در گفت و گو با متخصص فلز مطرح شد

4000 شغل در ایران نیازمند آموزش و مهارت

4000 شغل در ایران نیازمند آموزش و مهارت

متخصص فلز: به کارشناس بازار کار با اشاره به بالا بودن آمار بیکاری فارغ التحصیلان می گوید متاسفانه عرضه و تقاضا در بازار کار متعادل نیست و ظرفیت های بازار کار به اندازه کارجویان گسترش پیدا نکرده است.حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در ایران حدود چهار هزار شغل تعریف شده است که این شغل ها نیازمند آموزش و مهارت هستند ولی متاسفانه به علت نگاه سنتی و اشتباهی که در کشور وجود دارد تصور می شود که بعضی از مشاغل عادی و عمومی احتیاج به آموزش و مهارت و تخصص ندارند.

وی اضافه کرد: فردی که در یک نانوایی کار می کند یا فردی که در یک ایستگاه اتوبوس بلیت می فروشد، نیازمند شناخت دقیق از مختصات شغل، ارتباطات و رفتارهای مناسبی هستند که می تواند آن شغل را بهینه کند و کارآمدی آنرا بالا ببرد.

این کارشناس بازار کار با اشاره به اینکه باید برای خیلی از مشاغل در کشور مهارت ها و آموزش های لازم را در نظر بگیریم، تصریح کرد: شاید در چهار دهه گذشته این انتقاد به دانشگاه ها و بازار کار کشور وارد بود که بخش زیادی از افرادی که جذب بازار کار می شوند مهارت و تخصص لازم را ندارند اما خوشبختانه حالا مراکز فنی حرفه ای در کشور که وابسته به وزارت کار هستند چندین سال است فعالیت می نمایند و طی دو دهه اخیر به شکل جدی توسعه پیدا کردند.

حاج اسماعیلی افزود: برای آنکه این مشکلات را برطرف نماییم دانشکده های علمی کاربردی را اختصاصا برای سازمان های تخصصی در کشور تعریف کردیم و الان نزدیک به دو دهه است که فعالیت و نیروی مورد نیاز خویش را متناسب با شرایط خود تربیت می کنند.

این کارشناس بازار کار تصریح کرد: در حوزه آموزش عالی هم طی این سال ها تغییرات گسترده ای صورت گرفته و دانشکده هایی تاسیس شده که اختصاصاً کارآفرین آموزش می دهند و بنابراین سعی شده رشته ها متناسب با نیاز بازار کار کشور تعریف شوند.

حاج اسماعیلی اظهار داشت: هم اکنون فارغ التحصیلان کشور بالاترین نرخ بیکاری را دارند و این نشان داده است که در چند بخش هنوز مشکل اساسی داریم که اگر همزمان و به صورت همه جانبه به آن توجه و رسیدگی نشود مشکل مهارت آموزی و بیکاری فارغ التحصیلان همچنان به قوت خود باقی است و با عرضه آموزش های دانشگاهی حل نمی گردد.


وی با تکیه بر گسترش ظرفیتهای بازار کار اظهار نمود: متاسفانه به اندازه کارجویان هنوز ظرفیت های بازار کار توسعه و گسترش پیدا نکرده و عرضه و تقاضا در بازار کار متوازن نیست اما بخش اصلی بی تعادلی در بازار کار ناشی از عدم تعریف ظرفیت های لازم برای کارجویان بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که وجود سازمان آموزش فنی و حرفه ای تا چه اندازه به گسترش و نهادینه شدن فرهنگ مهارت آموزی در کشور کمک کرده است، ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: مطابق توقعی که داشتیم نتوانسته انتظارات را برآورده کند و کارآمدی لازم را داشته باشد، علتش این بوده که نوعی سیاست زدگی درحوزه برنامه ریزی کشور وجود دارد و گاها افرادی در بخشهای تخصصی کشور وارد می شوند که عموما به جریانهای سیاسی وابسته هستند و با تغییر مجلس یا دولت عوض می شوند؛ از طرفی برنامه های دراز مدت و تخصصی که مبتنی بر عواید و هدف های ملی باشد را دنبال نکرده ایم و این مساله سبب شده که استانداردهای لازم را به لحاظ فنی و تخصصی در حوزه آموزشهای مهارتی نهادینه نماییم.

به گفته این کارشناس حوزه کار، عدم تعیین برنامه های دراز مدت، عدم رعایت حرکت تدریجی آموزشی برای نهادینه شدن و عدم پیگیری استانداردها در حوزه فنی و حرفه ای در این ناکارآمدی موثر بوده است.

حاج اسماعیلی متذکر شد: یکی از انتظاراتی که داریم این است که مراکز فنی و حرفه ای وقتی مهارت آموزی می کنند نمود آنرا در بخشهای خصوصی ببینیم و شاهد کارآفرینانی باشیم که می توانند خودشان موسسات و کارگاههای گوناگونی در کشور تاسیس کنند.

به گفته وی زمانی می توانیم بهره وری نیروی کار مبتنی بر آموزش های مهارتی، توسعه مراکز فنی و حرفه ای و دانشکده هایی که این هدف را دنبال می کنند انتظار داشته باشیم که تعداد کارآفرینان ما در بازار کار کشور زیاد شود و بخشی از تولید ناخالص ملی بر اساس کارآفرینی بخش خصوصی باشد.

منبع:

1400/05/04
21:12:05
5.0 / 5
168
تگهای خبر: بازار , تخصص , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات