بانك مركزی نه پول گرفت، نه تزریق كرد

بانك مركزی نه پول گرفت، نه تزریق كرد

به گزارش متخصص فلز بانک مرکزی طی هفته جاری هم در بازار باز و بین بانکی نه پولی از بانک ها دریافت کرد و نه پولی به آنها تزریق کرد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، کنترل نقدینگی بانک ها در ایران را بانک مرکزی هر هفته از راه برگزاری دو بازار باز و اعتبارات قاعده مند در بازار بین بانکی انجام می دهد که در بازار باز همواره بانک مرکزی با رصد وضعیت حساب بانک ها مبادرت به جذب یا بسط پول می کند.
در این هفته نیز، بانک مرکزی برای پنجمین بار متوالی معکوس عمل کرد و هدف جذب پول را در پیش گرفته است که طی هفته جاری معادل ۶۴۶۰ میلیارد تومان اوراق با نرخ سود ۱۸ درصد و تاریخ سررسید هفت روزه به بانک ها فروخت که به این مفهوم است که این میزان پول از بانک ها جمع کرده است.
علاوه براین، آنطور که گزارش این هفته بانک مرکزی نشان می دهد، با رسیدن سررسید اوراق طی عملیات هفته گذشته بانک مرکزی معادل ۶۴۶۰ میلیارد تومان به بانک ها برگردانده که از آنجائیکه این میزان برابر با میزان پول دریافتی بانک مرکزی از بانک ها است، بنابراین، خالص عملکرد بانک مرکزی صفر شده است.
بانک ها باز اعتبارات قاعده مند نگرفتند
از طرفی، یکی دیگر از بازارهای مهم در جهت کنترل نقدینگی، بازار بین بانکی است که در آن بانکهای دارای دارایی مازاد به بانکهای گرفتار کسری، مبلغی را در سررسید کوتاه مدت می دهند که اگر این بانک، بانک مرکزی باشد؛ به این مبلغ و تسهیلات، اعتبارات قاعده مند گفته می شود و به شکلی بانک ها از بانک مرکزی پول قرض می گیرند که طبق اعلام بانک مرکزی، برای چهارمین بار در سالجاری طی این هفته هم هیچ بانک و موسسه اعتباری اعتبارات قاعده مند دریافت نکرده است.
به عبارت دیگر، بانک هایی که تقاضا داشتند تا با سررسید کوتاه مدت و نرخ سود ۲۲ درصد از بانک مرکزی پول قرض گیرند، نتوانستند این نهاد را متقاعد کنند.
بنابراین، بانک مرکزی طی هفته جاری در بازارهای باز و بین بانکی نه پولی از بانک ها دریافت کرد و نه پولی به آنها قرض داد که مبین این است که طی هفته جاری، عملکرد بانک مرکزی در بازار مالی صفر شده است.
منبع:

1400/04/15
13:14:24
5.0 / 5
225
تگهای خبر: بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات