ایرانیها چند خانه جدید در ترکیه خریدند؟

ایرانیها چند خانه جدید در ترکیه خریدند؟

رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می گوید که با وجود تغییراتی که اقتصاد دنیا بعد از شیوع ویروس کرونا تجربه کرده، همچنان مسکن یکی از مهم ترین پیشران های اقتصاد ترکیه محسوب می شود.


جلال ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در اقتصاد ترکیه، پیمانکاران حوزه ساختمان، ارزآوران خالص به شمار می روند، برای اینکه با فروش محصولات خود به اتباع بیگانه، در سالهای گذشته توانسته اند درآمدهای ارزی مهمی را نصیب دولت ترکیه کنند.
به نقل از ایشان، با وجود مشکلاتی که اقتصاد ترکیه در ماه های گذشته و تحت تأثیر انتشار کرونا با آن مواجه بود، بخش مسکن توانسته حرکت رو به جلو خویش را از سر بگیرد تا نیمه سالجاری میلادی، فروش مسکن به خارجی ها ۴۴ درصد افزوده شده است.
رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه با اشاره به اینکه بانکهای این کشور برای افزایش توان خرید، نرخ بهره وام مسکن را کاهش داده اند، اظهار نمود: همین سیاست های حمایتی سبب شده که تنها در یک ماه، ۱۳۴ هزار واحد مسکونی در ترکیه به فروش برود که از این تعداد، ۶۸۳ واحد سهم ایرانیان بوده است.
ابراهیمی ضمن اشاره به تداوم روند افزایشی قیمت مسکن ترکیه در ماه های گذشته، توضیح داد: براوردها نشان داده است در یک ماه گذشته، میانگین قیمت خانه در ترکیه ۳.۹ درصد افزایش پیدا کرده و نرخ واقعی سالانه نیز بیشتر از ۱۰ درصد رشد کرده است.
وی افزود: در بین شهرهای اصلی، بالاترین رشد قیمت مسکن در یک ماه گذشته به آنکارا با ۴.۳ درصد اختصاص دارد و بعد از آن ازمیر با ۳.۶ و استانبول با ۲.۸ درصد قرار گرفته اند. در روند یک ساله نیز قیمت خانه در ازمیر حدودا ۳۰ درصد، استانبول ۲۷ و آنکارا ۲۶ درصد افزایش پیدا کرده است.
رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه درباره جزئیات آمارهای بازار مسکن ترکیه در ماه های گذشته نیز اظهار داشت: فروش مسکن در مقایسه با ماه قبل دو برابر شده و در ماه ژوئن به ۱۳۴ هزار و ۷۳۱ واحد رسیده است که یکی از علت های آن کاهش نرخ بهره بانکی برای خرید مسکن از جانب بانکهای دولتی است و استانبول با ۲۵۸۳۳ واحد بیشترین سهم در فروش و آنکارا با ۱۳ هزار در مرحله دوم است.
ابراهیمی اضافه کرد: در بین کشورهای خارجی عراقی ها با خرید ۷۷۳ واحد خانه در ماه گذشته اصلی ترین مشتریان خارجی خانه در ترکیه بوده اند و ایران با ۶۸۳ واحد در رده بعدی قرار دارد. شهروندان روسیه، افغانستان و آلمان نیز در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، ترکیه در سالهای گذشته به مقصد تجاری و سرمایه گذاری خیلی از ایرانیان بدل شده و ازاین رو شهروندان ایران در سالهای گذشته یکی از اصلی ترین مشتریان خانه در ترکیه بوده اند.
قبل از شیوع ویروس کرونا، ترکیه مقصد مسافرتی خیلی از شهروندان ایران نیز به شمار می رفت اما در ماه های گذشته تعداد این مسافران به شکلی جدی کاهش پیدا کرده است.1400/05/12
23:39:48
5.0 / 5
163
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات