رییس اتحادیه املاك:

زورشان به ما رسید و گرانی مسکن را گردن ما انداختند!

زورشان به ما رسید و گرانی مسکن را گردن ما انداختند!

به گزارش متخصص فلز رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه در پنج ماه اخیر معاملات ملک در کل کشور ۴۰ درصد کاهش یافته است اظهار داشت: هیچ یک از حوزه های اثرگذار بر قیمت مسکن شامل نوسانات اقتصاد کلان، ساخت وساز و برنامه ریزی در اختیار ما نیست اما چون بخش خصوصی هستیم و زورشان به ما رسید کم کاری خودشان را گردن ما انداختند و گفتند مشاوران عامل گرانی مسکن هستند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، مصطفی قلی خسروی، امروز در نشست خبری به مناسبت روز خبرنگار اظهار نمود: گاها به من زنگ می زنند و می گویند چرا خانه اینقدر گران شده است؛ در حالیکه این مسئله به من ارتباطی ندارم. مطابق قانون نظام صنفی وظایف من رسیدگی و ارتقای صنف مشاوران املاک است. با تخلفات هم برخورد می نماییم و به اذعان اداره املاک، بیشترین آمار پلمپ دفاتر را داریم. هیچ موضوعی شامل نوسانات اقتصاد کلان، ساخت وساز و برنامه ریزی در حوزه مسکن در اختیار من نیست. البته ما در ماههای اخیر گفتیم قیمت خانه ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین می آید که همین اتفاق هم افتاد.

همانطور که آمریکا باید از منطقه برود بانکها هم باید از بخش مسکن بروند
وی ادامه داد: بانک مرکزی با ارائه آمار، بازار مسکن را متشنج می کند. به عقیده من همانطور که باید پای آمریکا از منطقه کوتاه شود، بانکها هم باید از بخش مسکن بروند تا این حوزه به آرامش برسد. بانک مرکزی اوایل سال ۹۹ اعلام نمود خانه ۴۸ درصد گران شده، همان موقع من از همکاران خود در کف بازار پرسیدم که گفتند قیمتها ۱۰ تا ۱۵ درصد بالا رفته است. اما وقتی بانک مرکزی گفت ۴۸ درصد، انتهای سال با رشد بالای ۹۰ درصد مواجه شدیم.
خسروی در واکنش به این مورد که بانک مرکزی آمار خویش را از سامانه املاک و مستغلات دریافت می کند اظهار داشت: سامانه املاک و مستغلات که کد رهگیری صادر می کند الان در اختیار اتاق اصناف ایران است و اتاق با بانک مرکزی در ارتباط می باشد ولی ۶۰ درصد معاملات در این سامانه ثبت می شود و آنها بر این اساس قیمتها را حدس می زنند و اطلاعاتی را ارائه می دهند که سبب تنش بازار می شود. از سوی دیگر متاسفانه وزارت راه و شهرسازی دولتهای یازدهم و دوازدهم اقدام چندانی برای ساخت و ساز انجام ندادند، بعد تلاش کردند گرانی را به گردن این و آن بیندازند.

می گفتیم چرا ساخت و ساز نمی کنید؟ می گفتند داریم جاده و تونل می سازیم
رئیس اتحادیه مشاوران املاک، انتزاع وزارت راه و شهرسازی و ورود وزارت دفاع به بحث صنعتی سازی را دو اقدام ثمربخش دانست و اظهار داشت: این که مجلس بحث جدا شدن حوزه حمل و نقل از مسکن را دنبال می کند به نفع مردم است. این چند سال وقتی به مسؤلان می گفتیم چرا ساخت و ساز نمی کنید پاسخ می دادند که ما داریم جاده، تونل و پل می سازیم.
خسروی همینطور درباره قرار گرفتن اتحادیه املاک تحت نظر وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی این پیشنهاد را داد و ما موافق این مورد هستیم؛ چون که در این صورت به کانون تبدیل می شویم و صنف ما ارتقا پیدا می کند. در این خصوص دستورالعمل کانون مشاوران املاک را نوشتیم اما هیچ اقدامی در این خصوص انجام ندادند. هم اکنون ۲۰ درصد درآمد اتحادیه ها به اتاق اصناف اختصاص پیدا می کند که با این مبالغ می شود یک وزارت خانه ایجاد کرد.
در این خصوص سعید لطفی ـ عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک اظهار داشت: درآمد سالیانه اتحادیه املاک حدود ۶ میلیارد تومان است که حدود ۱.۲ میلیارد تومان آن به اتاق اصناف می رسد.
در ادامه، مصطفی قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ با انتقاد از نداشتن اختیارات لازم برای برخورد با تخلفات اظهار نمود: تنبیهاتی که قانون نظام صنفی برای ما تعیین کرده بسیار ضعیف است. اگر یک بلورفروش، یک دست لیوان شکسته به مردم بفروش مغازه اش یک هفته پلمپ می شود. برای اعضای ما هم که مهم ترین دارایی خانوارها یعنی مسکن را معامله می کنند یک هفته پلپ در نظر گرفته اند؛ در صورتیکه اگر مشاور املاک، اشتباهی مرتکب شد باید اشتباه آخرش باشد و برای همیشه از فعالیت منع شود. اگر تبدیل به کانون شویم با عنایت به تجربه ۲۷ ساله من در اتحادیه املاک، دستورالعملهای بازدارنده را اجرایی خواهیم کرد.

آمارهای غیررسمی از رشد ۵۰ درصدی اجاره بها حکایت دارد
خسروی همینطور درباره میزان افزایش نرخ اجاره اظهار داشت: ستاد کرونا میزان مجاز افزایش اجاره بها را ۲۵ درصد اعلام نمود. اما هرگونه نرخ گذاری در بازار مسکن سبب نابسامانی می شود. گفتند اجاره بها بیشتر از ۲۵ درصد بالا نرود اما گزارشهای ما از رشد حدود ۵۰ درصدی نرخها حکایت دارد. وقتی لبنیات و گوشت و شکر گران می شود و شما نرخ اجاره را پایین تر از تورم ۴۴ درصد تعیین می کنید معلوم است که بازار به هم می ریزد.
وی ضمن اشاره به کاهش نرخ کمیسیون مشاوران املاک از نیم درصد به ۲۵ صدم درصد بیان نمود: وزارت راه و شهرسازی به دولت گفت علت افزایش قیمت مسکن کمیسیون مشاوران املاک است. بعد حق الزحمه همکاران ما را نصف کردند. یعنی تدبیرشان این بود که مشاوران، قانون را دور بزنند. ما باید حق و حقوق هر صنفی را مطابق زحماتشان بدهیم تا از بروز تخلفات جلوگیری شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: از زمان وزارت آقایان سعیدی کیا، نیکزاد، آخوندی و اسلامی همواره تلاش کردیم با وزرا در ارتباط باشیم که اگر حرف خوبی می زنند از آنها حمایت نماییم. ولی متاسفانه از زمانی که آقایان آمدند به صورت کلی با اتحادیه قطع رابطه کردند. این که می گویند مشاوران املاک سبب گرانی مسکن می شوند به درد انتخابات می خورد، به درد مردم نمی خورد. این را سالیان سال گفته اید چه دردی را دوا کرده است؟ من چون بخش خصوصی هستم و پشتیبان ندارم هرکس پیدا می شود یک پس گردنی به ما می زند!
خسروی تنها راهکار ایجاد تعادل در بازار مسکن را افزایش ساخت وساز دانست و اظهار داشت: این که وزارت دفاع به بحث صنعتی سازی ورود کرده و گفته که ۱۲ طبقه را در شش ماه می سازیم خیلی خوب است. اگر این اقدام صورت گیرد می توانیم کسری پنج میلیون مسکن را ظرف یک سال پر نماییم. وقتی خانه ایجاد می شود به ما می سپارند که بفروشیم. نخستین حرفی که مشاور املاک به فروشنده می زند این است که آیا کمتر می فروشی؟ چونکه مشاور املاک می خواهد معامله شود تا به کمیسیون برسد. اما متاسفانه بازار در دست بانکها است و تلاش می کنند با ارائه آمار، قیمتها را بالا برند.

کاهش ۴۰ و ۵۶ درصدی معاملات در کشور و تهران
وی درباره آمار معاملات مسکن امسال اظهار داشت: از آغاز فروردین تا ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ تعداد مبایعه نامه ها (قراردادهای خرید و فروش) ملک ۱۷۷ هزار و ۲۷۲ فقره و تعداد اجاره نامه ها ۳۶۴ هزار و ۸۹۰ فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۴۰ درصد کاهش و ۳۱ درصد افزایش نشان داده است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک همینطور ضمن اشاره به رکود بازار مسکن در شهر تهران خبر داد: از یکم فروردین ماه تا ۱۶ مردادماه ۱۴۰۰ تعداد ۲۴ هزار و ۴۴۳ مبایعه نامه در تهران به امضا رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۶ درصد کاهش یافته است. در مدت مذکور ۸۰ هزار و ۴۵۲ قرارداد اجاره منعقد شده که از افزایش ۲۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ حکایت دارد.
خسروی در ابتدای این نشست ضمن تبریک ۱۷ مردادماه روز خبرنگار اظهار داشت: خبرنگاران افرادی صادق، باهوش و دوراندیش هستند که رسالتشان آگاهی بخشی و شفاف سازی است. جا دارد از تلاشهایی که در عرصه اطلاع رسانی، کمک به پیشرفت کشور و بهبود زندگی مردم انجام می دهید تشکر می کنم.
منبع:

1400/05/17
18:08:57
5.0 / 5
176
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , حقوق , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات