عضو شورای عالی بورس:

انتصاب رئیس سازمان بورس کاملا قانونی بوده است

انتصاب رئیس سازمان بورس کاملا قانونی بوده است

عضو شورایعالی بورس بر قانونی بودن روند انتخاب دهقان دهنوی به ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار از جانب این شورایعالی تاکید کرد.به گزارش متخصص فلز به نقل از بازار سرمایه، رحمت الله صادقیان اظهار داشت: محمد علی دهقان دهنوی، کارمند دولت نبوده و از سمت های دولتی استعفا داده است.
وی اضافه کرد: دهقان دهنوی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی است که مطابق با استعلامی که در سال ۱۳۸۵ از اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است، آن اداره کل اعلام داشته، سمت های آموزشی در دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی از حکم ممنوعیت مبحث اصل ۱۴۱ قانون اساسی و قانون ممنوعیت تصدی بیشتر از یک شغل مستثنی است و اعضای هیئت علمی می توانند عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار باشند.
صادقیان در ادامه ضمن اشاره به طرح مبحث عدم رعایت ماده ۶ قانون بازار اوراق بهادار در مورد تعیین رئیس سازمان توسط هیأت مدیره خاطرنشان کرد: در این مورد هم هیچ تخلفی صورت نگرفته است. آقای دهقان دهنوی با مصوبه شورایعالی بورس بعنوان عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار منصوب شدند و سپس هیأت مدیره سازمان در همان روز با تشکیل جلسه ایشان را به ریاست سازمان برگزید.
وی اضافه کرد: این رویه درباره رﺅسای پیشین سازمان هم به همین ترتیب بوده و هیچ گونه تخلف قانونی رخ نداده است.
عضو شورایعالی بورس خاطرنشان کرد: در بخش دیگری از گزارش کمیسیون اقتصادی عنوان شده که تشریفات قانونی در نحوه دعوت و تشکیل جلسات رسمی شورایعالی بورس و اوراق بهادار، اعمال نشده و این مورد منجر به ممانعت از اعمال نظارت مجلس شورای اسلامی بر اجرای قانون شده است. این در شرایطی است که متعاقب استعفای رئیس پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار و شرایط خاص آن روزها در بازار سرمایه که همگان آنرا به یاد دارند، اتخاذ تصمیم برای اداره این نهاد می بایست در چارچوب شرایط اضطراری انجام می شد.
وی افزود: در شرایطی که مردم از وضعیت ناراضی بوده و مبادرت به اعتراضات مختلف می کردند و از دیگر سو، نهادهای نظارتی نظیر شورایعالی امنیت ملی و سازمان بازرسی کل کشور نسبت به برخی موارد تذکراتی داده بودند و نمایندگان مجلس هم مکرراً در نطق های خود خواستار ساماندهی به شرایط بازار سرمایه بودند، مخاطراتی در مورد اطاله انتخاب رئیس سازمان بورس وجود داشت.
صادقیان اضافه کرد: در چنین شرایطی سرعت عمل کاملاً ضروری بوده و اگر نهایی شدن انتصاب رئیس سازمان بورس به تعویق می افتاد کاملاً محتمل بود که نهادهای مختلف خصوصاً مجلس شورای اسلامی آنرا نوعی کوتاهی و اطاله و بی توجهی به شرایط آن مقطع کشور و ترک فعل نسبت به انجام وظایف قانونی تلقی کنند.
وی خاطرنشان کرد: مسأله ای که در این گزارش وجود دارد آن است که برخلاف رویه مجلس، این گزارش بدون دعوت از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان بورس یا نماینده آنها جهت پاسخ به ادعاهای مطرح شده تنظیم شده که در نتیجه شاهد تدوین گزارشی فاقد مبنای تخصصی و بدون دقت لازم در تنظیم و عرضه آن هستیم.
صادقیان اضافه کرد: بعلاوه مطابق ماده مورد استناد نمایندگان محترم، گزارش مجلس باید محدود به رئیس جمهور، وزیر و مسؤلان دستگاههای زیرمجموعه آنان باشد. این در شرایطی است که این گزارش فراتر از اختیارات رفته و درباره اعضای شورایعالی بورس، رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان ادعای تخلف کرده است.
به گفته وی مطابق با قانون بازار اوراق بهادار، شورایعالی بورس زیرمجموعه وزارت اقتصاد محسوب نمی گردد و رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان هم زیرمجموعه وزارت اقتصاد نبوده و از نظر حقوقی دارای شخصیت مستقل هستند.
عضو شورایعالی بورس افزود: نظارت بر روندهای مختلف اجرایی در کشور حق مسلم مجلس است اما متأسفانه گزارش های اشتباه این چنینی باعث ایجاد هراس در بازار سرمایه می شود و این تصور را به وجود می آورد که این بازار، انضباط اداری مناسب را نداشته و انتصابات و اقدامات در آن بر اساس دلخواه اشخاص صورت می گیرد. عرضه این تصویر به جامعه منجر به کاهش اعتماد به بازار سرمایه و گریز سرمایه ها از این بازار شفاف می شود و این کاهش اعتماد، موضوعی نیست که به یک دوره خاص برگردد بلکه اثرات آن فراگیر خواهد بود و ضربه آن به رویکرد اقتصاد مقاومتی خواهد بود.


منبع:

1400/05/21
11:42:32
5.0 / 5
179
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات