سهم نیروی كار مهاجر غیربومی از بازار كار

سهم نیروی كار مهاجر غیربومی از بازار كار

متخصص فلز: یافته های یک پژوهش نشان داده است که مهاجرتهای درون استانی و برون استانی نیروی کار طی سال ۱۳۹۸ نسب به سال پیش از آن کاهش داشته است.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، در صورتیکه جمعیت ساکن در یک شهر (مقصد) با معضل اشتغال روبرو باشند و تورم نیروی کار و رکود اقتصادی در آنجا حاکم باشد امکان دارد مهاجرت نیروی کار شکل بیمارگونه به خود گرفته و مشکلات آن شهر را بیشتر کند ولی درصورتیکه شهر مقصد کمبود نیروی کار و امکاناتی برای جذب نیروی انسانی داشته باشد میتوان اظهار داشت که مهاجرت مفید می باشد. به صورت معمول مهاجرت از مناطق کمتر توسعه یافته به مناطق توسعه یافته تر صورت می گیرد.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار بر مبنای نتایج طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران، طی سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ به بررسی سهم نیروی کار مهاجر غیر بومی در بازار کار کشور پرداخته است.

در این گزارش، مهاجرین داخل کشور مدنظر هستند که مهاجران درون استانی، برون استانی و مهاجران از خارج به داخل را شامل می شوند. منظور از مهاجر شاغل و بیکار هم فردی است که در زمان آمارگیری، کمتر از یکسال در استان محل آمارگیری اقامت داشته و در استان مقصد شاغل یا بیکار بوده باشد.

به باعث این گزارش، در سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۶۳۶ هزار نفر در داخل کشور مهاجرت داشته اند که شامل مهاجرتهای درون استانی و برون استانی و از خارج به داخل بوده است.نتایج گزارش نشان داده است که در سال ۱۳۹۸ ۴۸.۷ درصد مهاجرتهای در سن کار در ارتباط با مهاجرت درون استانی، ۴۸.۳ درصد آن در ارتباط با مهاجرت برون استانی و سه درصد از خارج به کشور بوده است.

از ۲۰۴ هزار نیروی کار مهاجر شاغل، ۴۷.۸ درصد آن در ارتباط با مهاجران درون استانی و ۴۹.۷ درصد آن در ارتباط با مهاجران برون استانی بوده است؛ همینطور از ۷۱ هزار نفر نیروی مهاجر بیکار، ۴۱.۸ درصد در ارتباط با مهاجران درون استانی و ۵۵.۵ درصد در ارتباط با مهاجران برون استانی بوده است.

نسبت مهاجران در سن کار به کل مهاجران، طی سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ همواره روند صعودی داشته است به نحوی که از ۸۲.۱ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۸۳.۷ درصد در سال ۱۳۹۸ افزایش پیدا کرده است اما این تعداد در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ به میزان ۹.۸ درصد و نسبت به سال ۱۳۹۶، ۵.۱ درصد کاهش داشته است.بر اساس این گزارش، در سال ۱۳۹۸ استان های یزد، البرز، سمنان، قم، مرکزی و تهران به ترتیب بیشترین نسبت نیروهای مهاجر در سن کار برون استانی را در بین استان های کشور داشته اند.

به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، بررسی استان های مهاجرپذیر و مهاجرفرست هم از آن حکایت می کند که استان های تهران، خراسان رضوی، گیلان، البرز، اصفهان و آذربایجان غربی شش استان اول مهاجر پذیر افراد در سن کار و استان های تهران، خوزستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، مازندران و البرز شش استان اول مهاجر فرست افراد در سن کار بوده اند.

منبع:

1400/03/15
15:28:35
379
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , كشور , نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات