انحراف ۲۴ درصدی در آمار یك نامزد ریاست جمهوری

انحراف ۲۴ درصدی در آمار یك نامزد ریاست جمهوری

یکی از نامزدهای ریاست جمهوری ادعا نمود که صادرات ایران به 28 کشور اتحادیه اروپا 50 درصد صادرات به افغانستان است اما آمار رسمی کمتر بودن صادرات را تائید می کند و این صادرات در حد 26 درصد است و حدود 24 درصد اختلاف وجود دارد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، در جریان مناظره اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری، سعید جلیلی در اعلام دیدگاه اقتصادی خود از برنامه جدی برای حوزه اقتصادی سخن گفت و اینگونه بیان کرد که « اگر می خواهیم جهش داشته باشیم باید برنامه جدی برای اقتصاد داشت و دنبال بهانه نگردیم، برای آن دو تا سه موضوع اصلی مطرح است. وقتی ارزش پول ملی ایجاد می شود که بتوان جهش تولید داشت و آن وقتی است که جهش صادرات داشت و این زمانی است که بتوان تعامل گسترده و سازنده با جهان داشت و معطل چند کشور نماند. یکی از سوالات ما این است که چرا صادرات ایران به ۲۸ کشور اتحادیه اروپا نصف صادرات به افغانستان است».

آمار رسمی از نصف هم کمتر است
اما بررسی وضعیت تجارت خارجی ایران کلیت اعلام جلیلی مبنی کمتر بودن صادرات ایران به اتحادیه اروپا نسبت به افغانستان را تائید می کند، ولی از نصف هم کمتر است.

این در حالی است که بر اساس گزارش گمرک ایران در آخر سال ۱۳۹۹، تجارت خارجی سالانه ایران ۱۴۷.۴ میلیون تن به ارزش ۷۴ میلیارد دلار بوده است که از این مقدار بالغ بر۱۱۳.۶ میلیون تن به ارزش ۳۵ میلیارد دلار صادرات و همین طور ۳۳.۷ میلیون تن به ارزش ۳۸.۸ میلیارد دلار واردات بوده است.
اینکه میزان صادرات ایران به اتحادیه اروپا و افغانستان چقدر بوده، موضوعی است که لطیفی - سخنگوی گمرک ایران - در ارتباط با آن گزارشی به ایسنا اعلام نمود.

صادرات ۶۰۰ میلیونی مقابل ۲ میلیاردی
طبق این گزارش در سال گذشته، میزان صادرات ایران به اتحادیه اروپا ۶۰۴ میلیون و ۶۶ هزار و ۸۸۴ دلار بوده در صورتیکه در همین دوره، آمار صادرات ایران به افغانستان دو میلیارد و ۳۰۸ میلیون و ۴۰۱ هزار و ۲۵۹ دلار بوده است.
بنابر این صادرات ایران به کشورهای اتحادیه اروپا ۲۶ درصد و به عبارتی حدود یک چهارم صادرات به افغانستان است، نه نصف آن.


آلمان در صدر

آمار اعلامی سخنگوی گمرک ایران نشان میدهد که آلمان با ۲۳۳میلیون دلار، شریک اول صادراتی ایران بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و پس از آن ایتالیا با ۱۲۶ میلیون و ۷۳۲ هزار دلار قرار دارد.

همچنین بلغارستان با ۳۴.۴میلیون دلار، رومانی ۲۷.۳ میلیون دلار و بلژیک ۲۳.۷ از دیگر شرکای تجاری ایران با اتحادیه اروپا هستند.


کمترین صادرات به کدام کشور است؟


از بین کشورهای اتحادیه اروپا کمترین صادرات ایران به لوکزامبورگ با ۴۴۸ دلار اختصاص دارد.

وضعیت واردات از اتحادیه اروپا
اما سخنگوی گمرک ایران در گزارش خود وضعیت واردات ایران از اتحادیه اروپا را نیز اعلام نمود که نشان از رقم پنج میلیارد و ۵۰ میلیون و ۸۸۶ هزار و ۲۸۱ دلار داشت.

در واردات نیز آلمان با یک میلیارد و ۸۵۱ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۴۹۲ دلار در صدر قرار دارد.

همچنین هلند با ۸۸۹ میلیون و ۴۸۸ هزار و ۲۰۸ دلار، ایتالیا ۶۸۷ میلیون و ۳۱۹هزار و ۹۱۳دلار، اتریش ۳۲۵ میلیون و ۹۹۵ هزار و ۴۱۳دلار و فرانسه ۲۸۴ میلیون و ۲۸۲ هزار و ۹۶ دلار دیگر کشورهای صادر کننده به ایران هستند.


منبع آمار کجاست؟
بر این اساس، مستندات گمرک ایران بعنوان منبع اصلی آمار تجارت خارجی که در گزارشات آماری قابل دسترس در سایت این سازمان نیز وجود دارد، نشان میدهد که آمار اعلامی درباره صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و افغانستان با آمار رسمی همخوانی چندانی ندارد، بااینکه منظور جلیلی توجه بیشتر به صادرات به کشورهای جهان بود اما این که استناد وی به کدام آمار بوده در ابهام قرار دارد و لازم است درباره این اختلاف حدود ۲۴ درصدی آماری و چرایی آن توضیح ارائه شود.
1400/03/16
17:22:39
563
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات