رئیس كمیسیون انرژی اتاق ایران پاسخ داد

سرنوشت بحران برق در دولت رئیسی چیست؟

سرنوشت بحران برق در دولت رئیسی چیست؟

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران می گوید برای آنکه بتوان از مشکلات تأمین برق که سال جاری به وجود آمد، عبور کرد باید چند برنامه مجزا را در کوتاه ترین زمان ممکن به اجرا رساند.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: براوردهایی که از میزان تولید و مصرف برق کشور در تابستان سال جاری وجود دارد نشان داده است که ما بین هشت تا ۱۰ هزار مگاوات کمبود تولید برق داریم، معضلی که در سال آینده امکان تشدید آن وجود دارد و همین مساله می تواند کار وزارت نیرو دولت سیزدهم برای تأمین برق مورد نیاز کشور را دشوار کند.
وی با اشاره به اینکه نمی توان حتی در صورت داشتن چند میلیارد دلار سرمایه، در فاصله کمتر از یک سال نیروگاه جدید تولید برق تاسیس کرد، توضیح داد: به صورت میانگین ساخت یک نیروگاه جدید و وارد کردن برق آن به شبکه بین دو تا سه سال زمان نیاز دارد و این در شرایطی است که ما تصور نماییم سرمایه کلان موردنیاز برای تاسیس این نیروگاه ها هم تأمین شده است. از طرفی هرچند نمی توان برق خانگی را قطع کرد اما باید توجه داشت که قطع کردن برق صنعت، برای کشور هزینه ای کلان دارد و تولید را با مشکل مواجه می کند.
رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران با تکیه بر این که دولت سیزدهم بمحض شروع به کار خود باید مقدمات تغییر در شرایط به وجود آمده در سالهای گذشته را در دستور کار قرار دهد، توضیح داد: یکی از اولین موضوعات بحث توجه به خواسته های سرمایه گذاران و بهبود شرایط آنهاست. آمارها می گوید که امروز حدود ۵۵ درصد از ظرفیت تولید برق کشور دیگر دولتی نیست اما در عین حال قیمت گذاری دستوری و سایر مشکلات مدیریتی سبب شده خیلی از سرمایه گذاران با دشواری مواجه شوند.
صالحی افزود: یکی از اقدامات می تواند این باشد که بخشی از ظرفیت تولیدی برق کشور در بورس انرژی عرضه شده و صنعت گران و فعالان اقتصادی بتوانند آنرا بخرند، در چنین شرایطی میتوان انتظار داشت که بخشی از فشارها بر روی سرمایه گذاران این بخش کاهش پیدا کند.
به نقل از ایشان، گام بعدی دولت رئیسی باید کوشش برای تکمیل نیروگاه های نیمه تمام کشور باشد. این نیروگاه ها که با سرمایه گذاری ریالی یا ارزی کلید خورده اند بنا به علل مختلف همچون به صرفه نبودن سرمایه گذاری یا تأمین نشدن منابع مالی به مرحله نهایی نرسیده اند و دولت بعدی می تواند با توجه ویژه به آنها، در زمانی کوتاه تر ظرفیت تولید شبکه را گسترش دهد.
رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تصریح کرد: در کنار این دو گام، باید به دو مبحث جدی اما کمتر پرداخته شده در ایران هم توجه کرد. از سویی مدیریت مصرف و اصلاح شیوه های استفاده از برق در خانه و صنعت و ادارات بسیار اهمیت دارد و از طرفی ما باید به سمت منابع تجدیدپذیر مانند خورشید حرکت نماییم که متاسفانه برای مدت طولانی نادیده گرفته شده و امروز باید به عرصه وارد شود.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، از آغاز خرداد ماه سال جاری، وزارت نیرو اعلام نمود با عنایت به اوج گیری مصرف برق در فصل گرما، تولید کشور از میزان نیاز کمتر شده و تحت تأثیر همین شرایط اعمال برخی خاموشی ها الزامی است.
هرچند در ایام گذشته سعی شده لااقل قطعی برق مسکونی متوقف شود اما به نظر می آید همچنان معضل محدود بودن ظرفیت های تولید مشکل آفرین خواهد بود.
منبع:

1400/05/04
10:38:41
5.0 / 5
181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات