وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

شروع ستاندن مالیات از خانه های خالی از مردادماه

شروع ستاندن مالیات از خانه های خالی از مردادماه

به گزارش متخصص فلز وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: یک میلیون و 300 هزار واحد خانه خالی را شناسایی کرده ایم و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده ایم و از مرداد باید از آنها مالیات ستاندن شود.به گزارش متخصص فلز به نقل از صداوسیما، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با حضور در برنامه زنده تیتر امشب در شبکه خبر، به تشریح اقدامات و دستاوردهای دولت تدبیر و امید در زمینه مسکن و شهرسازی پرداخت.
اسلامی با اشاره به طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن اظهار داشت: در طرح اقدام ملی مسکن بصورت سیستمی و پیامکی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دریافت تقاضا داشتیم و در پالایشی که در ۵ مرحله ثبت نام انجام شد، مشخص شد که مردم واجد شرایط حداکثر ۵۳۰ هزار نفر هستند. حالا برای این ۵۳۰ هزار نفر برنامه ریزی کردیم، زمین تخصیص دادیم و پروژه ساخت مسکن تعریف کرده ایم.
اسلامی با اعلان اینکه طرح اقدام ملی مسکن در ۳ وضعیت پیگیری می شود، اضافه کرد: یکی از ۳ نوع طرح پیش بینی شده عمدتا در شهرهای کوچک و متوسط که در آنها زمین کافی در اختیار داریم، انجام می شود. در این طرح زمین را بصورت گروهی به مردم واگذار می نماییم و مردم با نقشه طراحی شده توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان و با هدایت بنیاد مسکن، با همت خود واحدهای مسکونی را راه اندازی می کنند. این طرح برای حدود ۱۳۵ هزار نفر اجرائی شده است. حالا از نفراتی که به برای این طرح ثبت نام کردند، بخشی زمین را در اختیار گرفتند و بخشی نیز واحدهای مسکونی خودرا ساخته و افتتاح کرده اند.
وی افزود: نوع دوم پروژه هایی هستند که بصورت مجتمع راه اندازی می شوند و الان حدود ۳۰۰ هزار نفر به این طرح ها معرفی شده اند. در این طرح پیمانکاران و سازندگان و انبوه سازان طی قراردادی مسئول ساخت این مجتمع ها می شوند. حالا متقاضیان به این پروژه ها متصل شدند و قسمتی از آنان در بانک افتتاح حساب کرده اند. نوع سوم نیز به کلانشهرها و شهرهای بزرگ اختصاص دارد که در آن پروژه ها به شکل مشارکتی با انبوه سازان راه اندازی می شود. البته در کنار این سه طرح، تفاهم نامه ها با سازمان های مختلف مانند نیروهای مسلح، آموزش و پرورش برای تامین مسکن فرهنگیان. وزارت رفاه برای تامین مسکن کارگران و بازنشستگان و وزارت جهاد کشاورزی نیز پیگیری می شود. در این تفاهم نامه ها برای سازمان هایی که هم زمین و هم امکانات و منابع مالی ساخت مسکن در اختیار داشتند، واحدهای مسکونی راه اندازی می شود.
وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه راه اندازی ۵۳۰ هزار واحد مسکن ملی در سراسر کشور در قالب ۱۰ هزار پروژه وارد فاز اجرا شده است، اظهار داشت: حالا قسمتی از این پروژه ها در دو مرحله افتتاح شده است. البته این طرح در تعداد انگشت شماری از شهرهای کوچک و عمدتا کوهستانی که وزارت راه و شهرسازی زمینی در اختیار ندارد و هنوز نتوانسته است زمین از مردم خریداری کند، شروع نشده است. اما از یک سو تعداد این شهرها و متقاضیانشان خیلی کم است و از طرف دیگر در این شهرها نیز در آستانه حل مشکل هستیم.
۴۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی تولید و عرضه شده است
وی افزود: تا حالا ۴۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن به متقاضیان تحویل شده است. این که تا آخر سال ۱۴۰۰ چه تعداد واحد مسکونی دیگر راه اندازی شود، بستگی به پرداخت مردم دارد. اگر مردم آورده خودرا دیر پرداخت کنند، طبیعتاً سازنده با مشکل روبه رو شده و واحدهای مسکونی را دیر تحویل متقاضیان خواهد داد. اما با این وجود پیش بینی می شود که تا آخر سال ۱۴۰۰ بتوان حداقل راه اندازی ۱۵۰ هزار واحد مسکونی را در قالب طرح اقدام ملی مسکن به پایان رساند. لازم به ذکر است که کل برنامه ریزی برای راه اندازی واحدهای مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن ۲ سالانه بوده و این طرح از مرداد سال ۹۹ کلید اجرائی خورده است.
این عضو کابینه دوازدهم در ادامه با اشاره به افزایش سقف تسهیلات بانکی ساخت مسکن اظهار داشت: تسهیلاتی که در این طرح پیش بینی شده به سازنده پرداخت می شود. میزان این تسهیلات تا سال پیش ۱۰۰ میلیون تومان بود که امسال با تصویب در شورای پول و اعتبار، موفق شدیم مقدار آنرا به ۲۵۰ میلیون تومان برسانیم. اگر هزینه ساخت هر واحد مسکونی ۴۰۰ میلیون تومان باشد، تا سال پیش این تسهیلات حدود یک چهارم هزینه ساخت مسکن را پوشش می داد، اما امسال این پوشش به حدود ۶۰ درصد رسیده است و این یک توان افزایی شایان توجه برای مردم در وضعیت تورمی است. باید توجه داشت که دوره بازپرداخت این وام ۲۰ ساله است و دوران ساخت هم در آن لحاظ شده است. بدین سبب هرچه ساخت واحدهای زودتر تمام شود، متقاضیان بهره بیشتری از این تسهیلات خواهند برد.
اسلامی با اشاره به این که نیاز مسکن شهری برمبنای مفروضات برنامه ششم توسعه سالانه ۷۰۰ هزار واحد است، افزود: از این تعداد ۳۰۰ هزار واحد را سالانه مردم خود می سازند، بدین سبب ما برای راه اندازی مسکن شهری عدد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سال را هدف قرار داده و برای نیل به این هدف در یک بازه دو ساله، علاوه بر تکمیل ۴۸۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده، راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی را برنامه ریزی کردیم. امروز هم راه اندازی بیشتر واحدهای مسکن مهر تکمیل شده و هم راه اندازی مسکن ملی را کلید زدیم.
وی اضافه کرد: نیاز واقعی جامعه به مسکن در پروسه ثبت نام برای طرح اقدام ملی مسکن مشخص می شود و آنچه بعد از ثبت نام در این طرح و پالایش متقاضیان احصا شده، نیاز واقعی جامعه به مسکن می باشد. از بین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر متقاضی اولیه طرح اقدام ملی مسکن، ۵۳۰ هزار نفر واجد شرایط بودند. این احتمال نیز که تعدادی از این طرح باخبر نبوده باشند، ضعیف است، چونکه تا حالا در ۵ دوره برای طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام انجام شده است، تنها در آخرین مرحله، یعنی مرحله پنجم ثبت نام، ۳۳۰ هزار نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۳۰ هزار نفر واجد شرایط بودند. این مرحله از ثبت نام در ۱۸۳ شهر و تقریباً همزمان با انتخابات انجام شده است و به سبب شیوع بیماری کرونا تمام مراحل آن بصورت الکترونیکی و به کمک گوشی موبایل انجام شده است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه ریزی دقیق برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن اظهار داشت: در این طرح برنامه ریزی واقع بینانه و مکان محور انجام شده است. حالا می دانیم متقاضی کیست؟ چه وضعیتی از نظر تمکن مالی دارد، در کدام شهر ساکن است و چه زمینی باید به او تعلق بگیرد؟ این منطق، یک جریان پابرجای برنامه دار است، یک اتفاق گذرا نیست که رخ داده و تمام شود. بنا بر این نام آنرا طرح اقدام ملی گذاشته ایم، چون متعلق به هیچ تفکر و جناح سیاسی نیست.
طرح ستاندن مالیات از خانه های خالی از مرداد ماه
وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه ما آمار کل خانه های کشور را گرفته ایم اضافه کرد: یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خانه خالی را شناسایی کرده ایم و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده ایم و از مرداد باید از آنها مالیات ستاندن شود.
اسلامی اظهار داشت: از مرداد ماه ستاندن مالیات از خانه های خالی شروع می شود.


منبع:

1400/04/22
10:13:19
533
5.0 / 5
تگهای خبر: تولید , خرید , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات