وزیر نیرو:

مسئله آب آشامیدنی و کشاورزی در خوزستان پیچیده است

مسئله آب آشامیدنی و کشاورزی در خوزستان پیچیده است

به گزارش متخصص فلز خوزستان وزیر نیرو با اشاره به اینکه در مورد آب آشامیدنی و کشاورزی در استان خوزستان مسئله کمی پیچیده است، اظهار داشت: حالا آب از راه طرح آبرسانی غدیر به ۱۸ شهر استان خوزستان رسیده است اما کیفیت آب بخصوص در سالهای کم بارش مناسب نمی باشد ازاین رو پیشبینی شده بود منبع و مخزن آب به سد دز تغییر پیدا کند.علی اکبر محرابیان امروز، پنجم شهریورماه در جریان سفر به خوزستان با تبریک هفته دولت اظهار نمود: امروز در نخستین سفر رئیس جمهور به خوزستان به همراه بعضی از اعضای هیات دولت، از نزدیک از اجرای برخی طرح های آب و فاضلاب به خوزستان بازدید کردیم.

به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: در سالهای قبل سرمایه گذاری های زیادی در حوزه آب و فاضلاب خوزستان انجام شده است ولیکن مردم قهرمان این استان، گلایه های بحقی در این دو حوزه دارند.

وزیر نیرو اظهار داشت: علت اصلی گلایه مردم این است که خیلی از طرح های آب و فاضلاب تکمیل نشده اند و مردم نمی توانند به صورت کامل از مزایای این طرح ها استفاده کنند.

وی با اعلان اینکه مبحث فاضلاب که مبحث مشترک اغلب شهرهای استان خوزستان است، اضافه کرد: باتوجه به سطح بالای آب در این شهرها، دفع فاضلاب به خوبی صورت نمی گیرد ازاین رو باید در تمام شهرها، تصفیه خانه های مدرن و به روز به همراه شبکه های دفع آب داشته باشیم.

محرابیان اظهار داشت: در سالهای قبل در اهواز در شرق کارون، تصفیه خانه ای با سرمایه گذاری سنگین اجرا شده اما شبکه دفع فاضلاب به صورت کامل اجرایی نشده است و در مراحل ابتدایی قرار دارد. در بازدید امروز رئیس جمهور از این طرح، مشاهده شد که سرعت و پیشرقت کار کند است که مقرر شد منابع لازم زودتر تزریق شود تا این کار با سرعت انجام و مدت اجرا حداقل ۵۰ درصد کم شود. در این راستا کارگاه های گوناگونی در اهواز ایجاد خواهد شد تا سیستم فاضلاب سریع تر بهره برداری شود و فاضلاب شهر توسط این شبکه به تصفیه خانه برسد.

وی بیان کرد: در مورد آب آشامیدنی و کشاورزی مسئله کمی پیچیده تر است. حالا سه طرح بزرگ آب در خوزستان داریم. طرح غدیر که آب آشامیدنی و گاها کشاورزی ۲۶ شهر استان خوزستان را زیر پوشش قرار می دهد و فاز اول این طرح برای تأمین آب از سد کرخه انجام شده است. حالا آب از راه طرح آبرسانی غدیر به ۱۸ شهر استان خوزستان رسیده است اما کیفیت آب بخصوص در سالهای کم بارش مناسب نمی باشد ازاین رو پیشبینی شده بود منبع و مخزن آب به سد دز تغییر پیدا کند.

وزیر نیرو اضافه کرد: هم اکنون طرح آبرسانی غدیر حدودا متوقف است و بر مبنای بازدید و بررسی های انجام شده، مقرر شده است با روش میانبر هر چه سریع تر آب باکیفیت دز را به ایستگاه پمپاژ ام الدبس برسانیم و آب را وارد شبکه نماییم.

وی اظهار داشت: دو شبکه آبرسانی دیگر هم در شمال شرق و جنوب شرق داریم که امیدواریم سرعت بیشتر پیدا کنند و هر چه سریع تر شاهد رفع مشکلات مردم در زمینه آب و فاضلاب باشیم.

منبع:

1400/06/05
23:46:24
5.0 / 5
143
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات