گزارش متخصص فلز؛

حقوق های نجومی باز هم در صنعت بیمه

حقوق های نجومی باز هم در صنعت بیمه

پرداخت حقوق های نجومی یکبار دیگر در صنعت بیمه خبرساز شد و الان دستمزد 73 و 85 میلیون تومانی یکی از مدیران آن، منجر به باز شدن باردیگر این پرونده در محافل بیمه ای شده است.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، کلیدواژه حقوق های نجومی از سال ۹۵ از صنعت بیمه در ادبیات اقتصادی ایران جا بازکرد. ۱۶ اردیبهشت ماه سال ۹۵ بود که فیش های حقوقی برخی مدیران صنعت بیمه مستقر در بیمه مرکزی در چند رسانه غیررسمی، منتشر گردید و روز بعد در ۱۷ اردیبهشت، اخبار ساعت ۲۱ شبکه اول صدا و سیما در گزارشی با ارجاع به فیش های حقوقی انتشار یافته در سایت ها گفت سه مدیر ارشد بیمه مرکزی در اسفندماه ۱۳۹۴ روی هم ۱۸۰ میلیون تومان حقوق و مزایا گرفته اند.
موج افشای حقوق های نجومی از کجا بلند شد؟
اما این همه ماجرا نبود بلکه یک روز بعد، تصاویری از فیش های حقوقی چند ده میلیون تومانی معاونان بیمه مرکزی در رسانه ها افشا شد و به دنبال آن، چند روز بعد، رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران استعفا داد.
اینجا بود که یک دفعه موجی از انتشار فیش های حقوقی و سایر مدارک در رابطه با مدیران ارشد سازمانهای مختلف در ایران شروع شد؛ در صورتیکه ماده ۷۶ قانون خدمات کشوری به صراحت اعلام می کند که هیچ کس در دولت نباید بیش از ۷ برابر حداقل حقوق یک کارمند عادی (یعنی حداکثر ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال در سال مذکور، ) حقوق بگیرد؛ به هر حال تب موضوع بالا بود و پس از مدتی هم مثل همه مسائل دیگر، فروکش کرد.
آن روزها مرتضی حسنی عقدا، معاون توسعه مدیریت و منابع بیمه مرکزی از نخستین کسانی بود که فیش حقوقی اش منتشر گردید. برمبنای فیش منتسب به او، حسنی عقدا در اسفند ۱۳۹۴، معادل ۸۷ میلیون تومان دریافتی داشت؛ مطابق این فیش او چند صد میلیون تومان وام هم دریافت کرده بود.
همان زمان بود که بیمه مرکزی اعلام نمود بخش زیادی از آنچه به حسنی عقدا و دیگر مدیران این نهاد داده شده «معوقات» بوده، با این وجود با تغییر رییس بیمه مرکزی مرتضی حسنی عقدا از مقام خود برکنار شد. در عین حال، انتشار فیش های حقوقی برخی مدیران بیمه مرکزی و ارقام بسیار درشت آن شگفتی و انتقاد بسیاری را برانگیخت و اختلاف دریافتی ها در فیش های حقوقی آنقدر زیاد بود که واکنش های منفی زیادی را در رسانه ها و افکار عمومی سبب شد.
غلامرضا تاجگردون در بیمه سرمد خاطرات فیش های حقوقی نجومی را زنده کرد
اما اینک باردیگر پای فیش های حقوقی نجومی به صنعت بیمه باز و اتفاقاً موضوع در مورد یکی از مدیران پرحاشیه صنعت بیمه تکرار شده است. غلامرضا تاجگردون، مدیرعامل بیمه سرمد که انتصاب او از طرف هیأت مدیره بعنوان مدیرعامل این شرکت بیمه ای هم، جریان ساز شده بود، روز گذشته پس از گذشت تنها دو ماه، بدلیل حقوق نجومی از این شرکت جدا شد.
روزهای آخرین سال ۹۹ و در اسفندماه، غلامرضا تاجگردون بعنوان مدیرعامل شرکت بیمه سرمد برگزیده شد و الان پس از گذشته دو ماه، هیأت مدیره این شرکت مصوب کرده اند که وی را عزل کنند و درحال حاضر سرپرستی را به مهدوی بسپارند. فیش های حقوقی تاجگردون حکایت از دریافت ارقام نجومی ۷۳ و ۸۵ میلیون تومان بعنوان حقوق به ترتیب در دو ماه نخست فعالیت خود در فروردین و اردیبهشت سال جاری دارد.
نکته حائز اهمیت آنست که تاجگردون در مجلس دهم هم، ریاست کمیسیون برنامه و بودجه را بر عهده داشت و در مجلس یازدهم نیز از حوزه انتخابیه گچساران وارد خانه ملت شد اما اعتبارنامه اش به سبب تخلفات مالی مورد تأیید نمایندگان قرار نگرفت و از مجلس یازدهم کنار گذاشته شد.
از استخدام ۱۷ گچسارانی در بیمه سرمد تا حقوق ۸۵ میلیون تومانی در اردیبهشت ۱۴۰۰
اکنون، سیدمحمد یمنی، عضو هیأت مدیره بیمه سرمد که گفته می شود تا حدودی بی طرف ترین فرد در هیأت مدیره بیمه سرمد است، معتقد می باشد که تاجگردون، شرکت بیمه سرمد را گرفتار حواشی سیاسی کرده و ادامه این روند به نفع این شرکت نبوده و بدین سبب تاجگردون از سمت خود عزل شده است. وی در گفتگویی اعلام نموده که افزایش ۱۴ درصدی نسبت خسارت و کاهش ۵۰ درصدی پرتفو از دیگر شاخص هایی است که از طرف هیأت مدیره مورد بررسی قرار گرفته و در ماههای ابتدایی امسال پرتفوی شرکت به ۲۷۸ میلیارد تومان رسیده در صورتیکه این رقم در زمان مشابه سال قبل ۶۰۰ میلیارد تومان بوده و نسبت به برنامه پیش بینی شده بودجه ۵۰ درصد عقب مانده است.
یمنی اعلام نمود که تاجگردون ۱۷ نفر از آشنایان خود از شهر گچساران را به استخدام بیمه سرمد درآورده است؛ ضمن این که حالا هم، دریافتی تاجگردون مورد تائید هیأت مدیره نبوده است و بنا بر این نیز هیأت مدیره به موضوع ورود کرده اند.
وی اضافه کرد: نکته حائز اهمیت آنست که حقوق مدیرعامل به استناد اساسنامه شرکت باید با تائید و پذیرش هیأت مدیره تنظیم شود.
سهامدار عمده حقوق تاجگردون را تعیین و تائید کرد
یک کارشناس ارشد در صنعت بیمه در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه حقوق هیأت مدیره و به ویژه مدیرعامل شرکتهای بیمه را سهامداران عمده تعیین می کنند، اظهار داشت: در مورد بیمه سرمد و مشخصاً پرداخت حقوق تاجگردون، این حقوق و دستمزد از طرف هیأت مدیره تعیین نشده و مستقیماً از طرف سهامدار عمده تعیین گردیده است.
این کارشناس ارشد صنعت بیمه معتقد می باشد که تاجگردون با حمایت برخی افراد خاص وارد این شرکت بیمه شده و وجود آن مسائل سیاسی و حاشیه هایی را برای وی به وجود آورده است.
وی اضافه کرد: در اساسنامه بیمه سرمد نوشته شده که تفویض حق تعیین پاداش اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل به هیأت مدیره امکان پذیر نیست و بدین سبب این سناریو که هیأت مدیره بیمه سرمد در زمینه تعیین حقوق تاجگردون نقش داشته اند، منتفی است.
به هر حال حالا حضور غلامرضا تاجگردون در بیمه سرمد منتفی شده و گفته می شود که سیدمحمد یمنی از طرف بیمه سرمد به بیمه مرکزی معرفی شده تا سکان این شرکت را به دست بگیرد.

1400/03/21
20:15:29
331
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات