سپرده گذاری 62 هزار میلیارد تومانی منابع ارزی در بانک ها

سپرده گذاری 62 هزار میلیارد تومانی منابع ارزی در بانک ها

میزان سپرده گذاری منابع ریالی صندوق توسعه ملی در بانکها به بیشتر از ۶۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، گرچه عمده تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به صورت ارزی پرداخت می شود اما بخشی از آن با تبدیل ارز به ریال صورت می گیرد.
بررسی آخرین وضعیت عملکرد صندوق توسعه ملی از آغاز تاسیس تابحال نشان داده است که در حوزه تسهیلات ریالی تا آخر سال ۱۳۹۳، حدود ۲۱.۱ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق در چارچوب قراردادهای عاملیت ریالی با بانک های عامل منعقد شده است.
از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ از محل این نوع قراردادها ۱۱.۸ هزار میلیارد تومان به بیشتر از ۱۳ هزار طرح معرفی شده از جانب بانکها اختصاص و به حساب آنها واریز شده است.
اما از سال ۱۳۹۴ تابحال صندوق توسعه ملی برای سپرده گذاری ریالی اقدام نمود که در بانکهای خصوصی، دولتی و موسسات مالی بوده است، در همین راستا تا آخر سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۶۲.۵ هزار میلیارد تومان از محل تسعیر منابع ارزی صندوق به بانکها و موسسات سپرده پذیر برای انجام تکالیف تخصیص داده شده است.
از مبلغ سپرده گذاری شده، ۵۲.۸ میلیارد تومان یعنی حدود ۸۴ درصد در ارتباط با اجرای قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همینطور قانون بودجه است.
حدود ۹.۷ هزار میلیارد تومان هم (معادل ۱۶ درصد) به اجرای قانون پشتیبانی از توسعه و ابجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری اختصاص پیدا کرده است.
صندوق توسعه ملی از سال ۱۳۹۰ تاسیس و بر مبنای قانون برنامه پنج ساله توسعه، سالانه سهمی از درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز و فرآورده های آن جهت ذخیره ای برای نسل آینده و همینطور بکارگیری در جهت توسعه کشور در آن ذخیره و بر مبنای ضوابط تعیین شده در جهت تأمین مالی طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری در چارچوب تسهیلات ارزی و ریالی در اختیار بخش های مختلف قرار می گیرد.
منبع:

1400/05/29
14:08:37
5.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات