کاهش خوشبینی به اقتصاد آمریکا به بازار بورس کشید

کاهش خوشبینی به اقتصاد آمریکا به بازار بورس کشید

به گزارش متخصص فلز بیشتر شاخصهای مهم بورسی وال استریت ریزش کردند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از بلومبرگ، در هشداری آشکار برای اقتصاد آمریکا، شاخص خوشبینی به اقتصاد این کشور تا آخر ماه جولای به ۵۳.۶ واحد رسیده که این رقم ۰.۷ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. با عنایت به این روند انتظار می رود ورود جریان سرمایه های جدید به بخش های مختلف اقتصادی آمریکا کندتر شده و دولت مجبور شود به صورت مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در مجلس سنا بزودی شروع می شود.
رشد اقتصادی کشورها درحال بازگشت به محدوده مثبت است: مرکز آمار آلمان اعلام نمود بزرگ ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ به میزان ۱.۵ درصد رشد کرده که این رشد، اولین رشد مثبت فصلی یک سال گذشته این کشور به حساب می آید. مرکز آمار فرانسه هم اعلام نمود در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱، متوسط رشد اقتصادی این کشور ۰.۹ درصد اندازه گیری شده است که ۱.۱ درصد بیشتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است.
رشد ضعیف تر از حد انتظار بخش تولید آمریکا، نگرانی ها از طولانی تر شدن احیای اقتصاد را افزایش داده است. شاخص تولید تا آخر ماه جولای با ۱.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل رقم ۵۹.۵ واحدی را به ثبت رساند. از طرفی نیل کاشکاری- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در مینیاپولیس- گفته است گونه دلتا کرونا می تواند بخشی از جمعیت در جستجوی کار را از بازار کار دور نگه دارد که این مسئله می تواند احیای اقتصادی را با تاخیر مواجه کند.
طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۲.۰ درصد و ۱.۹ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۲.۳ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۲.۰ درصد افزوده شده است. رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به مارس در منطقه یورو به صورت متوسط ۱۳.۷ درصد ودر اتحادیه اروپا به صورت متوسط ۱۳.۲ درصد بوده است.
کسری حساب تجاری آمریکا در ششمین ماه سال بیشتر از پیش افزایش پیدا کرده و از رقم ۹۱ میلیارد دلار هم عبور کرده است. به مانند ماه های قبل، چین بزرگ ترین صادرکننده به آمریکا بوده و بیشترین مازاد حساب تجاری را با این کشور داشته است. رسیدن واردات بزرگ ترین اقتصاد جهان به رکورد ۲۳۶.۷ میلیارد دلاری می تواند نویدبخش احیای طرف تقاضا باشد. در طرف صادرات هم آمریکا طی این ماه در مجموع حدود ۱۴۵.۶ میلیارد دلار به دیگر کشورها کالا و خدمات صادر کرده است.
همان گونه که انتظار می رفت، بانک مرکزی آمریکا در نشست اخیر خود بار دیگر نرخ بهره را در سطح کنونی حفظ کرد. این نهاد ضمن اشاره به احیای تدریجی اقتصاد اعلام نمود با وجود افزایش شمار مبتلایان به گونه جدید کرونا، چشم انداز اقتصادی بهتر از قبل است. جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- هم با بعید دانستن افزایش نرخ بهره در کوتاه مدت اظهار داشت: رویکرد ما همواره این بوده است که تا جای ممکن با شفافیت عمل نماییم. هنوز کاملا روزهای بد را پشت سر نگذاشته ایم.
صندوق بین المللی پول در گزارش تازه ای اعلام نمود تسریع در روند واکسیناسیون کشورها، بهترین خبر هم اکنون برای اقتصاد جهانی به حساب می آید. این نهاد، برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی جهان امسال را ۶.۰ درصد پیش بینی نمود که البته این رقم، سال آینده به ۴.۹ درصد کاهش پیدا خواهد نمود. بدین ترتیب، اقتصاد جهانی سال جاری حدودا از رکود کرونایی خارج و احیا خواهد شد. این نهاد رشد اقتصادی سال جاری آمریکا و چین را به ترتیب ۷.۰ و ۸.۱ درصد پیشبینی کرده است.
نگرانی از تورم و کاسته شدن رشد اقتصادی در نتیجه کرونا کماکان تا حد زیادی روی انگیزه معامله گران برای ورود سرمایه های جدید به بازار تأثیر گذاشته است. از طرفی اختلاف نظر بین سیاست گذاران بر سر زمان مناسب برای آخر دادن به سیاست های حمایتی فعلی بالا گرفته و در حالیکه برخی خواستار ادامه رویکرد فعلی برای چند ماه دیگر هستند، بقیه با نگرانی از سخت تر شدن کنترل تورم معتقدند باید به آهسته تر شدن سرعت رشد اقتصادی و طولانی تر شدن احیا رضایت داد.
تابحال بیشتر از ۲۰۰ میلیون و ۶۷۲ هزار و ۶۲۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۲۶۵ هزار و ۸۲۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۳۰ هزار و ۵۸۲ نفر، برزیل با ۵۵۸ هزار و ۵۹۷ نفر، هند با ۴۲۶ هزار و ۳۱۹ نفر، مکزیک با ۲۴۱ هزار و ۹۳۶ نفر و پرو با ۱۹۶ هزار و ۵۹۸ نفر بوده است.
دیوید اسپیکا - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه گاید استون کپیتال - اظهار داشت: به صورت کلی، تمایل معامله گران به فروش سهام خود با بهبود چشم انداز اقتصادی خیلی کمتر از قبل شده است. با این وجود ریسک های زیادی وجود دارد که می تواند روند را به صورت کامل معکوس کند: گونه دلتا ویروس کرونا هم با عنایت به قدرت سرایت بالایش به یک نگرانی مهم تبدیل گشته است. ما نگرانی های تورمی و احتمال افزایش تنش ها بین چین و آمریکا را هم کماکان داریم.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۸۴۸.۳۰ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۳ درصد ریزش تا سطح ۴۴۱۱.۸۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۵ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۷۹۸.۳۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۲۳.۸۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۸۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۶۹۲.۱۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۳۳ درصدی در سطح ۶۷۴۶.۲۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۲۲ درصد بالا رفت و به ۸۷۹۲.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۲۱ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۵۴۸.۰۸ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۸۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۴۶۶.۵۵ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۷۸.۸۴ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳۸ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۵۰۳.۸۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۲.۵ درصد کاهش به ۶۸.۰۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱.۸۷ درصدی به ازای ۷۰.۳۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۰۶ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۱۰.۹۳ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۱۴ درصدی به ازای ۲۵.۴۶ دلار مبادله شد.1400/05/14
11:20:50
5.0 / 5
178
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات