در سه ماهه اول مسال

بخش های اقتصادی ۷۱ درصد بیشتر وام گرفتند

بخش های اقتصادی ۷۱ درصد بیشتر وام گرفتند

متخصص فلز: تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش های اقتصادی در سه ماهه ابتدای سال 1400 مبلغ 4976.9 هزار میلیاردریال بوده است که نسبت به زمان مشابه پارینه 2071.7 هزار میلیاردریال (معادل 71.3 درصد) افزایش داشته است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش های اقتصادی طی سه ماهه ابتدای سال جاری ۳۴۶۶.۴ هزار میلیاردریال معادل ۶۹.۶ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

همین طور سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در سه ماهه ابتدای سال جاری معادل ۱۲۶۹.۷ هزار میلیاردریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۶.۶ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش های اقتصادی (مبلغ ۳۴۶۶.۴ هزار میلیارد ریال) است.

از ۱۵۷۶.۲ هزار میلیاردریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن نیز معادل ۸۰.۶ درصد آن (مبلغ ۱۲۶۹.۷ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیان کننده توجه و اولویت دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک ها امسال است.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همیشه مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.
بر این اساس، لازم است به افزایش توان مالی بانک ها بوسیله افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش راندمان بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.
منبع:

1400/04/23
19:14:42
278
5.0 / 5
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات