كاهش تولید بادام در چهارمحال و بختیاری؛

تلخکامی باغداران از سرمازدگی

تلخکامی باغداران از سرمازدگی

چهارمحال و بختیاری با بیش از 17 هزار هکتار سطح زیر کشت بعنوان قطب تولید بادام در کشور شمرده می شود که امسال سرمازدگی بهاره باغات بادام سبب کاهش تولید این محصول شده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: طی هفته های گذشته برداشت محصول بادام در استان چهارمحال و بختیاری آغازشده و در حال انجام می باشد اما تلخی کاهش تولید بادام به سبب سرمازدگی کام باغداران این استان را تلخ کرده است.
طی چند سال اخیر کاهش دما در فصل بهار سبب سرمازدگی باغات شده و میزان تولید محصولات باغی و کشاورزی را تحت تأثیر قرار داده و تبعات اقتصادی بسیاری را برای تولیدکنندگان به دنبال داشته است.
بادام به سبب دارا بودن تمام ویتامین ها، ریبوفلاوین، نیاسین و کولین بعنوان یکی از اقلام آجیل پرمصرف شمرده می شود که صادرات بالایی به کشورهای هند، امارات و کویت دارد.
فروش و صادرات بادام خام
حضور دلالان یکی دیگر از چالش های صادرات بادام است که با قیمت پایین این محصول را از باغداران خریداری و با قیمت بالا به دیگر کشورها صادر می کنند صادرات بادام بعنوان محصول غیرنفتی، ارزآوری فراوانی را برای کشور به همراه دارد، اما نکته اصلی صادرات بادام در استان چهارمحال و بختیاری فروش این محصول بصورت خام است، درحالی که با تکمیل زنجیره تولید و عرضه در این استان و تولید محصولات فرآوری شده از بادام می توان ارزش ریالی صادرات را افزایش داد.
حضور دلالان یکی دیگر از چالش های صادرات بادام است که با قیمت پایین این محصول را از باغداران خریداری و با قیمت بالا به دیگر کشورها صادر می کنند، این مساله سبب می شود سود حاصل از دست رنج باغداران به جیب دلالان برود.
محمد حیدری یکی از باغداران چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به سرمازدگی باغات بادام، اظهار نمود: تنها راه درآمد خیلی از مردم شهرستان های بن و سامان باغداری است که با سرمازدگی بهاره این باغداران کاهش درآمد فراوانی را دارند.

وی با اعلان اینکه روش های مقابله با سرمازدگی به صرفه نیست، عنوان کرد: روشن کردن آتش و ایجاد مه دود ازجمله روش های مقابله با سرمازدگی است.
حیدری اضافه کرد: کوچک ترین سهل انگاری در روشن کردن آتش برای مقابله با سرمازدگی سبب آتش گرفتن نهال و درختان در باغات می شود.
کاهش ۴۰ درصد تولید بادام
رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه به سبب سرمازدگی های بهاره تولید بادام در چهارمحال و بختیاری ۴۰ درصد کاهش یافته است، اظهار نمود: هرساله ۲۴ هزار تن بادام در استان تولید می شود که امسال این میزان به ۱۸ هزار تن کاهش یافته است.
عطاالله ابراهیمی با اعلان اینکه بیش از ۱۷ هزار هکتار باغ بادام در استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد، عنوان کرد: از این مقدار ۱۶ هزار هکتار بصورت آبی و هزار هکتار به شکل دیم کشت می شود.

وی با اشاره به صادرات بادام به کشورهای هند، امارات، کویت و ترکیه، اظهار داشت: مامایی، ربیع، سفیده، شاهرودی و سنگی ارقام بادام های تولیدی در استان هستند که مامایی و ربیع بیشترین و کم ترین تولید بادام را به خود اختصاص داده اند.
پوشش بیمه ای ۱۴ هزار هکتار از باغات
این اظهارات در حالی است که مسئولان حوزه بیمه محصولات کشاورزی می گویند: باتوجه به شرایط اقلیمی و محیطی استان چهارمحال و بختیاری هرساله خسارات مختلفی به بخش کشاورزی ازجمله باغی، زراعی، دامی و منابع طبیعی وارد می شود.
در حال حاضر ۱۵۰ نوع محصول زراعی، باغی، طیور، آبزیان و گلخانه ها تحت پوشش بیمه قرار دارند و امسال محصول ۱۵ هزار هکتار از باغات این استان تحت پوشش بیمه قرارگرفته است.
در حالی بیمه مهم ترین اهرم مدیریت ریسک در بخش کشاورزی است که طبق پیش بینی های انجام گرفته درباب میزان خسارات وارده به بخش کشاورزی به سبب وقوع پدیده خشک سالی و سرمازدگی در چهارمحال و بختیاری بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان بیمه گذار باید پرداخت گردد.

متولیان امر همین طور در حوزه خسارات به باغات بادام می گویند: ۱۴ هزار هکتار از باغات بادام تحت پوشش بیمه قرارگرفته است.
۱۷۹ تن مغز بادام از چهارمحال و بختیاری صادر شد
مدیرکل گمرک استان چهارمحال و بختیاری هم در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه بادام یکی از مهم ترین محصولات صادراتی این استان شمرده می شود، اظهار نمود: در پنج ماهه نخست امسال ۱۷۹ تن مغز بادام صادرشده است.
اسماعیل الله دادی ارزش بادام های صادرشده از استان را یک میلیون و ۹۸۲ هزار دلار عنوان نمود و اظهار داشت: در سال قبل بیش از ۳۰۶ تن بادام به خارج از کشور صادرشده است.
وی با اعلان اینکه بیشترین ارقام بادام صادراتی از استان چهارمحال و بختیاری از نوع «مامایی» بوده است، اشاره کرد: نسبت به زمان مشابه سال قبل صادرات بادام ۳۶۸ درصد بالا رفته است.

مدیرکل گمرک چهارمحال و بختیاری با اعلان اینکه بادام های صادرشده در پنج ماه نخست سال تولیدات سال قبل است، افزود: در سال قبل ۳۰۶ تن مغز بادام به ارزش دو میلیون و ۹۴۱ هزار دلار از استان صادرشده است.
زنجیره تولید بادام در چهارمحال و بختیاری تکمیل می شود
حمیدرضا فلاح مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی چهارمحال و بختیاری هم در گفت و گو با مهر، اظهار نمود: زنجیره تولید بادام در چهارمحال و بختیاری با ساخت شهرک صنعتی بادام در شهرستان سامان تکمیل می شود.
زنجیره تولید بادام در چهارمحال و بختیاری با ساخت شهرک صنعتی بادام در شهرستان سامان تکمیل می شود فلاح با اعلان اینکه عملیات اجرائی در اردیبهشت ماه امسال آغازشده است، عنوان کرد: تا حالا ۱۰۰ میلیاردریال برای این شهرک تخصیص داده شده که برمبنای پیش بینی های انجام گرفته ۱۵۰ میلیاردریال اعتبار دیگر برای تکمیل آن موردنیاز است.
وی با اشاره به رشد ۵۰ درصدی عملیات اجرائی این طرح، اظهار داشت: تا آخر سال برق شهرک صنعتی تامین و عملیات واگذاری زمین به سرمایه گذار عملیاتی می شود.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی چهارمحال و بختیاری با اشاره به مشکلات آب در استان، اضافه کرد: تخصیص آب این شهرک صنعتی صورت گرفته است و جای نگرانی برای سرمایه گذاران نیست.
فلاح با اعلان اینکه با بهره برداری این شهرک صنعتی زنجیره تولید بادام در چهارمحال و بختیاری تکمیل می شود، اظهار نمود: پایانه گمرکی در این شهرک ایجاد می شود که این مهم تأثیر بالایی در امر برند سازی و افزایش صادرات فرآورده های بادام دارد.

بنابراین گزارش، چهارمحال و بختیاری قطب تولید بادام کشور شمرده می شود و این استان به لحاظ تولید این محصول و سطح زیر کشت در زمره استانهای دارای جایگاه برتر کشور است.
مشکلات موجود پیش روی کاشت این محصول توسط باغداران از یک سو و مصائب صادرات و زنجیره عرضه آن از طرف دیگر باعث شده این استان محروم و کمتر توسعه یافته نتواند از تولید این محصول سودآور بهره جدی ببرد.
انتظار می رود متولیان امر در زمینه های مختلف شامل جهاد کشاورزی، گمرک، سازمان صمت و سرمایه گذاران بخش خصوصی ضمن همکاری بین بخشی با حمایت و برنامه ریزی مسیر حل این مشکلات را هموار کنند.

1400/06/06
09:11:33
5.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات