وزیر نیرو:

سد ارس نمونه درخشان توسعه و تقویت روابط ایران و آذربایجان است

سد ارس نمونه درخشان توسعه و تقویت روابط ایران و آذربایجان است

وزیر نیرو اظهار داشت: سد ارس نمونه درخشان مشارکت و عامل توسعه و تقویت روابط ایران و جمهوری آذربایجان بوده است.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، رضا اردکانیان ظهر امروز دوشنبه در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد بهره برداری از سدهای ارس و میل-مغان اظهار داشت: این پروژه بزرگ در دنیای حوضه آبریز مشترک و رودخانه های مرزی از معدود نمونه های کهنسال و موفق همکاری مشترک در سطح جهان به حساب می آید.
وی با اشاره به اینکه رودخانه ارس در واقع مرز دوستی تمامی ملت های واقع در حاشیه خود به حساب می آید، افزود: این رودخانه به دوستی های مردمان ساکن در حاشیه خود روح بخشیده که باید قدر دان مبحث باشیم.
وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به گذشت پنج دهه از راه اندازی و بهره برداری سد و نیروگاه ارس و میل-مغان، یاد آور شد: این سدها موجبات آبادانی زمینهای مجاور را هم فراهم آورده است و در آینده ای نزدیک شاهد بهره برداری از سدهای خداآفرین و قیز قلعه سی خواهیم بود.
اردکانیان دو کشور را دارای مشترکات فرهنگی، دینی و تاریخی بسیاری دانسته و اظهار داشت: این مورد می تواند ماهیت ویژه ای به روابط دو کشور بخشد و برگزاری ۱۴ اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی نمونه ای روشن از این قضیه است.
وی تاکید کرد: بدون شک وجود رودخانه ارس در مرز مشترک درخلال دو کشور به مثابه شاهرگ حیاتی مرزنشینان و نماد صلح و دوستی بوده و با افتخار می گوئیم ارس برخلاف برخی آب های مرزی که زمینه ساز نزاع هستند، نمونه درخشان عامل توسعه و تقویت روابط بوده است.
اردکانیان اظهار داشت: در مجموع روند همکاریهای مشترک میان ایران و سایر کشورهای مجاور ارس نشانه ی غلبه همکاریهای آبی بر مشکلات است.
وی در همین راستا افزود: امضای معاهدات و برگزاری کمیسیون بین ایران و جمهوری آذربایجان در باب تفهیم و حل و فصل مسائل آبی و حوادث و مسائل مرزی، تسویه اختلافات مالی، ساماندهی رودخانه ارس، نصب و حفظ علایم مرزی، همکاریهای فنی و اقتصادی، تعیین مرز آبی در رودخانه و سد ارس و میل-مغان همگی گواه این ادعا هستند.
وزیر نیرو فرصت اقتصادی کم نظیر ایران در زمینه های گردشگری، آثار باستانی و اماکن تاریخی حاشیه ارس و پتانسیل تبدیل انرژی الکترونیکی را بسیار پر اهمیت دانسته و اظهار داشت: وجود این ظرفیت ها زمینه های فراوان دیگری برای توسعه بین دو کشور در جهت تولید انرژی فراهم نموده و امیدواریم برای رفع موانع اندک تلاش مضاعف شود.

1400/03/10
22:49:00
602
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , كشور , نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات