پیشنهاد صندوق نوآوری به وزارت امورخارجه برای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان

پیشنهاد صندوق نوآوری به وزارت امورخارجه برای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان

به گزارش متخصص فلز رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در نشست با معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه اظهار داشت: با عنایت به اهمیت صادرات در سال «تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» توسعه صادرات سال جاری با قوت مضاعف در صندوق نوآوری دنبال می شود.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، دکتر علی وحدت در جلسه عرضه گزارش برنامه ها و اقدامات صندوق در حوزه توسعه صادرات دانش بنیان که با حضور دکتر مهاجر معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه برگزار شد، اظهار داشت: صندوق نوآوری بعنوان نهاد تأمین مالی شرکتهای دانش بنیان خدمات متنوعی شامل اعطای تسهیلات با نرخ ترجیحی، حمایت بلاعوض از حضور شرکت ها در نمایشگاه ها، اعزام و پذیرش هیات های تجاری و پایگاه های صادراتی را در جهت کمک به توسعه بازارهای صادراتی شرکتهای دانش بنیان تدارک دیده است.
وی ضمن اشاره به اهمیت مساله توسعه صادرات محصولات دانش بنیان، اظهار نمود: با کمک وزارت امور خارجه، صندوق ضمانت صادرات، صندوق نوآوری و شکوفایی و سازمان توسعه تجارت باید کارگروهی تشکیل داده و برای توسعه صادرات شرکتهای دانش بنیان تقسیم کار نماییم، به صورتی که از تمامی ظرفیت های صادراتی استفاده گردد.
وحدت اضافه کرد: اگر وزارت امور خارجه سه منطقه را برای صادرات شرکتهای دانش بنیان پیشنهاد دهد، صندوق نوآوری هزینه ایجاد زیرساخت در آن مناطق را تقبل می کند و صندوق ضمانت صادراتی هم کمک خواهد نمود.
در این نشست همینطور دکتر سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به عرضه گزارش عملکرد و اقدامات صندوق نوآوری در توسعه اقتصاد دانش بنیان پرداخت و اظهار داشت: صندوق در چهار قالب مختلف بیشتر از ۶۰ خدمت به شرکتهای دانش بنیان عرضه می کند که شامل انواع تسهیلات شامل عرضه حدود ۱۲ وام با نرخ ترجیحی به شرکت ها است، همینطور ضمانت نامه های موردنیاز را هم در اختیار آنها قرار می دهد.
وی با اشاره به اینکه صندوق نوآوری در سود و زیان سرمایه گذاری با شرکتهای دانش بنیان شریک می شود و خدمات بلاعوض توانمندی ها به آنها عرضه می کند، خاطرنشان کرد: هم اکنون تعداد شرکتهای دانش بنیان از ۶ هزار شرکت عبور کرده است و صندوق در دوره جدید استقرار هیات عامل خود از سال ۹۷ تاکنون، بیشتر از ۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات در چارچوب ۴۳۷۰ فقره در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار داده است. همینطور عملکرد صندوق در حوزه ضمانت نامه رشد قابل ملاحظه ای را نشان داده است.
ملکی فر با اشاره به اینکه صندوق نوآوری طی دو سال و نیم گذشته بیشتر از ۴۲۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار داده است، تصریح کرد: عملکرد صندوق نوآوری در حوزه سرمایه گذاری از سال ۹۴ تا ۹۷ صفر بوده است؛ اما در زمان هیات عامل جدید، رشد قابل توجهی داشته است و امروز ما بیشتر از ۴۸۰ میلیارد تومان در ۸ فقره هم سرمایه گزاری نموده ایم.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به خدمات بلاعوض و توانمندسازی صندوق نوآوری به شرکتهای دانش بنیان اشاره نمود و اضافه کرد: در این خدمات که در چارچوب های مختلفی به شرکت ها عرضه می شود، حدود ۳۰ خدمت نهفته است. بیشتر از ۳۳ میلیارد تومان طی این مدت خدمات بلاعوض به شرکتهای دانش بنیان اعطا کردیم.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه خدمات مالکیت فکری به همراه برگزاری کلاس های آموزشی هم از دیگر خدمات صندوق نوآوری به شرکتهای دانش بنیان است، اظهار نمود: تعداد رضایت آمیزی از شرکتهای دانش بنیان در حوزه صادرات به توانمندی صادراتی دست پیدا کرده اند و تلاش می نماییم تا شرکت ها را در حوزه صادراتی توانمند نماییم، چون که شرکت ها احتیاج به کلاس های مشاوره، آموزش و دریافت استانداردها دارند تا به بلوغ صادراتی برسند. در مرحله بعدی شرکت هایی را مورد حمایت قرار می دهیم که به بلوغ صادراتی رسیده اند و باید در نمایشگاه ها، پاویون ها و بسترهای مختلف با مشتریان خود روبرو شوند. ما شبکه سازی صادراتی را فراهم می نماییم و پس از اینکه صادرات انجام شد، تأمین مالی بعنوان وظیفه اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی صورت می گیرد.
به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، ملکی فر اظهار داشت: خدمات صندوق در زمینه آموزش هم شامل برگزاری ۱۵۰ دوره در هر فصل توسط کارگزاران با تجربه برای شرکتهای دانش بنیان است که این دوره ها با ۹۰ درصد تخفیف زیر پوشش صندوق است و شرکت ها طی سال می توانند در دوره های مختلف آموزشی حضور پیدا کنند، چون که بخشی از این دوره ها جنبه صادراتی دارد و طی آن شرکت ها با قوانین گمرکی آشنا می شوند.
منبع:

1400/03/25
22:48:52
268
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات