ثبت ركوردی جدید در مبارزه با سن گندم در كردستان

ثبت ركوردی جدید در مبارزه با سن گندم در كردستان

به گزارش متخصص فلز کردستان مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ضمن اشاره به ادامه عملیات مبارزه با سن گندم اعلام نمود که سطح مبارزه با سن گندم در مرحله مادر و پورگی در کردستان به بیشتر از ۲۴۵ هزار هکتار رسیده است.


مهدی فتحی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ضمن اشاره به آمار سطح مبارزه با آفت سن مادر و پوره آن اظهار نمود که تا ۷ خرداد سال قبل سطح مبارزه با سن غلات ۱۱۳ هزار هکتار بوده که این سطح در سالجاری به ۲۴۵ هزار هکتار رسیده است.
وی ضمن اشاره به افزایش ۲۱۷ درصدی سطح مبارزه با آفت سن غلات نسبت به سال قبل افزود که سطح مبارزه با آفت سن مادر تابحال ۱۷۷ هزار هکتار بوده که رکوردی بی سابقه در مبارزه با این آفت مضر است.
مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان خاطرنشان کرد که کشاورز معمولا پوره را دیده و سپس مبارزه می کند اما با عنایت به پیگیری های مداوم و اطلاع رسانی مناسب کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی، حجم زیاد مبارزه، از سن مادر آغاز شد.
وی عنوان نمود که سن مادر پس از پرواز در ارتفاعات کوهستانی و ترک محل های زمستان گذرانی به طرف مزارع سبز غلات صورت می گیرد و تغذیه از شیره ساقه و برگ های جوان و سبز گندم صورت می گیرد و خوشه ها خشک و رنگ آن سفید می شود.
فتحی با اشاره به اینکه پوره ها ۵ مرحله را می گذرانند تا به حشره کامل نسل جدید سن تبدیل شوند، ادامه داد که در سنین ۴ و ۵ پورگی؛ حداکثر عمل تغذیه برای کامل شدن دوره پورگی و پیدایش حشرات بالغ جدید انجام می گیرد.
وی ضمن اشاره به خسارت حشرات بالغ نسل جدید تصریح کرد که در این مرحله، آفت سن، برای ادامه رشد و توانایی پرواز و آغاز استراحت تابستانی خود، نیاز به تغذیه کافی از دانه های خوشه گندم دارد که این تغذیه سبب چروکیدگی و لاغر شدن دانه های گندم شده و مزه گندم هم تلخ می شود.
مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان در انتها خاطرنشان کرد که سن گندم یکی از آفات عمومی در کشور به شمار می آید که مبارزه با آن می تواند به کاهش جمعیت آنها در سال آینده گرفتار شود.
تا مورخه ۵ خرداد ماه سطح مبارزه با آفت سن گندم چه در مرحله مادر و چه در مرحله پورگی در شهرستان سنندج ۱۰ هزار هکتار، سقز ۴۰ هزار هکتار، بیجار ۱۰۲ هزار هکتار، قروه ۳۴ هزار هکتار، دیواندره ۲۸ هزار هکتار، دهگلان ۲۵ هزار هکتار و کامیاران ۵ هزار هکتار صورت گرفته است.
سطح مبارزه با آفت سن مادر در تا به امروز ۱۷۷ هزار هکتار بوده که در مرحله پورگی هم ۶۸ هزار هکتار به ثبت رسیده است و سطح کل مبارزه در کردستان حدد ۲۴۵ هزار هکتار را نشان داده است.1400/03/05
23:20:01
331
5.0 / 5
تگهای خبر: سازمان , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات