4 عامل ضد رشد قیمتها در بازار مسكن بعلاوه قیمت

4 عامل ضد رشد قیمتها در بازار مسكن بعلاوه قیمت

در شرایطی که دفاتر املاک از امروز کار خویش را آغاز می کنند، چهار عامل افت قیمت ارز، مذاکرات وین، افت انتظارات تورمی و کاهش توان متقاضیان بعنوان چهار وزنه سنگین اجازه رشد قیمتها را از بازار مسکن گرفته است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، دفاتر مشاور املاک در حالی از امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ فعالیت خویش را بعد از ۲۸ روز تعطیلی آغاز می کنند که انتظارات افزایشی جای خویش را به چشم انداز کاهشی در بازار مسکن شهر تهران داده است. از سوی دیگر رگه های از جایگزین شدن تقاضای واقعی به جای معاملات سرمایه گذارانه دیده می شود. فروردین سال گذشته سهم واحدهای کمتر از ۷۰ متر از کل معاملات تهران ۳۶ درصد بود که این رقم در نخستین ماه از سالجاری به ۴۶ درصد رسیده است.
فروردین سال قبل ۵۴ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت شهر تهران معامله شده اند. این عدد در فروردین سالجاری ۶۱ درصد بوده است. همینطور با وجود آنکه متوسط هر متر قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان است ۵۰.۳ درصد معاملات در محدوده قیمتی کمتر از ۲۵ میلیون تومان در هر متر مربع منعقد شده است. ۳۴.۱ درصد قراردادها هم به خانه های با قیمت کمتر از متری ۲۰ میلیون تومان اختصاص یافت.
سهم منطقه یک بعنوان کانون خرید و فروشهای سرمایه ای از رتبه پنجم پارسال به رتبه نهم امسال رسیده است. رتبه منطقه ۳ هم از جمع ۱۰ منطقه ی پرتقاضا به جمع ۱۲ منطقه کم تقاضا تنزل پیدا کرد. منطقه ۶ که فروردین سال قبل هفتمین منطقه پرفروش تهران محسوب می شد در نخستین ماه از سال ۱۴۰۰ بین ۱۲ منطقه کم تقاضا جای گرفت.
افت شدید توزیع آپارتمانهای معامله شده بر مبنای عمر بنا هم می تواند نمایه دیگری از کاهش قدرت خرید و در عین حال ورود تقاضای مصرفی به بازار باشد. فروردین سال های ۹۸ و ۹۹سهم واحدهای بالای ۵ سال از کل معاملات تهران به ترتیب ۶۰ و ۵۸ درصد بود که فروردین سال جاری به ۶۵ درصد رسیده است. نخستین ماه از سال ۱۳۹۴ سهم واحدهای بالای ۵ سال از کل معاملات ۴۵ درصد بود.
فروردین سال جاری بیشترین تعداد معاملات مسکن تهران در منطقه ۵، بیشترین معاملات بر مبنای قیمت هر متر مربع به واحدهای ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان با سهم ۳۲.۴ درصد، بیشترین فراوانی برحسب ارزش هر واحد مسکونی به خانه های ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان با سهم ۲۲.۵ درصد و بالاترین فروش از نظر مساحت به واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متر با سهم ۱۵.۷ درصد تعلق داشت. به صورت کلی فروردین سال جاری آپارتمانهای ۴۰ تا ۷۰ متر با سهم ۴۲ درصد از کل معاملات، کانون خرید و فروش بر مبنای متراژ بودند.


گزارشهای میدانی و بررسی سایتهای فروش ملک نشان داده است که تمایل برای فروش مسکن در شهر تهران به صورت قابل ملاحظه ای نسبت به اواخر سال قبل افزایش پیدا کرده است. هفته اول فروردین ماه ۱۴۰۰ تعداد آگهی های فروش در سامانه های ملکی با رشد قابل توجهی روبرو شده که البته بعد از تعطیلی دفاتر املاک به علت موج چهارم کرونا در روز ۲۱ فروردین آگهی ها هم کاهش پیدا کرد. اما انتظار می رود از روز ۱۸ اردیبهشت که دفاتر بازگشایی می شود حجم عرضه و تقاضا در بازار مسکن هم رشد کند. اما کارشناسان معتقدند افت قیمت ارز، مذاکرات ثمربخش وین، افت انتظارات تورمی و کاهش توان متقاضیان بعنوان چهار وزنه سنگین اجازه رشد قیمتها را از بازار مسکن گرفته است.
منبع:

1400/02/18
23:13:21
370
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , خرید , فروش , معامله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات