معاون شركت آب منطقه ای اردبیل:

كمتر از 50 حلقه چاه غیر مجاز در اردبیل داریم

كمتر از 50 حلقه چاه غیر مجاز در اردبیل داریم

به گزارش متخصص فلز معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل اظهار داشت: هم اکنون کمتر از ۵۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان اردبیل داریم که از این جهت در کشور جایگاه ممتازی را به خود اختصاص داده ایم.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، فیروز ندائی پس از ظهر شنبه در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اظهار نمود: در استان اردبیل میزان کاهش بارندگی ها در مقایسه با سال قبل و بلند مدت ۱۹ میلیمتر است که از لحاظ وضعیت بارشی در میان استانهای کشور شرایط نرمالی را داریم.
وی خاطرنشان کرد: از لحاظ زمانی و مکانی بارش ها وضعیت حادی را در استان داشته بگونه ای که ما در بهمن ماه و اسفندماه و همینطور سه ماه بهار با کمترین بارش روبه رو بودیم و بارش های احتمالی هم به سرعت تبدیل به بخار شده است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل کاهش بارندگی در فروردین ماه را ۶۹ درصد، اردیبهشت ماه را ۳۳ درصد، خرداد ماه را ۷۲ درصد و تیرماه را ۷۸ درصد اعلام نمود و اظهار داشت: این وضعیت شرایط حادی را در استان به وجود آورده به صورتی که اغلب کشاورزان نگران و ناراحت وضعیت کم آبی و عدم تأمین آب پایاب سد یامچی برای اراضی خود هستند.
ندائی اضافه کرد: وضعیت استان اردبیل حتی بدتر از بعضی از استانهای دیگر است چون که پراکنش و بارش نامناسب بوده و شرایط خشکسالی را تشدید کرده است.
وی به کاهش منابع آب پشت سد یامچی و قوری چایی اشاره نمود و افزود: ما تنها یک مرتبه برای کشاورزان امکان تأمین آب در پایین دست این سدها را فراهم کردیم و دیگر امکان این امر به وجود نیامده است.
ندائی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: به علت شرایط خشکسالی ما اجازه برداشت آب از ۴۷ چاه مجاز در محدوده دشت اردبیل را برای تأمین منابع آب به شرکت آب و فاضلاب داده ایم در حالیکه عمده منابع آب اردبیل از راه سد یامچی تأمین می شود.
وی افزود: غیر از دو هزار هکتار اراضی پایین دست شبکه یامچی که از آب این سد استفاده می نمایند، مابقی زارعان بخصوص سیب زمینی کاران از سایر منابع آب بخصوص انهار و چاه ها استفاده می نمایند که طرح های توسعه ای آبیاری مدرن در دشت اردبیل هم بعنوان اولویت اساسی مورد توجه قرار گرفته است.
ندائی متوسط افت دشت اردبیل را ۱۲ متر اعلام نمود و اظهار داشت: سالانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن و در سالهای اخیر بیشتر از ۷۰۰ میلیون متر مکعب کل کسری مخزن دشت اردبیل بوده که با اجرای طرح های تعادل بخشی و احیای منابع آب، تلاش و تلاشمان بر این است تا جلوی خطرات و صدمه ها گرفته شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل بیان نمود: تنها استانی هستیم که کمتر از ۵۰ حلقه چاه غیر مجاز داریم که اساسا تلاشمان بر این است تا همه چاه های غیر مجاز را مسدود و طرح احیا و تعادل بخشی را با یک شیوه مناسب به پیش ببریم.


منبع:

1400/05/02
22:33:17
5.0 / 5
191
تگهای خبر: دولت , كشور , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات