حكم دادگاه هلندی برای كاهش ۴۵ درصدی آلایندگی شل

حكم دادگاه هلندی برای كاهش ۴۵ درصدی آلایندگی شل

متخصص فلز: یک دادگاه هلندی به غول نفتی رویال داچ شل دستور داد آلایندگی کربن خودرا تا سال 2030 نسبت به سطح سال 2019 به میزان 45 درصد کم کند.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، این کاهش بسیار بالاتر از هدف گذاری رویال داچ شل برای کاهش ۲۰ درصدی آلایندگی تا سال ۲۰۳۰ است.

این حکم تاریخی در شرایطی صادر شده که شرکتهایی که سهم بالایی در آلایندگی دارند، تحت فشار شدیدی قرار دارند تا اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در زمینه کاهش آلایندگی تعیین کنند که مطابق با توافق اقلیمی پاریس باشد. این توافق اقلیمی برای اجتناب از بحران اقلیمی برگشت ناپذیر بسیار مهم قلمداد می شود.

در استراتژی اقلیمی فعلی شل تاکید شده که این شرکت می خواهد انتشار کربن کسب و کارش را تا سال ۲۰۵۰ صفر کند و کاهش ۴۵ درصدی دی انتشار دی اکسید کربن تا سال ۲۰۳۵ را هدف گذاری کرده است.

سخنگوی شرکت شل اعلام نمود این شرکت برای این حکم ناامید کننده تجدیدنظر درخواست خواهدنمود.

ارزش سهام شل در بازار لندن با ۰.۲ درصد افزایش معامله شد. قیمت سهام این شرکت بعد از ریزش ۴۰ درصدی در سال ۲۰۲۰، از شروع سال ۲۰۲۱ تا حالا حدود ۱۰ درصد رشد داشته است.

شکایتی در آوریل سال ۲۰۱۹ توسط هفت گروه مدافع محیط زیست شامل دوستان زمین و صلح سبز از جانب ۱۷۲۰۰ شهروند هلندی تنظیم شده بود. در احضاریه دادگاه اعلام شده بود مدل کسب وکار شل حقوق و زندگی بشر را با تهدید اهداف تشریح شده در توافق پاریس، به خطر انداخته است.

تحت توافق پاریس که در سال ۲۰۱۵ اعلام و توسط ۱۹۵ کشور به امضا رسید، کشورها با چارچوبی برای جلوگیری از افزایش دمای جهانی به میزان بیش از دو درجه سلسیوس موافقت کردند با این وجود هدف این پیمان جلوگیری از فراتر رفتن افزایش دمای جهانی از ۱.۵ درجه سلسیوس است.

راجر کاکس، وکیل فعالان محیط زیستی در این پرونده در اطلاعیه ای اظهار داشت: این حکم به منزله نقطه عطفی در تاریخ است و می تواند نتایج مهمی برای سایر آلوده کنندگان بزرگ داشته باشد.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، این پرونده اولین موردی است که فعالان محیط زیست موفق شده اند یک شرکت انرژی بزرگ را به دادگاه کشانده و وادار کنند استراتژی اقلیمی خودرا اصلاح نماید.

منبع:

1400/03/06
12:04:34
5.0 / 5
278
تگهای خبر: بازار , حقوق , كشور , معامله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات