظهار داشت: پیشرفت های پروژه ها متفاوت می باشد. سری اول تقریباً در آستانه افتتاح است که طرح های اقدام ملی مسکن هستند و به زودی به مردم تحویل داده خواهند شد و بخش های دیگر نیز یا در مرحله سفت کاری یا در حال تشکیل اسکلت ساختمان هستند.
اسلامی اشاره کرد: پروژه ای که امروز از آن بازدید شد، ۱۸۰۰ واحدی است که تقریباً نیمی از اسکلت پروژه رو به پایان است و پیمانکاران نیز در حال اجرا هستند. در بخش دیگری از پروژه ها هم کار شروع شده است که در مرحله فونداسیون هستند.
الزام به تکمیل پروژه های اقدام ملی مسکن حداکثر تا ۱۸ ماه
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: طرح های اقدام ملی مسکن دو مؤلفه دارند که یک بخش آن تسهیل گری است که خود دستگاهها همچون وزارت راه و شهرسازی باید برای عقد قرارداد و تهیه نقشه و صدور مجوز اقدام نمایند که بخش مهمی از کار است و بخش دوم نیز مردمی هستند که عضو می شوند و باید آورده خودرا به حساب واریز نمایند. این دو هر چقدر روان تر کار کنند و بموقع تر باشند، پروژه در آخر مقرر تمام می شود.
وی در ادامه اظهار داشت: ولی کل برنامه هر پروژه ای ۱۸ ماه تا حداکثر دو سال باید طول بکشد؛ یعنی از زمانی که قرارداد منعقد می شود ۱۸ ماه فرصت است تا به موارد تکمیلی آن که شامل آماده سازی است، برسد. تا مردم سر دو سال بتوانند خانه هایشان را تحویل بگیرند و این مساله در هر پروژه ای صدق می کند و پروژه ها از این زمان بندی نباید تجاوز کند.
اتمام پروژه تقاطع غیر همسطح شهرک صنعتی پرند طی ۱۴ ماه
اسلامی اظهار نمود: شهرک صنعتی پرند، با ظرفیت بسیار خوبی که دارد، یکی از شهرک های صنعتی فعال است که باتوجه به آمدوشد و لجستیک سنگینی که دارد، نیاز داشت تا یک تقاطع غیر هم سطح در آن به وجود بیاید. این تقاطع ظرف ۱۴ ماه طراحی، ساخته و امروز راه اندازی شد و یک گره بزرگی از این منطقه را برطرف کرد.
وی اضافه کرد: موضوع دیگر مربوط به روکش آسفالت جاده ساوه به پرند بود که پس از سال ها امروز اختتام یافته می تواند قلمداد شود. نکته دوم بحث پارک مشاهیر است که این پارک یک رود دره است و امروز فاز دوم آن به افتتاح رسید. اگر سالهای ۹۰ و ۹۱ این محل را مشاهده می کردید، یک بیابان بود که با طراحی که انجام گرفت، یک پارک بزرگ و گسترده و با ظرفیت عالی برای مردم پرند است که فرصت تفریحی فوق العاده ای را به وجود می آورد.
پاسگاه انتظامی در پرند می سازیم
اسلامی اظهار داشت: از دیگر موارد، درمانگاه است که افتتاح آن صورت خواهد گرفت و به زودی ساختمان هایی که مربوط به حوزه های انتظامی و امنیتی هستند، امروز بهره برداری آن کلید خورده و بعلاوه کارهایی که در بخش آینده نگری برای اینجا داریم مانند آرامستان است که جزو مطالبات مردمی بود و امیدواریم که ازاین گونه خدمات که مطالبه مردم هستند، در زمان بندی خودش، با مساعدت همکاران ما به پایان برسند تا مردمی که در اینجا زندگی می کنند هیچ نوع کمبود و دغدغه ای نداشته باشند.
پیشنهاد وزیر جهت همکاری مردم با شرکت عمران پرند جهت رفع مشکلات پروژه های متوقف مانده
اسلامی درباره پروژه های معطل مانده مسکن مهر و تعاونی های مسکن اظهار نمود: نکته حائز اهمیت مسکن مهر این است که تقریباً در بیشتر کشور در شهرها و پروژه ها تمام شده است و آن هایی که طرف قرارداد وزارت راه و شهرسازی بودند به پایان رسیده است.
وی اضافه کرد: ما کمتر از ۳۰ هزار واحد داریم که تا پیش از اختتام دولت تحویل خواهند شد و بخشی که در پرند هست که ۳۸۰۰ واحدی شرکت کیسون در دست اجرا دارد این بازسازی آخرین پروژه های مسکن مهر است که انجام می شود.
عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار نمود: نوع دوم پروژه های خود مالکی هستند که عمدتا تعاونی بوده و مشکلات حقوقی دارند برای اینکه در آنها تخلفاتی صورت گرفته که این ها در پرونده در محاکم قضائی دارند و خارج از کنترل ما است.
توقف ۲۰ ساله یک پروژه ۴ هزار واحدی تعاونی ساز در شهر جدید پرند
وی اظهار داشت: بطور مثال پروژه ای که امروز مشاهده کردید، یک پروژه ای است که با یک تعریف می گویند ۴ هزار عضو دارد و تعریف دیگر می گویند حدود ۲ هزار و ۶۰۰ عضو دارد و مسائل حقوقی آن حل نمی گردد و مشکلی است که ۲۰ سال است همچنان مانده و مربوط به مسکن مهر هم نیست.
اعضای تعاونی به شرکت عمران پرند تفویض اختیار کنند تا واحدشان تکمیل شود
اسلامی اشاره کرد: امروز اعلام کردیم مردمی که عضو این تعاونی ها هستند اقرارنامه بدهند تا به این شکل به شرکت عمران پرند اختیار داده تا این پروژه را تحویل بگیرد و همین طور بپذیرند که با نرخ تمام شده شرکت عمران این پروژه را تکمیل کرده و در اختیار آنها قرار دهد. به شکلی که متعهد شوند که در زمان بندی مقرر، قیمت تمام شده برای مسکن خودشان را پرداخت کنند.
وی اظهار داشت: اگر این اتفاق بیفتد و این وکالت نامه و اختیار را بدهند، با یک فصل مشترکی این پروژه را می توانیم طی یک فرآیند حقوقی، نجات داده و این یک چاره است. این چاره را برای تعداد دیگری از پروژه ها نیز می توانیم انجام دهیم تا مردم نجات پیدا کنند.
اسلامی تاکید کرد: اگر مردم بپذیرند و در این راه قرار بگیرند این مشکل برطرف می شود اما اگر باورشان این باشد که پولی که به تعاونی سال ها پیش داده اند و بخواهند بر این باور بمانند، این مساله به دادگاه رفته و معین نیست که عاقبت چه سرانجامی خواهد داشت و زمان می گذرد و این خانه ها نیز همچنان می مانند و قیمت تمام شده آن نیز هر روز افزایش می یابد.
وزیر راه و شهرسازی درباره چگونگی برخورد با مدیران متخلف تعاونی ها اظهار داشت: آن گونه که ما باخبر هستیم و به دادستان کل کشور و وزارت تعاون منعکس کردیم، این ها مواردی هستند که هم اداره کل تعاونی استانی و هم بخش قضائی استان در آن نقش دارند و هر کدام از این ها یک پرونده و یک موضوع خاص هستند و نمی توان در مورد آن یک حرف فراگیر را بیان نمود.
برخی پروژه های مسکن مهر پرند تمام شده ولی مردم هنوز آورده شأن را تکمیل نکرده اند
وی اشاره کرد: آنچه برای ما مهم است؛ مردمی هستند که در این مساله اسیر هستند و به امید خانه دار شدن در آن پروژه ها عضو شده اند. البته ما پروژه هایی داریم که از جنس مسکن مهر هستند و رو به پایان بوده و تمام شده اند و مردم تعهدات مالی خودشان را انجام ندادند که و باید برای تحویل آنها اقدام نمایند.
اسلامی تاکید کرد: امیدواریم با نقشی که از طرف مردم ایفا می شود و پیگیری که انجام می دهیم، چون حقوق خصوصی مردم است و جزو قلمرو مدیریت ما نیست، مردم مشارکت داشته باشند تا مسائل حل شود.
وزیر راه و شهرسازی ضمن ابراز رضایت از اقدامات عمرانی انجام گرفته در پرند عنوان کرد: باتوجه به شرایط مالی که در آن قرار داریم و وضعیتی که بوده است، امیدواریم کارهای باقیمانده به ویژه در محیط های مسکونی با یک سری اقدامات تکمیلی، صورت گیرد.
اسلامی اشاره کرد: اقداماتی باید در محوطه ها صورت گیرد، همچون برطرف نمودن کمبود بازارچه و پارک برای بازی بچه ها و امکانات از این قبیل که مردم نیاز دارند و مدیرعامل در دستور کار خود قرار می دهند تا پروژه هایی که مردم نیاز دارند به آن سرعت بخشیده شود.


منبع:

1400/01/30
21:02:26
480
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , تعاونی , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات