مشوق های جدید صادراتی در راه است؟

مشوق های جدید صادراتی در راه است؟

به گزارش متخصص فلز هر چند هنوز تکلیف وزارت صمت در دولت سیزدهم نهایی نشده است اما به نظر می آید دولت رئیسی در سال اول فعالیت خود باید طرح هایی را که در دولت دوازدهم نهایی شده را به اجرای نهایی برساند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، هرچند در سالهای گذشته، بسته پشتیبانی از صادرات از جانب دولت ابلاغ گردیده و بخشی از آن هم به مرحله اجرا رسیده اما همچنان صادرکنندگان معتقدند مقدمه لازم برای اجرای حداکثری آن فراهم نیست و دستگاههای مجری باید راهی برای آن پیدا کنند.
محمد لاهوتی – رئیس کنفدراسیون صادرات ایران – در گفت و گو با ایسنا می گوید آنچه که از بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی به صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانکی آن مربوط است تا حد زیادی اجرایی شده و برخی از شرکتهای صادرکننده از مواهب آن بهره مند شده اند.
به قول او، در بخش در ارتباط با بودجه سالانه اما عملکرد بسیار محدود بوده و به صورت میانگین کمتر از پنج درصد تسهیلات پیشبینی شده در این بخش اجرایی می شوند. ازاین رو باید طوری برنامه ریزی کرد که وقتی صحبت از پشتیبانی از صادرکنندگان می شود، لااقل در عرصه عمل کار به صورت کامل اجرایی شود.
به دنبال مطرح شده این انتفادات، حالا سازمان توسعه تجارت خبر از آن داده که تلاش می شود با استفاده از حداکثر ظرفیت، پشتیبانی از صادرکنندگان به مرحله اجرا برسد.
دبیر کارگروه مشوق های صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به ابلاغ بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و همینطور ابلاغ دستورالعمل مربوطه توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در بسته پشتیبانی از صادرات غیر نفتی ۹۶۰ میلیارد تومان جهت حمایت و تشویق صادرکنندگان در نظرگرفته شده است که پیگیری ها جهت تخصیص تمام یا بخشی از این بودجه در حال انجام می باشد.
احسان قمری با ابراز امیدواری از این که پرداخت مشوق ها همانند سال قبل هدفمند صورت بگیرد، اظهار نمود: پارسال حدود ۱۷میلیارد تومان معادل ۵۰ درصد مشوق های صادراتی تخصیصی جهت پرداخت کمک سود تسهیلات صادراتی در نظر گرفته شد که بر این اساس بیشتر از ۴۰۰۰میلیارد تومان از تسهیلات دریافتی توسط صادرکنندگان زیر پوشش کمک سود تسهیلات قرار گرفته و این دسته از صادرکنندگان بر مبنای گروه های کالایی و خدماتی صادراتی خود مشمول دریافت میانگین ۴ واحد درصد بعنوان کمک سود شدند.
وی ادامه داد: با تمهیدات اندیشیده شده حدود ۲۰۰صادرکننده مشمول دریافت این مشوق ها شده اند و کلیه متقاضیان حائز شرایط از این حمایت ها بهره برده اند.
دبیر کارگروه مشوق های صادراتی افزود: در سالجاری هم بیشتر از ۵۰ درصد مشوق های صادراتی جهت پرداخت کمک سود در نظر گرفته شده است و این امیدواری وجود دارد با تخصیص این بخش از مشوق ها شاهد کاهش هزینه های صادرکنندگان و افزایش رقابت پذیری در بازارهای هدف باشیم.1400/05/26
16:21:14
5.0 / 5
202
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات