ایران در راه خودكفایی دانه های روغنی

ایران در راه خودكفایی دانه های روغنی

به گزارش متخصص فلز کشت گیاه کاملینا توسط یکی از شرکتهای دانش محور زیرمجموعه پارک علم و فناوری کرمانشاه بعنوان معجزه ای روغنی در کشور انجام گرفت.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، بر طبق این گزارش ۹۵ درصد روغن مصرفی ایرانی ها وارداتی است و آن پنج درصد دیگر تولید را هم مدیون بذرهای وارداتی هستیم. این درحالی است که ایران با وجود ۱۶ میلیون هکتار اراضی کشاورزی ظرفیت ها و پتانسیل های گسترده ای در این حوزه دارد. این که اشکال کار کجاست و چرا کشاورزی ایران علیرغم این همه پتانسیل از تولید بذرها و دانه های روغنی عاجز مانده بحث مفصلی است که به جای خود باید توسط کارشناسان این حوزه بررسی شود، اما این میان دانه ای معجزه آسا در ایران قابلیت کشت پیدا کرده که اگر حمایت شود می تواند کشور را از این حجم واردات سنگین و کمرشکن نجات دهد. دانه ای به اسم "کاملینا" که حالا با نام ایرانی "سهیل" ثبت ملی شده، دانه ای که با وجود ۴۰ درصد روغن، مقاومت بالا در خشکسالی و مصرف کم آب عملاً به معجزه ای برای تولید روغن کشور آن هم در این شرایط خشکسالی می ماند.

این گیاه علاوه بر وجود روغن بسیار و مقاومت بالا، دوره رشد کوتاهی داشته و می تواند ظرف مدت کوتاهی به مرحله برداشت برسد و علاوه بر این کنجاله این گیاه هم گزینه مناسبی برای تغذیه احشام در شرایط خشکسالی است.

این گیاه توسط دانیال کهریزی از اساتید برجسته دانشگاه رازی کرمانشاه به ثبت رسیده و هم اکنون کشت آن در ۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی در ۱۵ استان کشور انجام شده تا شروعی امیدبخش برای حرکت در راه خودکفایی تولید دانه های روغنی در کشور باشد.

دانیال کهریزی، استاد تمام دانشگاه رازی و مجری طرح ملی "کاملینا" دراین خصوص اظهار داشت: زمانی که در یونان و برخی کشورهای اروپایی در حال تحصیل بودم، فرصت آشنایی با "کاملینا" دست داد، خصوصیت های این گیاه روغنی از همان ابتدا نظرم را جلب کرد؛ گیاهی با میزان بالای روغن، مقاوم نسبت به خشکسالی و مصرف آب خیلی کم. این خصوصیت ها درست همان چیزی بود که ایران به شدت به آن احتیاج داشت.

وی ادامه داد: با عنایت به خصوصیت های "کاملینا" بلافاصله تحقیقات در مورد آنرا آغاز کردیم و با عنایت به انجام کارهای علمی و به نژادی، سرانجام توانستیم سال ۹۶ نخستین رقم این گیاه را در کشور به اسم "سهیل" ثبت ملی نماییم.

کهریزی به خصوصیت های شاخص گیاه کاملینا اشاره نمود و اظهار داشت: ۴۰ درصد دانه این گیاه روغن است و در این حوزه با گیاه سویا برابری کرده و مقدار روغن آن از دانه آفتابگردان بیشتر است، علاوه بر این، ۶۰ درصد باقی مانده گیاه که کنجاله آن به حساب می آید، گزینه مناسبی برای تغذیه احشام به حساب می آید. علاوه بر روغن بالا، این گیاه سرشار از اسیدهای چرب اُمگا ۳ و اُمگا ۶ و هم ویتامین E است و وجود همین ویتامین سبب شده این گیاه کاربردهای آرایشی و بهداشتی هم داشته باشد. این گیاه همینطور به علت وجود ویتامین E کاربردهای درمانی هم دارد و با افزایش سطح ایمنی بدن می تواند از بروز بیماری هایی مثل سرطان و ام. اس هم پیشگیری کند.

این استاد دانشگاه به دوره رشد کوتاه گیاه کاملینا هم اشاره نمود و اظهار داشت: این گیاه دوره رشد کوتاهی دارد، به صورتی که اگر در آبان آنرا کشت کنید، برای اواخر اردیبهشت آماده برداشت است. از طرفی کشت این گیاه به صورت دیم است و احتیاج به آبیاری نداشته و می تواند مقاومت بالایی در مقابل کم آبی و خشکسالی داشته باشد.

کهریزی در ادامه ضمن اشاره به کشت کاملینا در سطح ۷۰۰ هکتار از اراضی کشور اظهار نمود: خوشبختانه با همکاری وزارت جهاد کشاورزی توانستیم این گیاه را در ۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی ۱۵ استان کشور کشت نماییم و سال جاری مقرر است این میزان سطح زیرکشت به ۱۰ هزار هکتار افزایش یابد.

وی ادامه داد: اگر کاملینا در کشور حمایت شود، اساسا می تواند جایگزین خوبی برای تمام نداشته هایمان در حوزه دانه های روغنی شود، چون که هم اکنون ۱۰۰ درصد روغن مصرفی کشور به شکلی وارداتی است.

کهریزی اظهار داشت: ۹۵ درصد روغن مصرفی کشور وارداتی است و پنج درصد مابقی که در کشور تولید می شود هم از راه بذرهای وارداتی به دست می آید، ازاین رو ۱۰۰ درصد بازار روغن و دانه های روغنی کشور وابسته به واردات است و این درحالی است که اگر کاملینا با سطح روغن بالایی که دارد مورد حمایت قرار گیرد، می تواند کشور را از این وابستگی تا حدودی نجات دهد.
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به وجود ۱۰ میلیون هکتار اراضی کشاورزی دیم در کشور، خاطرنشان کرد: اگر فقط یک میلیون هکتار از این اراضی به کشت "کاملینا" اختصاص پیدا کند، جهش بزرگی در تولید دانه های روغنی اتفاق افتاده و کشور به سمت خودکفایی در این عرصه پیش خواهد رفت.

وی به موانع این مسیر هم اشاره نمود و اضافه کرد: در راه حرکت به سمت خودکفایی دانه های روغنی و افزایش سطح زیرکشت گیاه کاملینا موانع بسیاری وجود دارد، ازاین رو راه سختی برای توسعه کشت این گیاه در پیش داریم و انتظار این است همه مسؤلان با جدیت تمام از توسعه کشت این گیاه حمایت کنند.

در ادامه شهاب خوش خوی، مدیرمرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری کرمانشاه درمورد این شرکت و فعالیتهای آن اظهار داشت: این شرکت از سال ۹۱ بعنوان یک واحد پیش رشد وارد مجموعه پارک علم و فناوری کرمانشاه شد و یک سال بعد توانست در مرحله رشدی قرار گیرد و نهایتاً سال ۹۸ به مرحله پارکی رسید.

وی ادامه داد: در مرکز رشد پارک علم و فناوری کرمانشاه حمایت های مختلفی از این شرکت طی این سال ها به عمل آمده و در مجموع ۱۰۵ میلیون تسهیلات از محل منابع پارک و هم از محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای انجام فعالیتهای این شرکت پرداخت گردید.

خوش خوی به حمایت های مرکز رشد پارک علم و فناوری از پروژه گیاه "کاملینا" اشاره نمود و اظهار داشت: با شروع کار شرکت بر روی بذر کاملینا، کمک های بسیاری صورت گرفت تا بذر این گیاه از راه وزارت جهاد کشاورزی با نام "سهیل" ثبت ملی شود.

ایشان در ادامه اضافه کرد: با ثبت این گیاه حمایت ها برای به زارعی هم از آن صورت گرفت و از راه ارتباطی که شرکت با وزارت جهاد کشاورزی گرفت، توانست این گیاه را وارد الگوی کشت کشور کند.

خوش خوی به حمایت های وزیر جهاد کشاورزی از این پروژه اشاره نمود و اظهار داشت: با دستور وزیر، ترویج کشت بذر این گیاه روغنی از سال قبل در دستور کار قرار گرفت و کشت آن در بسیاری اراضی مراکز تحقیقاتی و سازمان های جهاد کشاورزی کشور و توسط برخی کشاورزان پیشرو در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری کرمانشاه ضمن اشاره به کشت این گیاه در چندین استان کشور همچون استان فارس، خوزستان، قم، خراسان شمالی، مرکزی و همدان اظهار داشت: در بعضی استان ها بیشتر از ۴۰ هکتار به کشت این گیاه اختصاص داده شده و این انتظار هست که در کرمانشاه که شروع کننده این حرکت بزرگ در کشور است با همکاری بیشتر جهاد کشاورزی استان، سطح زیرکشت به مراتب بیشتر از سایر استان ها باشد.

خوش خوی از کشت گیاه کاملینا بعنوان یک اتفاق بزرگ در حوزه کشت دانه های روغنی یاد کرد و اظهار داشت: اگر کشت این دانه روغنی با ارزش حمایت شود، اساسا کشور به سمت مسیر خودکفایی دانه های روغنی پیش خواهد رفت.

وی به خرید تضمینی "کاملینا" اشاره نمود و اضافه کرد: شرکت مذکور در جهت پشتیبانی از کشاورزانی که در سال زراعی جاری مبادرت به کشت این گیاه کرده اند، این محصول را به قیمت تضمینی هر کیلو یازده هزار تومان از این کشاورزان خریداری می کند و این مورد طی نامه رسمی به وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده است.

مدیر مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری کرمانشاه ابراز امیدواری کرد با عنایت به نتایج مطلوب به دست آمده از کشت این گیاه، کشت این دانه روغنی بعنوان یکی از دانه های روغنی در الگوی کشت تمام استان ها قرار گیرد.

به نقل از وزارت علوم، "کاملینا" نخستین جوانه های خویش را در خاک ایران زده و حالا در حال تحویل دانه های روغنی پُربارش به کشاورزان ایرانی است و ثابت کرده می تواند در خاک ایران به ثمر بنشیند و حالا نوبت مسؤلان ایرانی است که پا پیش گذاشته و "کاملینا" را حمایت کرده و کشت آنرا در کشور توسعه دهند. این امید هست که با حمایت بیشتر از توسعه کشت این گیاه، ایران در سال های نه چندان دور از واردات سنگین دانه های روغنی رهایی یافته و به خودکفایی در حوزه تولید این محصولات برسد و حجم عظیم ارزی که از کشور برای واردات این محصولات خارج می شود، صرف توسعه اراضی کشاورزی و توسعه کشت این دانه های روغنی شود.

منبع:

1400/03/02
12:59:52
453
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات