بانكهای دولتی یا خصوصی كدام واحدهای تملیكی بیشتری دارند؟

بانكهای دولتی یا خصوصی كدام واحدهای تملیكی بیشتری دارند؟

به گزارش متخصص فلز در صورتی که معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور اعلام می کند که تعداد واحدهای تحت تملک بانک ها معادل ۱۷۹۳ است که این تعداد در تملک ۱۶ بانک قرار دارد، دبیر شورای هماهنگی بانکهای دولتی و نیمه دولتی می گوید این تعداد واحد تملیکی تنها در اختیار ۱۶ بانک نیست، بلکه در کل سیستم بانکی کشور است. همچنین، دبیر کانون بانکهای خصوصی اعتقاد دارد که تنها ۱۹ واحد در اختیار بانکهای خصوصی است و باقی تحت تملک بانکهای دولتی قرار دارد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، آن دسته از واحدهای تولیدی که برای پروژه ای وام گرفته و محل اجرای این پروژه را در رهن بانک گذاشته اند، برای وصول بدهی اولویت همواره با محل اجرای پروژه است و تحت تملک بانک درمی آید.
این اواخر باز هم ارقام جدیدی از تعداد واحدهای تحت تملک بانک ها اعلام می شود بگونه ای که معاون هماهنگی امور اقتصادی می گوید: ۱۷۹۳ واحد تولیدی در تملک ۱۶ بانک قرار دارد که ۶۰ درصد این واحدها فعال می باشند.
این درحالی است که هر بار ارقام متفاوتی در این حوزه مطرح می شود و بانک مرکزی بعنوان متولی اصلی در این حوزه تابحال آمار و ارقام دقیقی اعلام نکرده است.
البته پیش از این، عبدالناصر همتی رئیس کل سابق بانک مرکزی گفته بود که درباره تملک واحدهای صنعتی و تولیدی توسط بانک ها اغراق می شود و غالب واحدهای تولیدی در تملیک بانک ها صرفه اقتصادی نداشته و به طور میانگین پس از گذشت ۵ سال نداشتن عملکرد اقتصادی، توسط بانک ها تملیک شده اند.
در این حوزه، جهت بررسی وضعیت واحدهای تملیکی در بانکهای دولتی و خصوصی به گفتگو با دبیر شورای هماهنگی بانکهای دولتی و نیمه دولتی و دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی پرداخته شد.

علیرضا قیطاسی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: آمارهای مختلفی از تعداد واحدهای تحت تملک بانک ها عرضه می شود اما مرجع ما شرکت شهرک های صنعتی است که طبق آخرین اعلام، تعداد واحدهای تولیدی تحت تملک بانک ها در کل سیستم بانکی کشور به فراوانی هر استان معادل ۱۷۰۰ واحد است. در این حوزه، لازم به ذکر است که تملک واحدها توسط بانک ها باعث تعطیلی و ادامه فعالیت آنها نمی گردد.
وی با اشاره به اینکه تعداد واحدهای تملیکی تنها در اختیار ۱۶ بانک نیست بلکه در کل سیستم بانکی کشور قرار دارد، اضافه کرد: در این راستا، شورای هماهنگی بانکهای دولتی و نیمه دولتی با شرکت شهرک های صنعتی تفاهمنامه ای امضا کرد تا طبق چارچوب قواعد مربوطه، بانک ها اعلام آمادگی کردند که چه واحدهای تولیدی در اختیار بانک ها و چه آن هایی که در اختیار بانک ها نیستند را واگذار کنند.
قیطاسی افزود: این تفاهمنامه در اوایل اسفند ماه سال قبل به بانکهای عضو شورای هماهنگی بانکهای دولتی و نیمه دولتی ارسال شده است.
محمد رضا جمشیدی هم درباره تملک واحدهای تولیدی توسط بانکهای خصوصی به ایسنا توضیح داد: رقمی که از جانب معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور حدودا درست است که بیشتر این واحدهای تملکی هم در اختیار بانکهای دولتی است و تنها ۱۹ شرکت تحت تملک بانکهای خصوصی است.
دبیر کانون بانکهای خصوصی در ادامه اظهار داشت: تعداد کم واحدهای تولیدی تحت تملک بانکهای خصوصی به شرکت نکردن این بانک ها در طرح های اجرایی برمی گردد و از ۱۹ واحد تحت تملک بانکهای خصوصی یکی از آنها پس از تملیک در اختیار صاحبان واحدها قرار گرفته است.
1400/04/05
19:47:52
533
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دولت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات