با فناوری تراشه جدید

عمر شارژ باتری گوشی به چهار روز می رسد

عمر شارژ باتری گوشی به چهار روز می رسد

شرکت IBM اولین فناوری تولید تراشه دو نانومتری جهان را معرفی نمود که مصرف نیرو و عمر باتری در پردازنده هایی که در همه دستگاهها از گوشی و تبلت گرفته تا سرورهای کامپیوتری عظیم بکار رفته اند را به میزان قابل ملاحظه ای بهبود می دهد.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، داریو جیل، مدیر تحقیقات IBM به یاهو فاینانس اظهار داشت: هم اکنون پیشرفته ترین فناوری تولید تراشه در جهان نود هفت نانومتری است و در آستانه فناوری نود پنج نانومتری هستیم. آنچه ما در اینجا صحبت می نماییم برای اولین بار در جهان است که کسی نشان داده است که فناوری قابل اتکایی برای امکان پذیر کردن نود دو نانومتری وجود دارد.

اندازه نانومتر یک تراشه به طول ترانزیستورهای آن اشاره دارد. ترانزیستورها ابتدایی ترین بخش یک پردازنده هستند و سیگنالهای خاموش و روشنی را امکان پذیر می کنند که دستورالعملهای باینری ۱s و۰s را می سازند که پایه و اساس همه کدهای کامپیوتری است.

هر چه اندازه یک ترانزیستور کوچک باشد، به میزان بیشتری می تواند در یک تراشه جای بگیرد و به مفهوم قدرتمندتر شدن پردازنده ها خواهد بود. ترانزیستورهای کوچکتر به مفهوم آن هستند که تراشه ها نیروی کمتری را مصرف می کنند و آنها را نسبت به نسلهای قبلی کارآمدتر و بهینه تر می کند.

به گفته مدیر تحقیقات IBM، فناوری تراشه جدید این شرکت جهشی فراتر از عملکردی است که تراشه های هفت نانومتری مدرن استاندارد دارند. تراشه های جدید عملکردشان در زمینه مصرف نیرو در مقایسه با تراشه های هفت نانومتری بزرگتر ۴۵ درصد بهبود پیدا می کند.

اگر تراشه دو نانومتری سطح عملکرد مشابه تراشه های هفت نانومتری فعلی را داشته باشد، عمر باطری حداکثر ۷۵ درصد افزایش پیدا خواهدنمود. بعنوان مثال با چنین تراشه ای عمر شارژ باتری آیفون به چهار روز افزایش می یابد. اپل هم اکنون از یک تراشه در مدل آیفون ۱۲ بهره برده که با فناوری پنج نانومتری تولید شده است. لپ تاپها و کامپیوتر های رومیزی مدرن از پردازنده های هفت نانومتری استفاده می نمایند و تراشه های سه نانومتری همچنان در افق قرار دارند.

اگرچه بهبود عمر باطری آیفون عالی بنظر می رسد اما بزرگترین تغییر مربوط به میزان مصرف نیرو در دیتاسنترهای عظیم خواهد بود که ستون فقرات زیرساخت ابری جهان هستند. تراشه های کارآمدتر به این تاسیسات کمک می کنند از برق کمتری استفاده کنند و میزان آلایندگی ناشی از فعالیت آنها را کم می کنند.

شرکت IBM اعلام نموده که با سامسونگ همکاری می کند تا فناوری دو نانومتر را در دستگاههای مختلف در جهان بکار گیرد اما این اتفاق به این زودی روی نخواهد داد و تا چند سال دیگر تولید انبوه آغاز نمی گردد.

مدیر تحقیقات IBM برآورد کرد این شرکت زمان تولید انبوه را اواخر سال ۲۰۲۴ تا اوایل سال ۲۰۲۵ پیش بینی کرده است. بدین سان تکنولوژی جدید به کاهش کمبود فعلی تراشه در سطح جهان که بیشتر از ۱۶۹ صنعت از خودروسازی گرفته تا تولیدکنندگان دستگاه تهویه هوا را درگیر کرده است، کمک نخواهد کرد.

بر اساس گزارش یاهو فاینانس، زمان زیادی مانده تا این تراشه های جدید به شکل انبوه تولید شده و به دستگاههایی راه پیدا کنند که در زندگی روزمره استفاده می شوند اما اگر چنین تراشه هایی سبب شود عمر هر شارژ تلفن همراه به چهار روز برسد، صبر کردن برای آنها ارزش دارد.

منبع:

1400/02/17
13:08:20
363
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات