كشاورز با اشاره به واگذاری ۶۰۰۰ محدوده معدنی

مزایده معدن با كالا متفاوت است هیچ پولی رد و بدل نشده

مزایده معدن با كالا متفاوت است هیچ پولی رد و بدل نشده

به گزارش متخصص فلز سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ضمن تاکید بر تفاوت مزایده معادن با مزایده دیگر کالاها، رد و بدل هر گونه پول را تکذیب نمود و اظهار داشت: واگذاری معادن بوسیله مزایده بیش از 30 سال در کشور اجرا می شود و ربطی به مباحث انتخابات و تغییر دولت ندارد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، اسدالله کشاورز امروز در گفت و گو با یک شبکه رادیویی در ارتباط با اجرای طرح آزادسازی و واگذاری ۶۰۰۰ محدوده معدنی، ضمن ابراز تأسف از برخی اظهارنظرها اظهار داشت: مباحث و شبهاتی که در این خصوص مطرح شده برمبنای عدم آگاهی برخی افراد فاقد تخصص و نداشتن شناخت از نحوه واگذاری ۶۰۰۰ محدوده معدنی بوده است.
سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت ضمن تاکید بر گذشت یک ماه از اتمام برگزاری مزایده، به ماده ۴۴ و ۴۵ قانون اساسی اشاره نمود و اضافه کرد: معدن انفال و به سبب قانون اساسی تولیت آن با وزارت صمت است و اشتباهی که منتقدان اجرای این طرح دارند، این است که مزایده معدن را با مزایده یک کالا اشتباه گرفتند. در واگذاری معدن بوسیله مزایده، هیچ پولی رد و بدل نمی گردد، همین طور نحوه واگذاری کاملا الکترونیکی و بوسیله سامانه ستاد الکترونیکی دولت انجام شده است و هیچ شخصی نمی تواند دخل و تصرفی در آن داشته باشد.
ایشان سپس استفاده از هرگونه رانت جهت شرکت در مزایده را بواسطه الکترونیکی بودن فرایند، نا ممکن دانست و اشاره کرد: بازگشایی پاکتها بصورت الکترونیک و توسط اعضای کمیسیون مزایده که با توکن های مشخص وارد سامانه می شوند، انجام می شود.
واگذاری معادن ارتباطی به دولت و سیاست ندارد
کشاورز با اظهار تعجب از ارتباط دادن موضوع مزایده معادن با مسائل سیاسی، واگذاری معادن و محدوده های معدنی را یک کار معمول و با سابقه چندین دهه در وزارت صمت عنوان و بیان کرد: واگذاری معادن ارتباطی به دولت و سیاست ندارد و وزارت صمت و سازمان های تابع در سطح استانها زمانی که تعداد محدوده های اکتشافی و یا معدنی آماده مزایده واگذاری باشد، با اطلاع رسانی این کار انجام می دهند.
سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با توضیح این که اطلاع رسانی کامل برای واگذاری این ۶۰۰۰ محدوده معدنی بوسیله رسانه ملی، جراید و سایت های مختلف معدنی و غیر معدنی در ماه های گذشته انجام شد، اظهار داشت: مزایده در خرداد ماه امسال انجام شد و بازگشایی بیشتر پاکتها انجام شده و برخی در حال انجام می باشد و این که اجرای این طرح را به مباحث انتخابات و تغییر دولت گره بزنیم، دور از ذهن است.
کشاورز در ارتباط با شرایط شرکت در مزایده برای افراد حقیقی و حقوقی، داشتن صلاحیت مالی و فنی را شرط مهم جهت شرکت در مزایده اعلام نمود و توضیح داد: برمبنای قانون افراد مجاز جهت شرکت در مزایده کسانی هستند که دارای صلاحیت فنی و مالی باشد و از قبل در سامانه ستاد و کاداستر ثبت نام کرده باشند. درباب اشخاص حقوقی، علاوه بر این شرط، باید در اساس نامه آنها فعالیت معدنی قید شده باشد و از قبل گواهی مربوطه را ستاندن کرده باشند.
او در آخر با تاکید بر اهمیت جلوگیری از خام فروشی در زمینه معدن و یادآوری افتتاح ۴۰ هزار میلیارد تومان پروژه معدنی وابسته به فرآوری معدن در روز پنج شنبه هفته گذشته اظهار داشت: این مساله برای وزارت صمت اهمیت دارد و دستاوردهای خوبی دراین زمینه حاصل شده است؛ به طوریکه ما از یک کشور واردکننده فولاد در سال ۱۳۹۰ به کشور صادر کننده فولاد تبدیل گشته ایم و صادرات ۶.۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۳۹۹ نشان دهنده یک جهش در این عرصه و حرکت خوبی در امتداد پرهیز از خام فروشی است.
در این رابطه قبل از این علیرضا رزم حسینی- وزیر صنعت، معدن و تجارت- نیز ضمن تاکید بر اجرای قانونی مزایده ها طبق مقررات قانونی و برحسب مطالبه مسئولین نظام، نمایندگان مجلس و فعالان معدنی، اشاره کرد که می توانستیم انجام ندهیم؛ کسی از کار نکردن مواخذه نخواهد شد اما همه مسئولانی که فعال اند، عده ای بر کار آنها ایراداتی وارد می کنند.
منبع:

1400/04/20
00:03:30
348
5.0 / 5
تگهای خبر: تجارت , تخصص , حقوق , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات