مدیرعامل نفت خزر اعلام كرد؛

تأمین 20 درصد گاز اروپا با توسعه میدان چالوس

تأمین 20 درصد گاز اروپا با توسعه میدان چالوس

به گزارش متخصص فلز مدیرعامل شرکت نفت خزر اظهار داشت: اکتشاف گاز در میدان چالوس می تواند به تنهایی ۲۰ درصد گاز مورد نیاز اروپا را تأمین کند که به مفهوم سرازیر شدن سرمایه گذاران بزرگ خارجی به منطقه است.به گزارش متخصص فلز به نقل از شرکت نفت خزر، سید عماد حسینی، رئیس هیأت مدیره شرکت نفت خزر ضمن ابراز خرسندی از تصویب دو پروژه مهم که یکی در ارتباط با لرزه نگاری دوبعدی ناحیه انتقالی دریا - خشکی شرق دریای خزر و دیگری راهبری و نگهداشت سکوی نیمه شناور ایران - امیرکبیر و شناورهای پشتیبانی به منظور عملیات از راه تعمیرات حداقلی است، اظهار داشت: دو پروژه دیگر با عنوان «حفاری و اکتشاف ساختار عظیم چالوس» و «حفاری اکتشافی آب های کم عمق دریایی در ساختار رودسر» به علت اهمیت مبحث بعد از بررسی در جلسات بعدی هیأت مدیره شرکت ملی نفت به تصویب برسد.
رئیس هیأت مدیره نفت خزر در مورد پروژه لرزه نگاری تصویب شده، توضیح داد: تمام شواهد حاکی از وجود پتانسیل قابل توجه گاز در دشت گرگان است. اطلاعات ۱۶ حلقه چاه حفاری شده در این منطقه به همراه مطالعات انجام شده، همچون مطالعات ساختار مرزی پل نشان دهنده ضرورت تغییر رویکرد فنی نسبت به پتانسیل منابع هیدروکربوری در حوضه خزر جنوبی است که امید می رود نتایج ناشی از حفاری چاه اکتشافی هیرکان -۱و چاه قزل تپه -۳ هم تکمیل کننده این جمع بندی باشد.
لرزه نگاری ناحیه انتقالی دریا - خشکی شرق دریای خزر کلید خورد
طبق گفته حسینی تحرکات کشور ترکمنستان و هدف قراردادن ساختارهای عمیق توسط این کشور به منظور کشف ذخایر گازی (با عمق ۷۰۰۰ متر) منجر به این شده که شرکت نفت خزر با هدف یکپارچه سازی اطلاعات لرزه نگاری حوضه خزر جنوبی و یافتن بهترین موقعیت حفاری عمیق، انجام پروژه لرزه نگاری ناحیه انتقالی دریا - خشکی شرق دریای خزر را در دستور کار قرار دهد. این پروژه آغازی بر ایجاد تجربه لرزه نگاری در نواحی چالشی انتقال دریا - خشکی دریای خزر خواهد بود که با عنایت به پتانسیل های موجود در سواحل دریای خزر از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد و انتظار می رود این لرزه نگاری ۸۳۰ کیلومتری (پوشش دهنده منطقه ای به وسعت ۱۴۵۰ کیلومتر مربع) ضمن ایجاد اشتغالزایی کوتاه مدت بعد از موفقیت حفاری اکتشافی، اشتغالزایی دراز مدت در استانهای شمالی و تأمین گاز مورد نیاز منطقه را هم به دنبال داشته باشد.
وی همینطور اظهار داشتند مبحث نیاز انرژی مناطق شمالی کشور به قدری حائز اهمیت می باشد که عملیات های بالادستی با ریسک های بسیار بالا را هم در دشت گرگان توجیه پذیر می کند.
حفاری در میدان چالوس، هدف بعدی
رئیس هیئت مدیره نفت خزر با اشاره به اینکه یکی از اهداف شرکت نفت خزر طی دو سال آینده حفاری و اکتشاف در ساختار چالوس است که این ساختار بعد از ساختار البرز بزرگترین ساختار دریای خزر است، عنوان کرد: بر مبنای مطالعه طرح توسعه استراتژیک میادین هیدروکربنی حوضه خزر جنوبی توسط گروه مطالعاتی SCSG و همینطور نتایج عملیاتی ناشی از حفاری اکتشافی چاه های میدان سردار جنگل، ساختار چالوس دارای پتانسیل وجود ذخایر عظیم گازی به حجم TCF ۱۲۰ گاز درجا است که بدین مفهوم است ذخایر گازی این ساختار تقریباً برابر با یک چهارم حجم میدان گازی پارس جنوبی است. موضوعی که عملاً این ساختار را در جایگاه دهمین مخزن گازی بزرگ دنیا قرار می دهد. از سوی دیگر این ساختار پتانسیل تولید TCF ۲.۴ در سال گاز را دارد که تقریباً معادل تولید ۱۱ فاز پارس جنوبی در شرایط فعلی است. در صورت موفق بودن عملیات اکتشاف ساختار چالوس حجم گاز قابل برداشت این ساختار به تنهایی ۵.۱ برابر کل گاز قابل استحصال کشور آذربایجان و برابر با ۳۰ درصد کل گاز قابل برداشت کشورهای حوضه دریای خزر خواهد بود.
حسینی افزود: طبق اطلاعات موجود ساختار چالوس به لحاظ حجم هیدروکربور درجا و قابل استحصال با هریک از میادین بزرگ گاز و نفت جنوب کشور قابل مقایسه است.
اکتشاف کم ریسک برای میدان رودسر
رئیس هیأت مدیره نفت خزر توضیح داد: بر اساس برنامه مدون مطالعات SCSG و SMDP هم حفاری اکتشافی ساختار چالوس باید در نخستین فرصت شروع شده و بلافاصله بعد از اکتشاف، عملیات آزمایش طولانی مدت چاه برای چند ماه جهت ارزیابی پتانسیل تولید از مخزن در آن اجرا شود تا بر مبنای نتایج آن بهترین برنامه توسعه میدان تهیه و اجرا شود.
به گفته این مقام مسئول همین همخوانی نتایج و ارزیابی ها شرکت نفت خزر را بر آن داشته است تا از راه بهره برداری حداکثری از پتانسیل های موجود به بهترین نحو فعالیت اکتشافی خویش را در ساختار چالوس شروع کند و نقطه عطفی در اکتشاف منابع عظیم نفت و گاز در کارنامه صنعت نفت در شمال کشور به یادگار بگذارد. بر همین مبنا هم بررسی مبحث به جلسات آتی هیأت مدیره شرکت ملی نفت موکول شده است.
حسینی اظهار داشت: اولویت دیگر برای انجام عملیات حفاری اکتشافی ساختار ژئوفیزیکی رودسر است که در بخش کم عمق جنوبی دریای خزر واقع شده است. این ساختار در ناحیه کم عمق و در نزدیکی ساختار رامسر که در بخش شمالی آن واقع شده قرارداد داشته و بوسیله یک ناحیه زین اسبی از ساختار رامسر جدا شده است. وجود هیدروکربن در ساختار رودسر می تواند گواه تأیید پتانسیل بالای هیدروکربنی در ساختار بزرگ رامسر باشد. شرکت نفت خزر این پروژه را با دیدی جامع و استراتژیک تعریف کرده است. نزدیکی ساختار رودسر به ساحل و کم عمق بودن آب سبب شده که با عنایت به تجربه بسیار بالای صنعت نفت ایران در آب های کم عمق خلیج فارس ریسک عملیات اکتشافی ساختار رودسر در کمترین حد ممکن باشد. از سوی دیگر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در دریای خزر در جهت منافع ملی مد نظر جدی شرکت نفت خزر بوده و کوشیده شرایط را بگونه ای فراهم آورد که ظرفیت های بخش خصوصی و تجهیزات آنها در شمال کشور به جای کمک به کشورهای همسایه یاری رسان صنعت نفت ایران در برداشت از ذخایر نفت و گاز شمال باشد و بر مبنای ارزیابی های انجام شده ساختار رودسر پتانسیل TCF ۱ گاز و ۵۰۰ میلیون بشکه نفت درجا را دارد.
همسایگان ایران به پتانسیل های گازی واقف هستند
وی با اشاره به اینکه کشورهای همسایه به خوبی به پتانسیل بالای ذخایر گاز حوضه جنوبی خزر واقف هستند و بنابراین بوده که کشور آذربایجان سکوی نیمه شناور حیدر علی اف را با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد دلار در سالهای گذشته وارد عملیات کرده است، توضیح داد: سکوی نیمه شناور حیدر علی اف الان با اجاره ۳۰۰ هزار دلار در روز برای توسعه میدان شاه دنیز در اجاره شرکتهای خارجی قرار دارد. برای پی بردن به اهمیت وجود ناوگان توانمند در دریای خزر ذکر همین نکته کافی است که شرکتهای خارجی برای حفاری چاهی معادل چاه پیشنهادی چالوس هزینه ای بالغ بر ۹۰ میلیون دلار صرف می کند در حالیکه به علت وجود ناوگان توانمند شرکت نفت خزر، طبق برآورد ما پروژه حفاری اکتشافی چاه چالوس حدود ۱۹ میلیون دلار برای شرکت ملی نفت ایران هزینه به دنبال دارد که معادل هزینه حفاری چاه های میادین خلیج فارس است. به علت ارزش بالای این ناوگان است که شرکت نفت خزر تصویب هر چه سریع تر حفاری اکتشافی ساختار چالوس را یک تصمیم هوشمندانه در جهت منافع ملی می داند.
علی اصولی، مدیرعامل شرکت نفت خزر در مورد تصویب پروژه راهبری و نگهداشت سکوی نیمه شناور ایران - امیرکبیر و شناورهای پشتیبانی به منظور عملیات از راه تعمیرات حداقلی عنوان کرد: مطالعات شرکتهای شل، وبا، لازمو و شرکت نفت خزر حاکی از وجود منابع عظیم گاز و نفت در بخش ایرانی دریای خزر بوده و همین مبحث سبب گردیده شرکت ملی نفت از راه سرمایه گذاری استراتژیک و با همت متخصصان ایرانی ساخت تجهیزات عملیات حفاری، اکتشاف و پشتیبانی در دریای خزر را در دستور کار قرار دهد که حاصل این سرمایه گذاری ملی ساخت سکوی نیمه شناور ایران - امیرکبیر است که در زمان ساخت بزرگترین و منحصر به فرد تر ین سکوی حفاری خاورمیانه محسوب می شده که این سازه ملی از راه کشف نفت در آب های عمیق ساختار سردار جنگل عملاً شگفتی صنعت نفت دنیا را رقم زده است.
۲ میلیارد بشکه نفت میدان سردار در انتظار توسعه
اصولی افزود: نفت کشف شده در ساختار سردار جنگل (با پتانسیل ۲ میلیارد بشکه نفت درجا فقط برای مخزن کشف شده) از یک طرف ایران را وارد باشگاه دارندگان تکنولوژی آب عمیق کرده و از سوی دیگر ارزش اکتشافی ساختارهای بخش ایرانی دریای خزر را به میزان بسیار قابل توجهی افزایش داده که عملاً ارزش افزوده ناوگان دریایی عظیم شرکت نفت خزر را نشان داده است. همین مبحث سبب شده که شرکت نفت خزر به مبحث مدیریت ناوگان با نگاهی کاملاً حرفه ای برخورد کرده و ضمن ایجاد دانش نگهداشت مؤثر ناوگان، هزینه های نگهداشت و تعمیرات ادواری سکوی نیمه شناور ایران - امیرکبیر و شناورهای کاسپین را تا حد قابل توجهی کم کند.
وی افزود: پروژه تصویب شده عملاً تجلی توانایی بوجود آمده در شرکت نفت خزر است که از راه صرف کمترین هزینه حداکثر بهره برداری از سکوی نیمه شناور امیرکبیر را طی سالهای آینده میسر می کند.
این مقام مسئول در ادامه در مورد پتانسیل های پرارزش برای سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز خزر خاطرنشان کرد: این منطقه محل اتصال کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز به خاورمیانه است و با دارا بودن ظرفیت های اقتصادی مناسب، بازار بزرگ در کشور و در منطقه، سرمایه انسانی جوان، متخصص و خلاق، منابع عظیم نفت و گاز به همراه دسترسی ایران به دریا و آب های آزاد بین المللی و واقع شدن در راه اصلی ترانزیت منطقه و قرابت فرهنگی و تمدن ایران با کشورهای شمال امتیازات ارزشمندی برای ما به شمار می روند. از سوی دیگر ۶۷۵ کیلومتر از سواحل خزر در ارتباط با ایران است و این منطقه پس از خاورمیانه و سیبری از مهم ترین مناطق حوزه انرژی جهان به حساب می آید. علاوه بر خصوصیت های منحصر به فرد کشور جهت صادرات انرژی همسایگان به بقیه مناطق جهان، در صورت موفقیت اکتشاف ساختار چالوس بخش ایرانی دریای خزر تبدیل به هاب جدید انرژی دنیا می شود.
سرازیر شدن سرمایه گذاران برای گاز در خزر / عسلویه ۲ در شمال کشور
اصولی توضیح داد: اگر نتیجه اقدامات همکاران صنعت نفت در دریای خزر منجر به اکتشاف در ساختار چالوس شود این میدان به تنهایی توان تأمین ۲۰ درصد گاز مورد نیاز اروپا را خواهد داشت که به مفهوم سرازیر شدن سرمایه گذاران بزرگ خارجی به منطقه خواهد بود و تازه این اول راه است، چون که غیر از ساختار چالوس ساختارهای پر پتانسیل بزرگ دیگری هم در ادامه در دستور کار قرار می گیرد. این در شرایطی است که چین و هند دو کشور تشنه انرژی هم از نزدیک وضعیت نفت و گاز منطقه خزر را رصد می کنند.
مدیرعامل شرکت نفت خزر اظهار داشت: ایران با دارا بودن امن ترین مسیر برای صدور نفت و گاز با امکاناتی نظیر تأسیسات نفتی و گازی، تسهیلات بندری، پالایشگاه ها و شبکه های لوله نفتی و گازی، مناسب ترین گزینه برای صادرات گاز به شرق و غرب است و با استناد به پیشبینی های فوق در صورت موفقیت حفاری اکتشافی در ساختار چالوس، نسخه شمالی عسلویه ایران در راه خواهد بود.
اصولی افزود: کلیه پروژه های پیشنهادی شرکت نفت خزر بعد از طرح در هیئت مدیره این شرکت جهت تصویب نهایی به هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران اعلام گردید که منجر به تأیید پروژه های مذکور شد. هدف اصلی این شرکت ورود به فاز توسعه ای و شروع تولید و بهره برداری از منابع غنی هیدروکربوری در دریای خزر است.


منبع:

1400/03/27
11:33:32
330
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات